podatki

Kto w Polsce płaci podatki

Ministerstwo Finansów opublikowało w poniedziałek informację o rozliczeniach za lata 2012-2016 r. ponad 2 tys. największych firm. Największymi polskimi podatnikami w 2016 r. były banki i grupy kapitałowe spółek skarbu państwa. Bank PKO BP zapłacił za ten rok 1 mld 120 mln 872 tys. 22 zł.
Kwotą ponad pół miliarda złotych (537 mln 146 tys. 825 zł) zasilił konto fiskusa w 2016 r. koncern paliwowy Orlen. Właściciel sieci Biedronka, firma Jeronimo Martins zapłaciła ponad 409 mln zł.

Europa opodatkuje amerykańskich gigantów internetu

Europa obłoży amerykańskich gigantów internetu podatkiem obrotowym, któremu będą podlegać dochody z reklam czy sprzedaży towarów czy usług.

Google, Facebook (+Uber, Airbnb, Amazon) mogą zapłacić 3 procent od swoich obrotów. Podatek obejmie firmy powyżej 750 mln euro obrotów światowych i 50 mln w Unii.

Projekt jest w stadium propozycji Komisji, większość krajów unijnych zgodziła się na niego, do wejścia w życie konieczna jest zgoda wszystkich państw.

Powodem jest niepłacenie przez takie firmy podatków z rynków, na których działają.

Dochody z VAT wzrosły o 23 procent

Dochody z VAT w 2017 roku wyniosły 157 mld zł, czyli wzrosły o 23 proc. rdr:

"Poprawiliśmy ściągalność (...) na poziomie podatku VAT, dzisiaj już mogę podać tę liczbę - w zeszłym roku mamy 157 mld zł wobec 127 mld zł rok wcześniej, czyli jest to przyrost o 23 proc."

- powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Kolejna zapowiedź ZUS-u dla mikrofirm

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości deklarują, że ulga w składkach dla prowadzących działalność gospodarczą ma być priorytetem nowego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Niższa składka miałaby dotyczyć przedsiębiorców z przychodem nie większym niż 5 tys. zł. Opłaty byłyby naliczane proporcjonalnie do zarobków i może to oznaczać, że z obecnych ponad 1,2 tys. zł zapłacą nawet połowę mniej

Unia wymaga, VAT w Polsce rośnie

Polskie Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany w ustawie, zgodnie z zaleceniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Polska musi zastosować się do Unii Europejskiej, ponieważ grożą nam kary finansowe. Stąd nowelizacja ustawy.

W 2015 roku Trybunał uznał, że Polska łamie prawo sprzedając wyroby niemedyczne po zaniżonej cenie. Zamiast 23, to z 8 proc. podatkiem VAT. Za takie wyroby uznano m.in. kroplomierze, odciągacze do mleka, torebki na lód, rozpylacze, worki tlenowe, okulary przeciwsłoneczne, butelki na ciepłą wodę, smoczki, prezerwatywy, niektóre suplementy diety.

Podatek "galeryjny" od 1 stycznia

Za portalem money.pl:

Żadna branża nie znajduje się pod tak intensywnym obstrzałem państwa jak handel, a właściwie działające na tym rynku duże zagraniczne spółki. Rządowi nie wyszło w zeszłym roku z podatkiem handlowym, ale ma inne budzące wątpliwości pomysły. Od marca ma zacząć obowiązywać zakaz handlu w niedzielę, a już 1 stycznia wchodzi w życie podatek od nieruchomości komercyjnych, który w praktyce będzie działać jak podatek katastralny.

Lepiej zarabiający mają płacić pełne składki

Resort pracy proponuje, by składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe była odprowadzana od całości przychodu, tak jak jest to w przypadku składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe.

Nowe przepisy zakładają zniesienie obecnego górnego limitu składek - na poziomie trzydziestokrotności wynagrodzenia miesięcznego (2017 r. = 127 890 złotych). Od zarobków powyżej tej kwoty dzisiaj nie odprowadza się już składek. W ubiegłym tygodniu zostały już przyjęte przed Radę Ministrów.

Akcyza dla małych browarów będzie o połowę niższa

Obniżka akcyzy o 50 procent dla polskich browarów rzemieślniczych zacznie obowiązywać od początku 2018 roku - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Niższą akcyzę płaciłyby małe browary, które w ciągu roku dostarczają na rynek nie więcej niż 200 tys. hektolitrów piwa. Chodzi o obniżkę akcyzę w maksymalnym stopniu, na jaki pozwala dziś prawo unijne, czyli o 50 procent. Obecnie stawka akcyzy na piwo wynosi 7,79 zł od hektolitra. A po zmianach będzie to 3,9 zł.  Na obniżce skorzysta ok. 150 działających dziś w Polsce browarów. 

Pages

Subscribe to RSS - podatki