Polonia

Polska zachęca do powrotu Polaków ze Wschodu

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o repatriacji. Nowe przepisy mają ułatwić proces powrotu i osiedlanie się w naszym kraju Polaków ze Wschodu do czwartego pokolenia wstecz.

Ustawa przewiduje ustanowienie Pełnomocnika Rządu oraz powołanie Rady do spraw Repatriacji. Nowe przepisy zakładają stworzenie ośrodków adaptacyjnych dla repatriantów, przyznanie osobom przebywającym w ośrodkach adaptacyjnych świadczenia pieniężnego w wysokości 200 zł miesięcznie czy przydzielanie repatriantom znajdującym się w szczególnej sytuacji, osoby wspierającej.

Katolicy we Lwowie czekają na pomoc Prezydenta Dudy

Katolicy lwowscy zwrócili się o interwencję prezydenta Polski. Proszą o wsparcie dla swych ponad dwudziestoletnich starań o odzyskanie domu parafialnego przy ul. Łyczakowskiej 53 we Lwowie.

Chodzi o budynek, należący obecnie do lwowskiej rady miejskiej i użytkowany przez miejscową szkołę muzyczną. W przeszłości nieruchomość należała do parafii pod wezwaniem św. Antoniego we Lwowie. Duszpasterzami są tam franciszkanie konwentualni prowincji krakowskiej.

64 proc. Polaków na Litwie darzy sympatią Putina

Opublikowany w ubiegłym tygodniu sondaż, przeprowadzony na zamówienie litewskiego Centrum Studiów Europy Wschodniej, wskazuje, że 64 proc. Polaków na Litwie darzy sympatią prezydenta Rosji Władimira Putina, a 40,5 proc. uważa aneksję Krymu za legalną. Sondaż został przeprowadzony latem ubiegłego roku.

Apel o odwołanie Żurawskiego vel Grajewskiego

W związku ze skandalicznymi wypowiedziami członka Rady Programowej Prawa i Sprawiedliwości, członka Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP i doradcy MSZ Pana Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego, żądamy jego natychmiastowej dymisji.

Kilka dniu temu doradca MSZ wypowiedział się skandalicznie odnośnie do Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich – "Głupich w każdej nacji pod dostatkiem, niestety. Na szczęście ludzie określających się mianem "środowisk kresowych" nie rządzą Rzecząpospolitą”.

Pages

Subscribe to RSS - Polonia