Polska Ukraina

Ukraina potępiła polską ustawę o IPN

6 lutego 2018 ukraińska Rada Najwyższa przyjęła uchwałę, w którym potępiła nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Uznano, że jest ona w interesie Rosji i wzmocni antyukraińskie nastroje w Polsce, a także niesprawiedliwie zrównuje OUN-UPA ze zbrodniarzami nazistowskimi i komunistycznymi. Zaapelowano też do polskiego prezydenta, by nie podpisywał ustawy.

Za uchwałą głosowało 242 deputowanych ukraińskiego parlamentu.

Ukraińcy w Polsce: bezprawni migranci zarobkowi сzy potencjalni rodacy?

Diaspora ukraińska w Polsce dziś jest dość liczna – oficjalnie mieszka u nas milion dwieście tysięcy Ukraińców, w rzeczywistości nie mniej niż jeden i pół miliona, również są poszlaki, że liczba ta jest ponad dwa miliony; w każdym bądź razie, wiele sektorów gospodarki jest bardzo uzależnione od ukraińskich rąk roboczych – i można często usłyszeć pytanie od naszych sąsiadów ze Wschodu: Jak długo może potrwać niejednoznaczna sytuacja z ukraińskimi pracownikami w Polsce?

Ukraińcy uratowali polską gospodarkę

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Paweł Klimkin stwierdził, że

"Prawie 300 tysięcy Ukraińców otrzymało pozwolenie na pracę w Polsce, a ponad 2 miliony przymało wizy, wydają wiele miliardów euro. Dla mnie jako matematyka, te liczby wyglądają bardzo atrakcyjnie dla polskiej gospodarki. Nawet nie mówiąc o tym, że Ukraińcy ratują konkurencyjność polskiej gospodarki."

Polski premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że Polska przyjęła "kilkadziesiąt, jeśli nie setki tysięcy ukraińskich uchodźców".

Ambasador Piekło o prezydencie Putinie

Ambasador Polski na Ukrainie, Jan Piekło w wywiadzie dla ukraińskiego pisma «Деловая столица»:

"Jeśli chodzi o Federację Rosyjską, to normalizacja naszych stosunków jest możliwa. Ale tylko wtedy, gdy głową państwa nie będzie Władymir Putin i Rosja przestanie prowadzić putinowski kierunek w międzynarodowej polityce. Putin nie jest wieczny, sto lat żył nie będzie."

Piekło

Pages

Subscribe to RSS - Polska Ukraina