Litwa

Litwa wprowadzi limity zatrudnienia pracowników z Ukrainy

Uwzględniając rosnącą imigrację zarobkową z Ukrainy, rząd Litwy wprowadzi w niektórych zawodach kwoty na zatrudnienie niewykwalifikowanych pracowników z krajów trzecich. Chodzi głównie o kierowców i pracowników budowlanych.

Premier Saulius Skvernelis:

"Nie możemy dopuścić do tego, by Litwa stała się krajem importującym jedynie tanią siłę roboczą".

Parada Polskości przeszła ulicami Wilna

Parada Polskości, która przeszła ulicami Wilna zgromadziła około 10 tys. Polaków z Wilna i Wileńszczyzny, ale też z dalszych zakątków Litwy: Żmudzi, Laudy, Kowieńszczyzny. W barwny i dynamiczny sposób społeczność polska uczciła Dzień Polonii i Polaków za Granicą, 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 100-lecie niepodległości Polski i Litwy. Przemarsz głównymi ulicami Wilna był pewnego rodzaju deklaracją polskości i przywiązania do polskich tradycji.

Litwa pustoszeje

Na pewnych obszarach Litwy gęstość zasiedlenia waha się między 2 a 5 mieszkańców na kilometr kwadratowy (średnia na Litwie 43,6). Nisko zasiedlone tereny obejmują obecnie ok 45% kraju. Także w miastach (oprócz Wilna) liczba ludności się zmniejsza. W 43 starostwach nie urodziło się żadne dziecko w 2012 roku.

Niemieccy żołnierze na Litwie

Na Litwę przybyła w środę 70 niemieckich żołnierzy, zaczątek powstającego wielonarodowego batalionie NATO pod dowództwem Niemiec.

Do końca lutego na Litwę ma przybyć około 450 niemieckich żołnierzy, a także sprzęt wojskowy, m.in. sześć czołgów Leopard 2A i 20 pojazdów wojskowych Marder. Ostatecznie batalion liczący ponad 1000 żołnierzy zostanie skompletowany w czerwcu. Będzie się składał głównie z żołnierzy niemieckich, ale też z wojskowych z Belgii, Chorwacji, Francji, Luksemburga, Holandii i Norwegii.

64 proc. Polaków na Litwie darzy sympatią Putina

Opublikowany w ubiegłym tygodniu sondaż, przeprowadzony na zamówienie litewskiego Centrum Studiów Europy Wschodniej, wskazuje, że 64 proc. Polaków na Litwie darzy sympatią prezydenta Rosji Władimira Putina, a 40,5 proc. uważa aneksję Krymu za legalną. Sondaż został przeprowadzony latem ubiegłego roku.

Pages

Subscribe to RSS - Litwa