Ukraina

Ukraina wyludnia się - milion rocznie

Według danych Państwowej Służby Statystyki Ukrainy w państwie tym mieszkało 1 sierpnia 2017 roku 42,456 mln osób. To o 128,5 tys. mniej niż na początku roku. W okresie tym urodziło się na Ukrainie 209,4 tys dzieci. To o 13,3 tys. mniej niż w analogicznym okresie roku 2016. Jednocześnie liczba urodzeń w stosunku do liczby zgonów w tym okresie ukształtowała się w stosunku 61 do 100.

Węgrzy stosują sankcje dyplomatyczne wobec Ukrainy

Węgierscy dyplomaci dostali instrukcje, by nie wspierać działań Ukrainy na forum międzynarodowych organizacji, w sprawach ważnych dla Kijowa.

Peter Szijjarto, minister sprawa zagranicznych i handlu, wezwał wcześniej ambasadora Ukrainy na dywanik, w sprawie przyjętego ostatnio przez Wierchowną Radę prawa o edukacji.

szijjarto-flaga.jpg

MSPO 2017: Polsko-ukraiński system rakietowy „Stokrotka”

Podczas XXV MSPO Grupa WB w kooperacji z ukraińskim koncernem Ukroboronprom prezentuje system rakietowy ZRN-01 „Stokrotka”, który łączy lotnicze rakiety kalibru 80 mm z wyrzutnią naziemną, wyposażoną w nowoczesny system kierowania ogniem Topaz. System może służyć nie tylko do niszczenia celów powierzchniowych, ale również dronów, śmigłowców i innych celów powietrznych niewielkiej prędkości. 

Węgrzy ostro protestują przeciwko ukraińskiemu prawu o szkołach

Rząd węgierski ostro protestuje przeciwko zmianom prawa edukacyjnego na Ukrainie. To dramatyczne ograniczenie praw 150-tysięcznej mniejszości węgierskiej na Ukrainie.

Szkoły średnie i wyższe będą tylko w języku ukraińskim, a nauka w językach mniejszości ograniczona została do przedszkola i szkoły podstawowej.

węgry ukraina

Próba zamachu na Dom Polski w Stanisławowie

Wczoraj na fasadzie Domu Polskiego (przemianowanego na  „Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego”) w Stanisławowie (przemianowanym na „Iwano-Frankiwsk”) pracownicy placówki odkryli granat. – podał lokalny portal Galka.if.ua.

Do odkrycia doszło wczoraj w porze obiadowej. Podczas profilaktycznego czyszczenia klimatyzacji pracownik techniczny Domu Polskiego, które znajduje się na pierwszym piętrze budynku przy ulicy Siczowych Strzelców, zauważył przedmiot podobny do granatu znajdujący się w metalowej rynnie.

Pages

Subscribe to RSS - Ukraina