NGO

Rosja wyrzuca kolejne zachodnie NGO

Ministerstwo sprawiedliwości Rosji umieściło amerykańską organizację pozarządową German Marshall Fund na liście organizacji, których działalność jest zakazana na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Przed tygodniem resort sprawiedliwości wpisał na nią dwie inne organizacje zagraniczne: zarejestrowaną w Niemczech Europejską Platformę Demokratycznych Wyborów (EPDE) i założone na Litwie Międzynarodowe Centrum Badań nad Wyborami. Obie organizacje zajmowały się wyborami w Rosji.

Ordo Iuris żąda przejrzystości od Fundacji Batorego

Ordo Iuris domaga się ujawnienia przez Fundację Batorego sposobu podziału Funduszy Norweskich. Jest wniosek do WSA w tej sprawie.

Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na Fundację im. Stefana Batorego. Instytut zarzuca Fundacji bezczynność w ujawnieniu wymaganej prawem informacji publicznej na temat sposobu podziału pieniędzy z tzw. Funduszy Norweskich.

Stowarzyszenie przewoźników okazało się zagranicznym agentem

W Rosji stowarzyszenie przewoźników (Объединение Перевозчиков России) znalazło się na liście zagranicznych agentów., publikowanej przez ministerstwo sprawiedliwości

Jest to organizacja, która walczyła z systemem poboru opłat drogowych "Płatonow". Powstało w grudniu 2015 r. i przeprowadzało bardzo głośne w mediach akcje, które miały dowodzić, że system źle działa.

Okazało się, że jest finansowane z zagranicy.

rosja

Czarne protesty: spontaniczny ruch czy efekt wielkiej inwestycji finansowej?

Polskie organizacje feministyczne są regularnie sponsorowane przez zagraniczne lobby aborcyjne. Najostrożniejsze szacunki wskazują, że na działania przeprowadzone w 2016 r. w celu walki ze zmianami legislacyjnymi w Polsce organizacje odpowiedzialne za „czarny protest” otrzymały około miliona złotych.

Kogo finansują fundusze norweskie

• Tzw. fundusze norweskie stanowią środki publiczne, uzyskiwane przez Rzeczpospolitą Polską na podstawie umowy międzynarodowej z państwami EOG na zasadzie zbliżonej do funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. W zamian za to państwa te otrzymują prawo dostępu do wspólnego rynku. Fundusze nie są zatem charytatywną darowizną przekazywaną Polsce przez bogatsze od niej kraje – a formą ekwiwalentu za konkretne korzyści, jakie uzyskują one dzięki możliwości swobodnego przepływu towarów, usług, osób i kapitału.

Pages

Subscribe to RSS - NGO