MON

Macierewicz, Duda, Szeremietiew, czyli wojny diadochów

Zakładanie że Macierewicz wierzy w to co mówi i po prostu zwariował – byłoby zbyt optymistyczne. Rzekomy Wielki Strateg jest tylko jednym z małych graczy. Wchodząc w kolejne konflikty w obrębie obozu władzy liczy po prostu, że kiedy nastąpi przesilenie i wojny diadochów po śmierci Kaczyńskiego - to silny będzie klubami GaPy i przede wszystkim poparciem Amerykanów.

KIO - MON faworyzował Boeinga

Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku orzekła, że MON wprowadzał Izbę w błąd. W marcu Izba zgodziła się na podpisanie umowy z Boeingiem, mimo skarg pominiętych firm, gdyż MON przekonywało, że jeśli pieniądze nie zostaną wydane do 31 marca, będą musiały być zwrócone do budżetu. Jednak zgodnie z prawem zostałyby jedynie przesunięte.

Od początku też faworyzował firmę Boeing w postępowaniu, które toczyło się od lata 2016 roku. Pracownicy Inspektoratu Uzbrojenia MON spotykali się z przedstawicielami firmy, np. na targach lotniczych w Wielkiej Brytanii.

MON kupuje 3 samoloty Boeing za 2 miliardy

MON i amerykański koncern Boeing podpisały wartą około 523 mln dolarów (2 mld złotych - po doliczeniu podatku około 2,5 mld) netto umowę na dostawę trzech samolotów średniej wielkości do przewozu najważniejszych osób w państwie. Kontrakt dotyczy dwóch nowych Boeingów 737 i jednego używanego. Umowa, zł. Używany ma trafić do Polski już w listopadzie tego roku. Pozostałe dwie nowe maszyny mają być dostarczone jesienią 2020 roku.

MON myśli o zakupie amerykańskich myśliwców

"W ciągu półtora miesiąca MON powinno wiedzieć, w jakim kierunku prowadzić modernizację lotnictwa bojowego. Wśród rozważanych opcji jest zakup używanych samolotów F-16 lub nowych F-35" - powiedział PAP wiceszef MON Bartosz Kownacki (PiS).

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał w środę, że MON rozważa zakup maksymalnie 96 używanych amerykańskich samolotów F-16, a ich modernizacja miałaby zostać przeprowadzona w Polsce. Maszyny miałyby pochodzić z nadwyżek sił zbrojnych USA. Według dziennika, jeden samolot kosztowałby ok. 100 mln zł.

Pages

Subscribe to RSS - MON