Rosja

W Rosji mniej palą i piją

W Rosji obserwuje się znaczący spadek używania alkoholu i tytoniu. RosPotriebNadzor przedstawił informację o polepszeniu się wskaźników związanych z tymi zjawiskami.

Spadła o jedną czwartą ilość ofiar chorób alkoholowych, obniżyła się ilość zdiagnozowanych nowych chorych na alkoholizm (96 tysięcy wobec 103 tys. w 2015 r.). Ilość osób o zdiagnozowanym uzależnieniu (chorobie alkoholowej) zmniejszyła się z 1,6 do 1,4 mln osób. Ilość zgonów z powodu zatrucia alkoholowego zmniejszyła się z 41 tysięcy w 2005 r. do 8,3 tysiąca w 2016.

Rosja rozszerza działanie krajowej karty płatniczej Mir

Rosyjska Duma przyjęła ustawę o obowiązkowym przelewaniu środków z budżetu państwa na krajową kartę płatniczą Mir.

Zobowiązano także wszystkie większe punkty sprzedaży do obsługi tej karty.

Karta Mir jako alternatywa dla międzynarodowych systemów płatniczych powstała po nałożeniu na Rosję sankcji finansowych w 2014 r. i odmowie obsługi przez Visę, Mastercard rosyjskich banków.

Krajowe systemy płatnicze posiadają także Japonia, Chiny, Indie, a także Białoruś.

Ocenia się, że dzięki takiemu systemowi Rosja zyska rocznie 4 miliardy dolarów.

Pentagon bada udział Rosji w gazowym ataku w Syrii

Wysocy urzędnicy Pentagonu poinformowali media o śledztwie, które zostało wszczęte w sprawie udziału Rosji w ataku gazowym na ludność cywilną, w którym zginęło 80 cywili, w tym 20 dzieci.

Dron należący do Rosji albo Syrii obserwował teren ataku bezpośrednio po nim, jak również na chwilę przed atakiem lotnictwa na szpital, w którym miał ponoć na celu likwidację dowodów.

Przezwyciężyć złe myślenie o Wschodzie

Dmitrij Babicz: Polska kojarzy mi się z nadzieją. Kiedy zobaczyłem Polskę, to uświadomiłem sobie, że nawet jeżeli wszyscy tutaj [w Rosji] umrą, to zostanie kraj, gdzie będą mieszkać ludzie, którzy będą mnie rozumieli, którzy posługują się podobnym językiem, którzy mają nawet podobne upodobania kulinarne...

Londyn mówi "płać, Ukraino!"

Wysoki Sąd Londynu uznał 29 marca, że Ukraina jest zobowiązana uregulować zadłużenie 3 miliardów dolarów przed rządem Rosji. Ukraina stawiała warunek zwrotu Krymu przez Rosję.

Dług został zaciągnięty w grudniu 2013 r. przez prezydenta Janukowycza, w grudniu 2015 r. Ukraina ogłosiła niewypłacalność długu i skierowała sprawę do sądu w W. Brytanii.

Le Pen o Rosji i wojnie

Marine Le Pen, kandydat Frontu Narodowego na prezydenta Francji, w wywiadzie dla telewizji BBC:

"Poprzednia amerykańska administracja wsadziła mur berliński na kółka i przesunęła pod granice Rosji". - To było w interesie Stanów Zjednoczonych, ale czy było w interesie Unii Europejskiej? Odpowiedź brzmi: nie.

Pages

Subscribe to RSS - Rosja