Rosja

Gazprom podpisał kontrakt na budowę Tureckiego Potoku

Gazprom, a dokładnie 100% spółka South Stream Transport B.V. podpisał w poniedziałek kontrakt na budowę Tureckiego Potoku, uzupełniając budowę o drugą linię rurociągu.

Kłaść rurociąg na dnie Morza Czarnego będzie spółka Allseas Group, używając do tego największego na świecie wyspecjalizowanego statku. Długość rurociągu podmorskiego wynosi 910 km, odcinek do granicy Grecji ma 180 km. Projekt jest szacowany na 11.4 miliarda euro. Dostawy mają się zacząć w 2019 roku.

Macierewicz w Monachium: "Poległo dwóch prezydentów RP"

Antoni Macierewicz wystąpił na konferencji prasowej w Monachium na 53. Konferencji Bezpieczeństwa:

NATO jest jedynym sposobem powstrzymania agresji rosyjskiej, której kolejne etapy od 2008 roku były symbolizowane takimi dramatycznymi wydarzeniami jak agresja na Gruzję w 2008 r., jak tragedia smoleńska w 2010 r., w której poległo 2 prezydentów RP i całe dowództwo, jak wreszcie agresja na Ukrainę

Rosja - uznanie zbuntowanych regionów

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu przez Rosję dokumentów oraz tablic rejestracyjnych pojazdów wydawanych obywatelom Ukrainy i bezpaństwowcom zamieszkującym na stałe na terytoriach „oddzielnych regionów ukraińskich obwodów donieckiego oraz ługańskiego” (czyli Doniecka i Ługańska).

Decyzję uzasadniono prawa człowieka i względami humanitarnymi.

Ludzie Trumpa oskarżeni o kontakty z wywiadem Rosji

The New York Times, na podstawie anonimowych obecnych i byłych urzędników rządowych, poinformował, że na podstawie przechwyconych połączeń telefonicznych wiadomo, że w czasie ubiegłego roku członkowie sztabu wyborczego i współpracownicy Donalda Trumpa utrzymywali kontakty z przedstawicielami rosyjskiego wywiadu.

Donald Trump odpowiedział serią tweetów, oskarżając media o teorie spisakowe, a służby wywiadowcze o kreowanie przecieków:

Doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa rezygnuje z powodu kontaktów z Rosją

Michael Flynn, doradca prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego zrezygnował z tej funkcji. Przyczyną był wyciek e-maili wywiadowczych, w których była informacja o większym zakresie rozmów z Rosjanami przez Flynna niż to deklarowano. Według nich Flynn miał dawać nadzieję Rosjanom na zniesienie sankcji.

W liście rezygnacyjnym zadeklarował że przypadkowo źle poinformował wiceprezydenta o swoich kontaktach z ambasadorem Rosji dotyczących sankcji w grudniu przed rozpoczęciem kadencji prezydenta.

Zagraniczne media wychodzą z Rosji

Opozycyjne radio "Эхо Москвы" otrzymało informację od regulatora, że udział zagranicznych właścicieli w akcjonariacie stacji przekracza 20 procent. Urząd wezwał spółkę do zmiany tej sytuacji do 15 lutego, gdyż narusza ona prawo.

W Rosji obowiązuje ustawa o zakazie posiadania większościowych akcji (powyżej 50%) w rosyjskich mediach przez zagraniczne osoby, spółki albo ich reprezentantów w Rosji. W 2015 roku wiele zagranicznych właścicieli odsprzedało swoje akcje.

Pages

Subscribe to RSS - Rosja