Menopauza wyjaśnia, dlaczego niektóre samice wielorybów żyją tak długo

Menopauza wyjaśnia, dlaczego niektóre samice wielorybów żyją tak długo

Nowe badania pokazują, że samice niektórych gatunków wielorybów ewoluowały tak, aby żyć drastycznie dłużej, aby móc opiekować się swoimi rodzinami.

Badanie skupiło się na pięciu gatunkach wielorybów, które – obok ludzi – są jedynymi ssakami, o których wiadomo, że przechodzą menopauzę.

Odkrycia pokazują, że samice tych gatunków wielorybów, które doświadczają menopauzy, żyją około 40 lat dłużej niż inne samice wielorybów podobnej wielkości.

Żyjąc dłużej bez wydłużania „okresu życia reprodukcyjnego” (lat, w których się rozmnażają), samice te mają więcej lat, aby pomóc swoim dzieciom i wnukom, bez wydłużania okresu „nałożenia się”, gdy konkurują z córkami w zakresie hodowli i wychowywania cieląt na poziomie o tym samym czasie.

Nowe badania pokazują, że – mimo że dzieli je 90 milionów lat ewolucji – wieloryby i ludzie wykazują niezwykle podobną historię życia, która ewoluowała niezależnie.

Badanie przeprowadziły uniwersytety w Exeter i Yorku oraz Centrum Badań nad Wielorybami.

„Proces ewolucji faworyzuje cechy i zachowania, dzięki którym zwierzę przekazuje swoje geny przyszłym pokoleniom” – powiedział główny autor dr Sam Ellis z Uniwersytetu w Exeter.

„Najbardziej oczywistym sposobem, aby samica to osiągnęła, jest rozmnażanie się przez całe życie – i tak dzieje się w przypadku prawie wszystkich gatunków zwierząt. Istnieje ponad 5000 gatunków ssaków, a tylko sześć przechodzi menopauzę.

„Pytanie brzmi zatem: jak i dlaczego ewoluowała menopauza? Nasze badanie dostarcza niektórych odpowiedzi na tę fascynującą zagadkę”.

Wiadomo, że menopauza występuje u pięciu gatunków zębowców: pilotów krótkopłetwych, fałszywych orek, orek, narwali i bieługi.

Oprócz tego, że samice innych gatunków podobnej wielkości przeżywają dłużej, samice tych pięciu gatunków przeżywają samce własnego gatunku. Na przykład samice orek mogą dożyć 80. roku życia, podczas gdy samce zwykle umierają do 40. roku życia.

„Ewolucja menopauzy i długiego życia poprodukcyjnego może nastąpić tylko w bardzo specyficznych okolicznościach” – powiedział profesor Darren Croft z Uniwersytetu w Exeter i dyrektor wykonawczy Centrum Badań nad Wielorybami

„Po pierwsze, gatunek musi mieć strukturę społeczną, w której samice spędzają życie w bliskim kontakcie ze swoim potomstwem i wnukami.

„Po drugie, samice muszą mieć możliwość pomocy w sposób poprawiający szanse przetrwania ich rodziny. Na przykład samice zębowców dzielą się jedzeniem i wykorzystują swoją wiedzę, aby poprowadzić grupę w poszukiwaniu pożywienia, gdy go brakuje. .”

Profesor Dan Franks z Uniwersytetu w Yorku powiedział: „Poprzednie badania nad ewolucją menopauzy skupiały się zazwyczaj na pojedynczych gatunkach, zazwyczaj ludziach i orkach.

„To badanie jest pierwszym, które obejmuje kilka gatunków, co umożliwiło niedawne odkrycie menopauzy u wielu gatunków zębowców.

„Nasze badanie dostarcza dowodów na to, że menopauza ewoluowała w wyniku wydłużenia życia kobiet poza okres rozrodczy, a nie w wyniku skrócenia tego okresu.

„To pytanie od dawna zadawane jest w antropologii, na które można bezpośrednio odpowiedzieć jedynie w drodze badania porównawczego”.

Komentując podobieństwa z ewolucją menopauzy u ludzi, profesor Croft dodał: „To fascynujące, że dzielimy się historią życia z grupą taksonomiczną, od której tak bardzo się różnimy.

„Pomimo tych różnic nasze wyniki pokazują, że historia życia ludzi i zębowców jest zbieżna – podobnie jak u ludzi menopauza u zębowców ewoluowała w drodze selekcji, aby zwiększyć całkowitą długość życia bez wydłużania ich życia reprodukcyjnego”.

Badanie zostało sfinansowane przez Leverhulme Trust i Radę ds. Badań nad Środowiskiem Naturalnym (NERC).

Artykuł opublikowany w czasopiśmie Nature nosi tytuł: „Ewolucja menopauzy u zębowców”.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science