NATO

ORP Czernicki z sojusznikami w Odessie

Grupa okrętów NATO, której okrętem flagowym jest ORP Kontradmirał Xawery Czernicki, po czterech dniach pobytu w Odessie opuściła w poniedziałek Ukrainę.

Przed wypłynięciem z wód terytorialnych Ukrainy zespół czterech okrętów NATO przeprowadził w pobliżu Odessy wspólne ćwiczenia z ukraińskim trałowcem Heniczesk. Zespołem okrętów obrony przeciwminowej NATO dowodzi komandor porucznik Aleksander Urbanowicz. W skład zespołu wchodzą jednostki z Niemiec, Hiszpanii i Turcji.

Trump: sojusznicy w NATO muszą płacić więcej

Prezydent Trump podczas wystąpienia z kanclerz Merkel stwierdził:

"Wiele krajów zalega Stanom Zjednoczonym potężne sumy z ubiegłych lat i to jest nieuczciwe"
"Sojusznicy w NATO muszą płacić swoje uczciwe udziały na obronę. Te narody muszą płacić to, co się należy"
.

“Many nations owe vast sums of money from past years, and it is very unfair to the United States,”
NATO allies to pay “their fair share” for defense. “These nations must pay what they owe.”

Amerykańskie "Srebrne Lwy" przybywają na Łotwę

Amerykańska operacja Atlantic Resolve nabiera tempa. żołnierze amerykańskich oddziałów "Srebrnych Lwów" przybyły na Łotwę do koszar Adazi, by wspólnie z sojuszniczymi krajami bałtyckimi odbywać szkolenia i manewry wojskowe.

"Rotacyjna" obecność amerykańskich wojsk ma trwać w "przewidywalnej przyszłości" i służyć zwiększaniu gotowości bojowej do wspólnych działań.

usa-latvia-soldiers.jpg

Macierewicz w Monachium: "Poległo dwóch prezydentów RP"

Antoni Macierewicz wystąpił na konferencji prasowej w Monachium na 53. Konferencji Bezpieczeństwa:

NATO jest jedynym sposobem powstrzymania agresji rosyjskiej, której kolejne etapy od 2008 roku były symbolizowane takimi dramatycznymi wydarzeniami jak agresja na Gruzję w 2008 r., jak tragedia smoleńska w 2010 r., w której poległo 2 prezydentów RP i całe dowództwo, jak wreszcie agresja na Ukrainę

USA żądają od państw NATO większych wydatków wojskowych

Nowy sekretarz obrony USA Jim Mattis w czasie wizyty w Brukseli zażądał od pańśtw członkowskich NATO zwiększenia wydatków wojskowych, mówiąc:

"Ameryka nie będzie się bardziej troszczyć o wasze dzieci niż wy sami"
"Jeśli wasze narody nie chcą, by Ameryka ograniczyła swoje zobowiązania wobec Sojuszu, każde z państw musi wnieść swój wkład do wspólnych celów".
"USA od wielu lat oczekuje zwiększenia wydatków wojskowych do 2% PKB. W 2017 r. musimy zobaczyć postęp, konieczny jest też plan z konkretnymi datami dochodzenia do tego celu".

Wojsko USA przybywa do Bułgarii i Rumunii

W środę zostały rozmieszczone wojska NATO na terenie Bułgarii. Ciężki sprzęt przybędie do końca tygodnia.

Rozmieszczenie sił USA w ilości 120 żołnierzy w bazie Nowo Sieło jest częścią operacji Atlantic Resolve. Zostaną przeprowadzone wspólne ćwiczenia amerykańsko-bułgarskie.

500 żołnierzy wraz z czołgami i sprzętem ("Fighting Eagles," 1st Battalion, 8th Infantry Regiment) zostało przetransportowanych do rumuńskiego portu a później do bazy lotniczej Mihail Kogalniceanu we wschodniej Rumunii.

Pages

Subscribe to RSS - NATO