tarcza

Amerykański system rakietowy w Polsce opóźniony o dwa lata

Planowany w Polsce (Redzikowo) system rakietowy Stanów Zjednoczonych Aegis Ashore jest opóźniony z "powodów technicznych" i zostanie oddany dopiero w 2020 roku. Poinformował o tym Lt. Gen. Samuel Greaves, szef Missile Defense Agency, w wystąpieniu przed Senatem 22 marca.

Stanowisko rakietowe jest trzecią fazą amerykańskiego systemu European Phased Adaptive Approach (EPAA), mającego osłaniać Europę przed atakami rakiet z Iranu. Pierwsza faza to radar w Turcji, stanowisko rakiet w Hiszpanii i centrum dowodzenia w Niemczech (2012). Druga to wyrzutnie rakietowe w Rumunii (2016).

Korea Południowa wstrzymała instalację amerykańskich rakiet

Nowy rząd Korei Południowej wstrzymał instalację amerykańskich rakiet (THAAD) z powodów braku oceny środowiska. O ile dwa systemy wrzutni, zainstalowanych wcześniej pozostają aktywne, a o tyle cztery olejne muszą poczekać na przygotowanie oceny oddziaływania na środowisko.

Amerykanie zainstalowali system na dwa tygodnie przed wyborami, co wywołało bolesne dla Korei sankcje ekonomiczne ze strony Chin.

Trump: Korea ma zapłacić miliard za tarczę

Prezydent Donald Trump stwierdził, że chce, by Korea Południowa ma zapłacić miliard dolarów za system rakietowy THAAD, instalowany właśnie na Półwyspie Koreańskim. W wywiadzie dla Reutersa:

"Poinformowałem Koreę Południową, że właściwe byłoby, gdyby zapłacili. To system wart miliard dolarów. Jest fenomenalny - zestrzeliwuje rakiety w powietrzu".

Zażądał także renegocjacji traktatu handlowego, który nazwał "straszliwym". Amerykański deficyt handlowy z Koreą wzrósł z 16,6 miliarda dolarów w 2012 r. do 27,7 miliardów w 2016.

USA zaczęły instalować rakiety w Korei Płd.

Amerykańskie siły Pacyfiku rozpoczęły instalację systemu rakietowego ziemia - powietrze THAAD w Korei Płd.

Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek rakiety w kierunku oceanu i zapowiedziała, że może zaatakować amerykańskie bazy w Japonii. Nie są to rakiety międzykontynentalne, gdyż ich zasięg ocenia się na tysiąc kilometrów.

Ruch ten może podnieść temperaturę konfliktu między Koreą a Chinami. Chiny i Rosja zdecydowanie protestują przeciwko rozmieszczeniu systemu rakietowemu na Półwyspie Koreańskim.

Chińskie sankcje przeciw Korei Płd za amerykańskie rakiety

Chiny protestują przeciw instalacji amerykańskiego systemu rakietowego THAAD w Kori Południowej. Rząd wprowadził sankcje przeciwko Korei w postaci zakazu grupowych wyjazdów turystycznych.

Działania Chin spowodowały gwałtowny spadek akcji na koreańskiej giełdzie, głównie linii lotniczych, firm kosmetycznych i hotelarskich. Eksport do Chin to 25% całego eksportu Korei.

Chiny przeciwko amerykańskim rakietom w Korei

Chiński prezydent Xi Jinping podczas wizyty w Korei Południowej zaprotestował przeciwko rozmieszczaniu amerykańskiego systemu rakietowego Terminal High Altitude Area Defense THAAD. Ma on być wymierzony przeciwko Korei Północnej.

Departament Stanu odpowiedział, że jest to "czysto obronna" inicjatywa.

USA i Korea Płd. od kilku miesięcy negocjują rozmieszczenie systemu rakietowego na terenie półwyspu.

Polska i kraje bałtyckie chcą wspólnie kupić rakiety przeciwlotnicze

Polska i kraje bałtyckie dyskutują z dostawcami systemów obrony na temat wspólnego zakupu systemu rakiet przeciwlotniczych - informuje minister obrony Litwy Juozas Olekas gazetę Financial Times. "System powinien wystartować za 2-3 lata".

Działania w kierunku zakupu systemu przeciwlotniczego są już od pewnego czasu dyskutowane z dostawcami.

Pages

Subscribe to RSS - tarcza