opinia publiczna

Większość Polaków przeciwna przyjmowaniu imigrantów

67 proc. Polaków sprzeciwia się przyjmowaniu przez nasz kraj uchodźców (imigrantów) z Bliskiego Wschodu i Afryki, przybywających do krajów UE. 28 proc. uważa, że powinniśmy ich przyjmować, a 5 proc. nie ma opinii - wynika z sondażu CBOS.

Bardziej przychylny jest stosunek do przyjmowania mieszkańców wschodniej Ukrainy, uciekających z terenów objętych działaniami zbrojnymi. Udzielenie im w Polsce azylu aprobuje 57 proc., przeciwne jest 38 proc., a 6 proc. nie ma zdania.

Polacy za NATO, tarczą i bazami

Wyniki badania CBOS

  • 79 proc. Polaków popiera przynależność naszego kraju do NATO, przeciw jest 4 proc.
  • 65 proc. akceptuje stałą obecności wojsk państw NATO na terytorium Polski, przeciwko jest 23 proc.
  • 57 proc. sądzi, że Polska może być pewna zaangażowania sojuszników z NATO w obronę naszych granic, wątpi w to 28 proc. badanych
  • 58 proc. popiera budowę tarczy antyrakietowej, nie popiera 25 proc.
  • 59 proc. uważa, że zwiększy to zagrożenie atakiem rakietowym ze strony "innego państwa, np. Rosji", przeciwnego zdania jest 26 proc.

Polacy: Niemcy najbliższym sojusznikiem

Co trzeci Polak (32 proc.) uważa, że Niemcy są najbliższym sojusznikiem Polski spośród wszystkich krajów UE. Takie przekonanie najwyraźniej widać w elektoratach Platformy Obywatelskiej - 72 proc. i Nowoczesnej - 57 proc.

Na drugim miejscu Polacy wskazali Węgry (20 proc.), zaś na trzecim - Wielką Brytanię (12,5 proc.). Sympatię do Węgier wyrażają szczególnie wyraźnie wyborcy PiS - 40 proc.

Na trzecim - Wielką Brytanię (12,5 proc.). Na Francję wskazał tylko co 20. badany (5,5 proc.), Czechy i Holandię co 30. (3 proc.), zaś Chorwację - 2 proc.

Ponad 58% Polaków za całkowitym zakazem aborcji

W majowym badaniu IBRIS pierwszy zapytano Polaków o całkowity zakaz aborcji z zachowaniem możliwości ratowania życia matki, jeśli jest zagrożone. Ponad 58% Polaków popiera ten postulat, wśród kobiet twierdząco odpowiedziało 57,9% pytanych. Podobną opinię wyraziło 59,5% mężczyzn. Najwyższe poparcie (79,2%) uzyskał wśród osób w wieku 18-24 lat a cieszy się najniższym poparciem wśród respondentów powyżej 65 roku życia (popiera go 48,7%).

Pages

Subscribe to RSS - opinia publiczna