podatki

Dochody z VAT wzrosły o 23 procent

Dochody z VAT w 2017 roku wyniosły 157 mld zł, czyli wzrosły o 23 proc. rdr:

"Poprawiliśmy ściągalność (...) na poziomie podatku VAT, dzisiaj już mogę podać tę liczbę - w zeszłym roku mamy 157 mld zł wobec 127 mld zł rok wcześniej, czyli jest to przyrost o 23 proc."

- powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Kolejna zapowiedź ZUS-u dla mikrofirm

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości deklarują, że ulga w składkach dla prowadzących działalność gospodarczą ma być priorytetem nowego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Niższa składka miałaby dotyczyć przedsiębiorców z przychodem nie większym niż 5 tys. zł. Opłaty byłyby naliczane proporcjonalnie do zarobków i może to oznaczać, że z obecnych ponad 1,2 tys. zł zapłacą nawet połowę mniej

Unia wymaga, VAT w Polsce rośnie

Polskie Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany w ustawie, zgodnie z zaleceniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Polska musi zastosować się do Unii Europejskiej, ponieważ grożą nam kary finansowe. Stąd nowelizacja ustawy.

W 2015 roku Trybunał uznał, że Polska łamie prawo sprzedając wyroby niemedyczne po zaniżonej cenie. Zamiast 23, to z 8 proc. podatkiem VAT. Za takie wyroby uznano m.in. kroplomierze, odciągacze do mleka, torebki na lód, rozpylacze, worki tlenowe, okulary przeciwsłoneczne, butelki na ciepłą wodę, smoczki, prezerwatywy, niektóre suplementy diety.

Podatek "galeryjny" od 1 stycznia

Za portalem money.pl:

Żadna branża nie znajduje się pod tak intensywnym obstrzałem państwa jak handel, a właściwie działające na tym rynku duże zagraniczne spółki. Rządowi nie wyszło w zeszłym roku z podatkiem handlowym, ale ma inne budzące wątpliwości pomysły. Od marca ma zacząć obowiązywać zakaz handlu w niedzielę, a już 1 stycznia wchodzi w życie podatek od nieruchomości komercyjnych, który w praktyce będzie działać jak podatek katastralny.

Lepiej zarabiający mają płacić pełne składki

Resort pracy proponuje, by składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe była odprowadzana od całości przychodu, tak jak jest to w przypadku składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe.

Nowe przepisy zakładają zniesienie obecnego górnego limitu składek - na poziomie trzydziestokrotności wynagrodzenia miesięcznego (2017 r. = 127 890 złotych). Od zarobków powyżej tej kwoty dzisiaj nie odprowadza się już składek. W ubiegłym tygodniu zostały już przyjęte przed Radę Ministrów.

Akcyza dla małych browarów będzie o połowę niższa

Obniżka akcyzy o 50 procent dla polskich browarów rzemieślniczych zacznie obowiązywać od początku 2018 roku - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Niższą akcyzę płaciłyby małe browary, które w ciągu roku dostarczają na rynek nie więcej niż 200 tys. hektolitrów piwa. Chodzi o obniżkę akcyzę w maksymalnym stopniu, na jaki pozwala dziś prawo unijne, czyli o 50 procent. Obecnie stawka akcyzy na piwo wynosi 7,79 zł od hektolitra. A po zmianach będzie to 3,9 zł.  Na obniżce skorzysta ok. 150 działających dziś w Polsce browarów. 

Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną

MR skierowało do konsultacji projekt dotyczących specjalnej strefy ekonomicznej na terenie całej Polski

Projekt ustawy Ministerstwa Rozwoju zakłada udzielanie pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego z tytułu realizacji nowej inwestycji na terenie całej Polski, a nie na wyznaczonym terenie specjalnej strefy ekonomicznej,

PiS przeciwko niższym podatkom

Na posiedzeniu sejmu posłowie PiS w pierwszym czytaniu odrzucili: projekty trzech ustaw.

Pierwszy z nich to projekt Kukiz’15 przewidujący podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. 451 zł, teraz przysługującej posłom i senatorom. Drugi to również projekt Kukiz’15, który dotyczył zniesienia ograniczeń w stosowaniu ulgi podatkowej twórców (tzw. podatek Tuska). Trzeci projekt to pomysł Nowoczesnej, aby skrócić do 30 dni ustawowy termin na dokonanie zwrotu nadpłaty podatku przez organy skarbowe.

Pages

Subscribe to RSS - podatki