ONZ

ONZ: Izraelskie osiedlenia zbrodnią wojenną

Zeid Ra'ad al-Hussein, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (OHCHR) w przedstawionym raporcie orzekł, że osiedlanie się przez obywateli Izraela na okupowanych terytoriach Palestyny jest zbrodnią wojenną.

Ta działalność jest ciężkim naruszeniem artykułu 147 Czwartej Konwencji Genewskiej, która zakazuje okupantowi transferu ludności na terytoriach okupowanych. Konwencja obowiązuje od 1949 roku.

Raport będzie podstawą do uchwał ONZ, krytykujących zachowanie Izraela.

Polska wstrzymała się od głosu w sprawie Jerozolimy

W głosowaniu nad rezolucją ONZ w sprawie Jerozolimy, wzywającą USA do wycofania uznania Jerozolimy za stolicę Izraela, za przyjęciem uchwały głosowało 128 krajów, przeciwko 9, a 35 wstrzymało się od głosu.

Przeciwko były: USA, Izrael, Gwatemala, Honduras, wyspy Marshalla, Mikronezja, Nauru, Palau, Togo (kraje COFA).

Polska wstrzymała się od głosu.

DGP: koniec hejtowania gejów, rząd ma zmienić kodeks karny (wg pracownicy RPO)

Przestępstwem z nienawiści ma być także działanie ze względu na orientację lub płeć ofiary.
(...)
Podczas trwającej właśnie w Genewie Rady Praw Człowieka ONZ zapowiedział spore zmiany w Kodeksie karnym i rozszerzenie katalogu przestępstw z nienawiści. - Czekamy na nowelizację - mówi DGP Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Główny Koordynator ds. Strategicznych Postępowań Sądowych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Microsoft wraz z ONZ walczy z przeciwnikami praw człowieka

Microsoft wszedł we współpracę z Organizacją Narodów Zjednoczonych i wpłacił 5 milionów dolarów na program walki z naruszeniami praw człowieka.

Microsoft wprowadzi także do działań ONZ programy analizujące wielkie ilości danych (big data), mające pomóc przewidzieć i walczyć z naruszeniami praw człowieka, Technologia ma wzmocnić siłę działania organizacji pozarządowych (NGO), by śledzić potencjalne naruszenia praw człowieka w czasie rzeczywistym.

USA krytykuje Polskę na forum ONZ

USA i inne kraje skrytykowały Polskę na posiedzeniu Rady Praw Człowieka we wtorek za nowe przepisy, które wg nich ograniczają niezależność sądownictwa i mediów.

Wiele krajów skrytykowało Polskę także za restrykcyjne prawo aborcyjne oraz ksenofobię, skutkującą zwiększeniem się ilości przestępstw przeciwko obcym.

Debata w Genewie omawiała raport Rady na temat Polski.

Przedstawicielka USA, Sheila Leonard, stwierdziła że Stany są zatroskane rozwojem sytuacji w Polsce.

Stu senatorów USA broni Izraela przed ONZ

Wszystkich stu senatorów amerykańskich podpisało protest przeciwko "nieakceptowalnej stronniczości anty-izraelskiej", panującej w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Wystosowali oni list, podpisany przez wszystkich członków Senatu do sekretarza generalnego António Guterresa, żądając gruntownych zmian organizacji.

List ten uznaje "ciągłe uderzanie w Izrael przez ONZ za nieakceptowane" i domaga się traktowania Izraela nie gorzej i nie lepiej niż innych członków organizacji.

Pages

Subscribe to RSS - ONZ