Syria

Izrael grozi zniszczeniem obrony przeciwlotniczej Syrii

Minister obrony Izraela Avigdor Liberman zagroził Syrii zniszczeniem jej systemów "bez chwili wahania" obrony przeciwlotniczej w przypadku kolejnego zaatakowania przez nią izraelskich samolotów.

Wypowiedź jest reakcją na wystrzelenie rakiet w kierunku izraelskich samolotów atakujących w piątek obiekty Hezbollahu na terytorium Syrii w okolicach Palmiry. Wojsko syryjskie twierdzi, że samolot został zestrzelony, dowództwo izraelskie zaprzecza.

W kwietniu 2016 r. premier Netanyahu przyznał po raz pierwszy, że samoloty Izraela zaatakowały konwoje z bronią dla Hezbollahu.

Assad: wojska amerykańskie to "inwazja"

Prezydent Bashar al-Assad określił obecność wojsk amerykańskich w Syrii jako "inwazję". Assad stwierdził w wywiadzie dla chińskiej telewizji, że wypowiedzi prezydenta Trumpa dawały nadzieję na wojnę z ISIS, a nie wspieranie rebeliantów, jak ot czynił prezydent Obama.

Amerykańskie wojska oficjalnie w liczbie 500 (zwiększyły się ostatnio o 400 żołnierzy) wspierają kurdyjskie i arabskie oddziały w Syrii.

Assad chwalił także współpracę wywiadowczą z Chinami w sprawie Ujgurów, walczących w Syrii w oddziałach ISIS.

W Mosulu koalicja zabija więcej cywili niż dzisiaj Rosjanie

Koalicja prowadzona przez Amerykę w walkach o Mosul zabija więcej cywilów niż obecnie Rosja w Syrii. Siły koalicji rozpoczęły bombardowanie miasta z powietrza. Dane takie podaje organizacja Airwars.

Szacuje się, że Rosjanie w styczniu zabili między 138 a 248 cywilów. Koalicja amerykańska w Iraku podaje, że od początku operacji w lecie 2014 zginęło 199 cywili, Airwars ocenia ilość cywilnych ofiar między 2,405 a 3,517.

syria

Kerry: "wspieraliśmy ISIS przeciw Asadowi"

John Kerry na opublikowanym nagraniu spotkania 22 września 2016 z syryjską zbrojną opozycją, przyznaje, że

celem strategicznym USA było obalenie syryjskiego rządu
administracja Obamy miała nadzieję, że miejsce rządu Assada zajmie ISIS
USA zaopatrywały ISIS w broń

30 września 2016 New York Times opublikował fragmenty tego przecieku jadnak bardzo ograniczone.

Pages

Subscribe to RSS - Syria