Polska Ukraina

Narodowcy protestowali przed warszawską ambasadą Ukrainy

"Szuchewycz morderca", "Bandera zbrodniarz", "Banderowcy ludobójcy" - m.in. takie hasła skandowali przed budynkiem ambasady Ukrainy przedstawiciele środowisk narodowych. Ich zdaniem Ukraina czci morderców i prześladowców Polaków.

Uczestnicy manifestacji spalili zdjęcia Stepana Bandery oraz Romana Szuchewycza i zdeptali banderowską flagę.

Ukraina potępiła polską ustawę o IPN

6 lutego 2018 ukraińska Rada Najwyższa przyjęła uchwałę, w którym potępiła nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Uznano, że jest ona w interesie Rosji i wzmocni antyukraińskie nastroje w Polsce, a także niesprawiedliwie zrównuje OUN-UPA ze zbrodniarzami nazistowskimi i komunistycznymi. Zaapelowano też do polskiego prezydenta, by nie podpisywał ustawy.

Za uchwałą głosowało 242 deputowanych ukraińskiego parlamentu.

Geopolityczne tło konfliktu z Izraelem i Ukrainą

dr Michał Siudak: O ile żydowskie roszczenia, według niektórych specjalistów i publicystów szacowane na 65 mld dolarów wydają się dla Polaków niebotyczne, to sumy lub aktywa uzyskane za tak zwane „bezspadkowe mienie pożydowskie” mogą na Ukrainie sięgnąć sum astronomicznych.

Ukraińcy w Polsce: bezprawni migranci zarobkowi сzy potencjalni rodacy?

Diaspora ukraińska w Polsce dziś jest dość liczna – oficjalnie mieszka u nas milion dwieście tysięcy Ukraińców, w rzeczywistości nie mniej niż jeden i pół miliona, również są poszlaki, że liczba ta jest ponad dwa miliony; w każdym bądź razie, wiele sektorów gospodarki jest bardzo uzależnione od ukraińskich rąk roboczych – i można często usłyszeć pytanie od naszych sąsiadów ze Wschodu: Jak długo może potrwać niejednoznaczna sytuacja z ukraińskimi pracownikami w Polsce?

Pages

Subscribe to RSS - Polska Ukraina