Polska USA

USA - sankcje dyplomatyczne wobec Polski z powodu ustawy o IPN

Dziennikarze Onetu zdobyli dokumenty, pokazujące potężny kryzys w relacjach polskiego rządu z Amerykanami, wywołany przyjęciem ustawy o IPN. Kluczowa jest notatka polskiej ambasady w Waszyngtonie, która powstała 20 lutego. To dwa tygodnie po podpisaniu przez prezydenta ustawy o IPN i trzy dni po głośnym wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego w Monachium.

Czy Stany Zjednoczone są gotowe na wojnę z Rosją w Europie Środkowej?

Oczekiwanie że kilka amerykańskich batalionów przystąpi do wojny z wojskami rosyjskimi w Polsce jest pozbawiane podstaw. O tym żaden amerykański generał na poważnie nie myśli. Problem polega na tym, że polskie możliwości prowadzenia obrony w starciu z Rosją ocenia się na kilka dni a nie miesięcy.

Dlaczego nie możemy pozyskać systemu Patriot i czy jest on skuteczny?

Polska obrona przeciwlotnicza, ten bardzo ważny komponent siły militarnej państwa, jest obecnie w opłakanym stanie. Polska używa sprzętu pochodzenia radzieckiego, pochodzącego z lat ’70 i ’80. Nie spełnia on już aktualnych wymagań

Perspektywa zniesienia wiz do USA znacząco się oddala

.

W ubiegłym roku wzrósł wskaźnik odmów wydania wiz dla obywateli Polski. Obecnie jest on dwukrotnie wyższy od progu umożliwiającego wejście do Programu Ruchu Bezwizowego. 

Według statystyk Departamentu Stanu, w ubiegłym roku budżetowym amerykańskie konsulaty w Warszawie i Krakowie odrzuciły 5,9 proc. wniosków o wizę do Stanów Zjednoczonych, złożonych przez Polaków. To o ponad pół pkt proc. więcej niż w roku 2016, kiedy to w wskaźnik odmów wizowych dla Polski był najniższy w historii i wynosił 5,37 proc.

Przyjaźń polsko-amerykańska rozkwita na Florydzie

Polsko-Amerykański Szczyt Przywództwa - konferencja i Polska Strefa Inwestycji (Polish-American Leadership Summit: Polish Investment Zone, #PALS) odbywa się od 9 lutego w Miami pod patronatem Prezydenta RP.

To najważniejsze wydarzenie w polsko-amerykańskich stosunkach gospodarczych w 2018 r. i łączy politykę i sprawy gospodarcze. Merytoryczny program konferencji poświęcony jest w szczególności zagadnieniom energetyki, transferu wiedzy i technologii oraz bezpieczeństwu strategicznemu.

Amerykański Departament Stanu niezadowolony z polskiej ustawy

Recent Legislation in Poland

The United States is disappointed that the President of Poland has signed legislation that would impose criminal penalties for attributing Nazi crimes to the Polish state. We understand this law will be referred to Poland’s Constitutional Tribunal. Enactment of this law adversely affects freedom of speech and academic inquiry.

Pages

Subscribe to RSS - Polska USA