Litwa

Niemieccy żołnierze na Litwie

Na Litwę przybyła w środę 70 niemieckich żołnierzy, zaczątek powstającego wielonarodowego batalionie NATO pod dowództwem Niemiec.

Do końca lutego na Litwę ma przybyć około 450 niemieckich żołnierzy, a także sprzęt wojskowy, m.in. sześć czołgów Leopard 2A i 20 pojazdów wojskowych Marder. Ostatecznie batalion liczący ponad 1000 żołnierzy zostanie skompletowany w czerwcu. Będzie się składał głównie z żołnierzy niemieckich, ale też z wojskowych z Belgii, Chorwacji, Francji, Luksemburga, Holandii i Norwegii.

64 proc. Polaków na Litwie darzy sympatią Putina

Opublikowany w ubiegłym tygodniu sondaż, przeprowadzony na zamówienie litewskiego Centrum Studiów Europy Wschodniej, wskazuje, że 64 proc. Polaków na Litwie darzy sympatią prezydenta Rosji Władimira Putina, a 40,5 proc. uważa aneksję Krymu za legalną. Sondaż został przeprowadzony latem ubiegłego roku.

Litwa zbuduje ścianę na granicy z Kaliningradem

Dalia Grybauskait, prezydent Litwy, poinformowała, że jej kraj zbuduje ścianę na granicy z Kaliningradem.

Budowa 130-kilometrowego muru rozpocznie się wiosną. 2-metrowej wysokości mur będzie kosztował 30 milionów euro i będzie sfinansowany przez Unię Europejską.

Litwa planuje także przywrócić obowiązkową służbę wojskową, zarzuconą w 2008 r.

Amerykańskie siły specjalne stacjonują już na Litwie

Stany Zjednoczone rozlokowały oddziały sił specjalnych na terytorium Litwy. Poinformował o tym rzecznik litewskiego MON Asta Galdikaite.

"Stałe stacjonowanie" potwierdził też dowódca sił amerykańskich gen. Raymond T. Thomas, który stwierdził, że kraje bloku wschodniego są "śmiertelnie przestraszone" Rosją i są zdesperowane , by powierzyć swą obronę Ameryce.

Litewski kościół walczy z rosyjską propagandą

Litewski arcybiskup Gintaras Grusas, przewodniczący konferencji biskupów, powiedział, że Litwini boją się agresywnej Rosji, ale czują się wspierani przez NATO i EU, które uspokajają ich obawy.

"Sowiecka mentalność jest wciąż obecna, ale Litwini walczyli o wolność, zapłacili za nią wysoką cenę, i chcą walczyć dalej, o czym świadczy nabór do oddziałów ochotniczych.

“Zawsze są napięcia ze względu na sąsiedztwo Rosji i trudność w obronie granicy, ale "buty na ziemi" NATO świadczą, że nie zostaliśmy sami"

Pages

Subscribe to RSS - Litwa