V kolumna

Ustawa o IPN - głosy za, głosy przeciw

Paul Jones - ambasador USA w Polsce -

"Stany Zjednoczone doskonale rozumieją, że Polska dąży do obrony dobrego imienia, zgadzamy się, że sformułowanie takie jak "polskie obozy zagłady" są niewłaściwe i krzywdzące, jednak należy je zwalczać sposobami, które chronią podstawowe wartości... dla Amerykanów podstawową wartością jest ta zapisana w pierwszej poprawce do konstytucji - wolność słowa i wolność mediów".

Stowarzyszenie przewoźników okazało się zagranicznym agentem

W Rosji stowarzyszenie przewoźników (Объединение Перевозчиков России) znalazło się na liście zagranicznych agentów., publikowanej przez ministerstwo sprawiedliwości

Jest to organizacja, która walczyła z systemem poboru opłat drogowych "Płatonow". Powstało w grudniu 2015 r. i przeprowadzało bardzo głośne w mediach akcje, które miały dowodzić, że system źle działa.

Okazało się, że jest finansowane z zagranicy.

rosja

Rosja nakazuje zagranicznym mediom rejestrować się jako zagraniczni agenci

Rosyjska Duma odpowiedziała na działania Stanów Zjednoczonych, nakazujących zarejestrować się RT jako "zagraniczny agent". Za głosowali deputowani wszystkich partii.

Dzisiaj uchwalono ustawę, nakazującą zagranicznym mediom rejestrację w spisie "zagranicznych agentów". Wyznaczać podmioty do rejestracji będzie Ministerstw Sprawiedliwości. Status i obowiązkowe oznaczenie zagranicznego medium jako "agenta" otrzymają "media, zarejestrowane za granicą, otrzymujące środki od struktur zagranicznych, albo rosyjskich firm, finansowanych zza granicy".

Polski (?) rzecznik praw obywatelski oskarża naród polski o udział w Holokauście

Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, na antenie TVP Info oskarżył naród polski o udział w zbrodni Holokaustu. Poproszony o skomentowanie artykułu opublikowanego w lewicowym niemieckim dzienniku „Frankfurter Rundschau”, powiedział:

Musimy pamiętać, że wiele narodów współuczestniczyło w realizowaniu holokaustu. W tym także naród polski.

Przecież ile było wyroków wydanych przez AK na osoby, które ujawniały kryjówki dla Żydów. Te wyroki śmierci nie wzięły się znikąd.

Rosyjskie organizacje pozarządowe finansowane z zachodu

Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji poinformowało, że organizacje pozarządowe w Rosji są finansowane głównie z USA, W. Brytanii i Holandii oraz innych z Unii Europejskiej.

Wszystkie organizacje NGO otrzymały w 2013 r 36 miliardów rubli, w 2014 - 70 mld, w 2015 - 87,5 mld. Te kwoty to około miliarda dolarów rocznie (przez ten czas następowała dewaluacja rubla).

Z tych środków dla organizacji zarejestrowanych jako "zagraniczni agenci" wpłynęło około miliarda rubli w 2015 r.

Google płaci Wyborczej za prześwietlanie polskich polityków

Google zapłaci 1,5 mln euro za dziennikarskie działania w Polsce w ramach funduszu DNI Innovation Fund. Ponad 27 mln euro trafi do 128 przedsięwzięć w 23 europejskich krajach.

Wśród beneficjentów (1,5 mln euro) znalazło się siedem projektów w Polsce, w tym dwa Agory. "Gazeta Wyborcza" dostanie od Google pieniądze na projekt "Prześwietlając polityków". Radio TOK FM na "Mikrofon TOK FM".

Wsparcie od Google otrzyma także inicjatywa Tomasza Lisa naTemat.pl. Chodzi o nowy serwis internetowy o kluczowych tematach polskiej dyskusji społecznej i politycznej.

Pages

Subscribe to RSS - V kolumna