suwerenność

Kosowo chce zrzucić zachodni nadzór prawny

Większość posłów koalicji rządzącej, przy poparciu prezydenta Kosowa Hashima Thaçiego, 22 grudnia podjęła próbę uchylenia ustawy o powołaniu Specjalnych Wydziałów Sądu i Prokuratury z siedzibą w Hadze do osądzenia m.in. zbrodni Armii Wyzwolenia Kosowa (UÇK).

Głosowanie nad projektem nie odbyło się z powodu braku kworum, ale posłowie planują poddać go pod głosowanie ponownie.

Unia wymaga, VAT w Polsce rośnie

Polskie Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany w ustawie, zgodnie z zaleceniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Polska musi zastosować się do Unii Europejskiej, ponieważ grożą nam kary finansowe. Stąd nowelizacja ustawy.

W 2015 roku Trybunał uznał, że Polska łamie prawo sprzedając wyroby niemedyczne po zaniżonej cenie. Zamiast 23, to z 8 proc. podatkiem VAT. Za takie wyroby uznano m.in. kroplomierze, odciągacze do mleka, torebki na lód, rozpylacze, worki tlenowe, okulary przeciwsłoneczne, butelki na ciepłą wodę, smoczki, prezerwatywy, niektóre suplementy diety.

Rosyjski MSZ oczekuje, że Polska będzie przestrzegać konstytucji

22 grudnia 2017 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji skomentowało polskie ustawy o sądownictwie. W odpowiedzi na pytanie dotyczące zmian w polskim sądownictwie rzeczniczka dyplomacji rosyjskiej zaznaczyła, że

"reformy wymiaru sprawiedliwości powinny być przeprowadzone zgodnie z polską konstytucją i z poszanowaniem niezależności sądownictwa i podziału władz".

us-state-pl.jpg

45 ambasadorów ingeruje w wewnętrzne sprawy Polski

Parada Równości 2017

45 Ambasadorów i Przedstawicieli akredytowanych na Polskę, w tym Ambasador Irlandii Gerard Keown, podpisało list otwarty, wyrażając swoje poparcie dla Parady Równości, która odbędzie się w Warszawie w sobotę 3 czerwca.

W tym roku Ambasada Irlandii ma przyjemność po raz kolejny wyrazić poparcie dla Parady Równości i wziąć w niej udział, aby pokazać silne wparcie Irlandii dla kwestii równościowych.

Rekordowa liczba misji dyplomatycznych podpisała list wyrażający poparcie dla tegorocznej Parady Równości.

Media w Rosji coraz mniej zagraniczne

Tylko 30 rosyjskich mediów jest finansowanych zza granicy. Mają o tym kwartalnie informować regulatora (Роскомнадзор).

Około tysiąca firm medialnych zmieniło strukturę własności, zmniejszając udziały lub pozbywając się zagranicznych właścicieli. Obecny stan mediów jest wynikiem dwóch ustaw o własności mediów i finansowaniu mediów zza granicy.

Zagraniczne media wychodzą z Rosji

Opozycyjne radio "Эхо Москвы" otrzymało informację od regulatora, że udział zagranicznych właścicieli w akcjonariacie stacji przekracza 20 procent. Urząd wezwał spółkę do zmiany tej sytuacji do 15 lutego, gdyż narusza ona prawo.

W Rosji obowiązuje ustawa o zakazie posiadania większościowych akcji (powyżej 50%) w rosyjskich mediach przez zagraniczne osoby, spółki albo ich reprezentantów w Rosji. W 2015 roku wiele zagranicznych właścicieli odsprzedało swoje akcje.

Pages

Subscribe to RSS - suwerenność