lustracja

Ryszard Kowalczyk tajnym agentem SB

Rejestracji dokonano w połowie 1981 roku, gdy Ryszard Kowalczyk odbywał karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Barczewie - informuje Zbigniew Bereszyński, autor Encyklopedii Solidarności oraz badacz historii działalności SB. To rzuca poważny cień na postać znaną jako współautor wysadzenia w powietrze auli opolskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w październiku 1971 roku.

Oficer kontrwywiadu PRL usunięty z BBN

Płk Czesław Juźwik, jeden z urzędników w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, został w trybie nagłym zwolniony z pracy po ujawnieniu przez „Gazetę Polską”, że był do 1990 r. oficerem kontrwywiadu wojskowego - WSW.

Juźwik był ekspertem w Departamencie Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN, a do niedawna pracował jako zastępca dyrektora tegoż departamentu.

W 1983 r. Czesław Juźwik wstąpił do Wojskowej Służby Wewnętrznej - kontrwywiadu wojskowego.

juźwik

Nadciąga pogłębiona lustracja administracji państwowej

"Solidarność" domaga się, żeby wszystkich zatrudnionych przed 1989 roku w organach bezpieczeństwa PRL było można zwolnić, lub przenieść na gorzej płatne stanowisko.

Szef Sekcji Krajowej Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej NSZZ "Solidarność" w rozmowie z "Dziennikiem" szacuje, że 40 tys. obecnie zatrudnionych urzędników pracowało lub współpracowało ze służbami bezpieczeństwa PRL.

"Solidarność" na początku maja ma wystąpić z wnioskiem o dokonanie lustracji do premier Beaty Szydło. Posłowie PiS zapowiedzieli, że nie będą jej blokować.

Waszczykowski proponuje opcję zerową w MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedstawiło rządowi projekt nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej.

Wg niego wygasną wszystkie stosunki pracy nawiązane z członkami służby zagranicznej przed dniem wejścia w życie ustawy.

Przewiduje się także wygaśnięcie stosunków pracy osób związanych ze służbami PRL - które od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. pracowały, pełniły służbę lub były współpracownikami organów bezpieczeństwa.

Pages

Subscribe to RSS - lustracja