marynarka wojenna

"Green Ridge" w Gdańsku

27 marca przy nabrzeżu T2 terminalu kontenerowego DCT Gdańsk zacumował pływający pod amerykańską banderą transportowiec "Green Ridge", który przypłynął z Bremerhaven. Przywiózł on amerykański sprzęt wojskowy, w tym pojazdy ciężkie i ciągniki, a także urządzenia wspierające i logistyczne dla armii amerykańskiej. Trwają prace wyładunkowe, powinny zakończyć się 30 marca.

green_ridge_1.jpg

Zwiększenie wydatków na marynarkę wojenną

Washington Times poinformował, że rząd Polski w środę ogłosił zwiększenie wydatków na marynarkę wojenną, uzasadniając to rosyjskim potencjałem morskim i rakietowym na Bałtyku.

Dziennik następująco określił cele tej decyzji:

"Celem jest osiągnięcie potencjału zablokowania rosyjskiej floty przy wyjściu z zamarzających portów i ataku na kraje bałtyckie i skandynawskie w możliwym przyszłym konflikcie".

Polska marynarka wojenna ma być globalna

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego powstała Strategiczna Koncepcja Bezpieczeństwa Morskiego. Prezentacja dokumentu miała miejsce w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w rocznicę zaślubin Polski z morzem w 1920 r.

Autorzy rekomendują budowę jej jako marynarki średniej wielkości, zdolnej do projekcji siły o zasięgu globalnym, w sposób stały i konsekwentny demonstrującej swą determinację do działania z dala od wód terytorialnych we współpracy z większymi flotami.

USA rzucają wyzwanie chińskim wyspom

W poniedziałek 26 października amerykański niszczyciel wpłynął na teren wód, które Chiny uznają za swoje wody terytorialne. Naruszył obszar 12 mil morskich wokół wysp, sztuczne formowanych przez Chińczyków na Morzu Południowochińskim.

Celem było, wg deklaracji, rzucenie wyzwania nieuznawanym roszczeniom Chin do wód wokół sztucznie budowanych wysp.

Subscribe to RSS - marynarka wojenna