Kościół

Rock gotycki od strony językoznawczej

"Rock gotycki (…) nawiązuje do średniowiecznej filozofii dualizmu świata, natury człowieka, romantycznego cierpienia i niezrozumienia, modernistycznych motywów przemijania, dekadencji, a zwłaszcza obsesji śmierci, postrzeganej często jako wybawienie z chaosu świata, beznadziei codzienności" [Urszula Majdańska, Uniwersytet Zielonogórski]

Ksiądz - Żołnierz Wyklęty! Niezwykły dowódca ROAK

Msza prymicyjna Stanisława Domańskiego odbyła się w wiosce Sulisławice, 29 kilometrów na południe od Opatowa. Dzień później początkujący duchowny otrzymał swoją pierwszą, a zarazem ostatnią parafię w życiu - został wikariuszem kościoła pw. św. Zygmunta w Siennie.

Więcej aktywnych wiernych w kościele katolickim

Odsetek Polaków uczestniczących w mszach św. wzrósł z 39,1 proc. w 2014 r. do 39,8 proc. w 2015 r. Wzrósł odsetek osób przystępujących do komunii św. - z 16,3 proc. do 17 proc.

W 2015 r. udzielono 369 tys. sakramentów chrztu św., 360 tys. sakramentów bierzmowania, 270 tys. sakramentów pierwszej komunii św. oraz 134 tys. sakramentów małżeństwa.

Dla porównania, w 2014 r. udzielono ok. 370 tys. sakramentów chrztu, ponad 310 tys. sakramentów bierzmowania, ponad 210 tys. dzieci przystąpiło do pierwszej komunii i udzielono 132 tys. sakramentów małżeństwa.

Litewski kościół walczy z rosyjską propagandą

Litewski arcybiskup Gintaras Grusas, przewodniczący konferencji biskupów, powiedział, że Litwini boją się agresywnej Rosji, ale czują się wspierani przez NATO i EU, które uspokajają ich obawy.

"Sowiecka mentalność jest wciąż obecna, ale Litwini walczyli o wolność, zapłacili za nią wysoką cenę, i chcą walczyć dalej, o czym świadczy nabór do oddziałów ochotniczych.

“Zawsze są napięcia ze względu na sąsiedztwo Rosji i trudność w obronie granicy, ale "buty na ziemi" NATO świadczą, że nie zostaliśmy sami"

Pages

Subscribe to RSS - Kościół