Ukraina

Ukraina chce specjalnego statusu sojusznika USA

Wierchowna Rada Ukrainy zwróciła się do Kongresu o przyznanie specjalnego statusu sojusznika USA poza NATO.

Uchwałę przegłosowało 232 delegatów przy koniecznym minimum 226 głosów.

W dokumencie mówi się o tym, że taki status posiadają zarówno kraje cieszące się pokojem (Australia, Nowa Zelandia, Japonia) jak i będące w zagrożeniu wojną (Izrael, Afganistan, Korea Południowa).

Badania opinii publicznej Gallupa pokazują, że więcej mieszkańców Ukrainy postrzega NATO jako zagrożenie (35%) niż jako obronę (29%).

ORP Czernicki z sojusznikami w Odessie

Grupa okrętów NATO, której okrętem flagowym jest ORP Kontradmirał Xawery Czernicki, po czterech dniach pobytu w Odessie opuściła w poniedziałek Ukrainę.

Przed wypłynięciem z wód terytorialnych Ukrainy zespół czterech okrętów NATO przeprowadził w pobliżu Odessy wspólne ćwiczenia z ukraińskim trałowcem Heniczesk. Zespołem okrętów obrony przeciwminowej NATO dowodzi komandor porucznik Aleksander Urbanowicz. W skład zespołu wchodzą jednostki z Niemiec, Hiszpanii i Turcji.

Imigracja zarobkowa Ukraińców – cieszyć się czy bać?

Rząd wzywa do działań zwiększających napływ Ukraińców do Polski, do otwarcia dla nich drzwi na oścież. Sądzę, że jest to inicjatywa zarówno spóźniona, jak i nie uwzględniająca faktu otwarcia rynku Unii Europejskiej dla poszukujących pracy Ukraińców

Aktywiści Azowa zamurowują rosyjskie banki

Aktywiści Azowa przeprowadzają akcję zamurowania rosyjskiego banku Sbierbank w Kijowie.

Uzasadniają to działalnością banków w finansowaniu "terrorystów" z Donbasu.

Jest to część większej akcji mającej na celu delegalizację rosyjskich banków na Ukrainie, gdzie działają: VTB Bank, Sberbank i Prominvestbank.

ukraina

Pages

Subscribe to RSS - Ukraina