rolnictwo

Szyszko: importujemy 3,5 mln ton nasion z GMO

„Koalicja PO-PSL, różnymi kruczkami, doprowadziła do tego, że do Polski się importuje w tej chwili ok. 3,5 mln ton nasion z GMO na pasze i żywność” – mówił na antenie Radia Warszawa prof. Szyszko. Według unijnego wykazu nasion i roślin dopuszczonych do obrotu jest ponad czterdzieści odmian modyfikowanych genetycznie np. soi, rzepaku, kukurydzy. Eksperci oceniają, że ok. 95 proc. wykorzystywanej w przemyśle paszowym śruty sojowej pochodzi z nasion modyfikowanych genetycznie.

Jurgiel zapowiada reaktywację PGR-ów

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poinformował w poniedziałek w Szczecinie, że Państwowe Gospodarstwa Rolne - a właściwie to co po nich pozostało - mają zostać reaktywowane. Mają się tym zająć sami rolnicy, którzy pieniądze na ten cel dostaną od państwa - taki plan ma minister rolnictwa.

Chodzi przede wszystkim o budynki, które kiedyś funkcjonowały w ramach PGR-ów, a teraz w większości przypadków są nieużywane i niszczeją. Mowa chociażby o chlewniach, stodołach czy innych budynkach gospodarczych.

Minister Szyszko przeciwnikiem TTIP

Minister środowiska Jan Szyszko uważa, że obawy o polskie rolnictwo są uzasadnione i podkreśla, że każde z państw powinno dbać o własne interesy i dodaje, że "nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Stany Zjednoczone Ameryki Północnej dbają o własne interesy i dla nich wielką szansą jest otwarcie rynku europejskiego m.in. w zakresie eksportu żywności produkowanej głównie na bazie genetycznie modyfikowanych organizmów i to jest ogromne zagrożenie dla Polski" -podkreśla Jan Szyszko.

MSP planuje budowę holdingu rolno-spożywczego

Ministerstwo Skarbu planuje stworzenie koncernu rolno-spożywczego, by umożliwić firmom skuteczne konkurowanie z zagranicznymi koncernami.

"To, co dziś proponujemy, to skonsolidowanie branży rolno-spożywczej po to, by dać jej siłę, by firmy przekroczyły pewną granicę, której dziś nie są w stanie przekroczyć, bo są zbyt małymi podmiotami" - powiedział minister w TVP 1.

Umożliwi to kilkusetmilionowe oszczędności w skali roku na samych zakupach - ocenia minister skarbu Dawid Jackiewicz.

Pages

Subscribe to RSS - rolnictwo