sankcje

Rosja pozwala amerykańskim samolotom na przeloty

Władze Rosji przedłużyły pozwolenie dla amerykańskich samolotów na przelot nad jej terytorium. Zgodę na użycie trzech tras przedłużono kilka godzin przed wygaśnięciem poprzedniej.

Międzynarodowe linie lotnicze wykonują setki przelotów tygodniowo nad wschodnią rosją, gdyż jest to najtańsza trasa do południowej Azji.

USA uderzają w chińskiego potentata IT

USA objęły embargiem ZTE, chińskiego potentata IT. Amerykańskim przedsiębiorstwom nie wolno sprzedawać ZTE technologii wrażliwych.

USA w ubiegłym roku oskarżyły ZTE o sprzedaż urządzeń do Iranu, objętego sankcjami. Chińczycy przeprosili i zapłacili karę $1200 milionów. Obiecał także wyrzucić z pracy menedżerów zaangażowanych w USA. Za brak pełnego wykonania tego zobowiązania, nałożono obecnie zakaz eksportu amerykańskich technologii.

Uniemożliwi to Chińczykom wykorzystywanie procesora Snapdragon amerykańskiej firmy Qualcomm.

Ameryka zaczyna skubać Saudyjczyków za 9/11

Amerykański sędzia odrzucił wniosek Arabii Saudyjskiej, twierdzącej, że nie ma wystarczających dowodów na twierdzenie, że finansowała ona zamachowców z 11 września 2001 roku.

Roszczenia są oparte na ustawie Justice Against Sponsors of Terrorism Act 'Jasta' z 2016 r. Uchyla ona immunitet państw, pozwalając rodzinom ofiar zamachu (ok. 850) dochodzić roszczeń od rządu Arabii Saudyjskiej, co w prawie międzynarodowym jest niedozwolone. Ustawę krytkuje się (prez. Obama nie podpisał jej) za naruszanie suwerenności innych państw.

Polska firma na sankcyjnej liście Waszyngtonu

Katowicka firma Doncoaltrade znalazła się na liście firm objętych sankcjami przez amerykański Departament Skarbu. Powodem jest handel węglem od ukraińskich separatystów.

Uaktualniona lista została ogłoszona tuż przed przylotem do warszawy szefa dyplomacji w gabinecie prezydenta Donalda Trumpa, Rexa Tillersona. Obejmuje ona firmy, które mimo sankcji prowadzą interesy z donbaskimi podmiotami. W dokumencie wymieniono firmę Doncoaltrade z Katowic.

ONZ obejmuje Koreę Północną kolejnymi sankcjami

Stany Zjednoczone przygotowały nowe drakońskie sankcje wymierzone w Koreę Północną. Obejmują one (Resolution 2397) obniżenie eksportu benzyny, diesla innych produktów do Korei o 89%, zwiększa także restrykcje za przyjmowanie koreańskich pracowników w innych krajach. Zakazuje eksportu wyposażenia przemysłowego, środków transportu, metali,

Komisja Europejska uruchomiła artykuł 7. wobec Polski

Komisja Europejska uruchomiła artykuł 7. wobec Polski, zdecydowała o wysłaniu wniosku do unijnych krajów o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Bruksela rozpoczęła wobec Warszawy procedurę z artykułu 7. unijnego traktatu.

Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych: "tych działań nie można jednak nazwać procedurą sankcyjną. Konsekwencje związane z uruchomieniem artykułu 7. są wizerunkowe i polityczne w szerokim znaczeniu tego słowa. Zdecydowanie nie mówimy tutaj o procedurze sankcyjnej, jest ona opisana w innych przepisach, kto inny podejmuje decyzje.

USA nałożyły kolejne sankcje na Rosję

Administracja amerykańska nałożyła nowe sankcje, tym razem uzasadniane tym, że Rosja nie przestrzega Traktatu INF o rakietach średniego zasięgu z 1987 r., podpisanego przez Reagana i Gorbaczowa.

Departament Handlu tym razem uderzył w przedsiębiorstwa rosyjskie związane z przemysłem rakietowym i zbrojeniowym.

Departament Obrony zapowiedział, że zaczął prace nad własnym projektem nowych rakiet, które wg nich nie naruszają ograniczeń Traktatu.

Pages

Subscribe to RSS - sankcje