Izrael

Izrael grozi zniszczeniem obrony przeciwlotniczej Syrii

Minister obrony Izraela Avigdor Liberman zagroził Syrii zniszczeniem jej systemów "bez chwili wahania" obrony przeciwlotniczej w przypadku kolejnego zaatakowania przez nią izraelskich samolotów.

Wypowiedź jest reakcją na wystrzelenie rakiet w kierunku izraelskich samolotów atakujących w piątek obiekty Hezbollahu na terytorium Syrii w okolicach Palmiry. Wojsko syryjskie twierdzi, że samolot został zestrzelony, dowództwo izraelskie zaprzecza.

W kwietniu 2016 r. premier Netanyahu przyznał po raz pierwszy, że samoloty Izraela zaatakowały konwoje z bronią dla Hezbollahu.

Izrael burzy coraz więcej domostw Palestyńczyków

W 2016 roku Izrael zburzył 274 domostwa i 372 zabudowań na Zachodnim Brzegu i 88 domostw i 48 innych budynków we wschodniej Jerozolimie. To więcej niż łączne wyburzenia w 2014 i 2015 roku.

Proceder ograniczania obecności Palestyńczyków na tych obszarach zaczął się w 2004 roku.

jerozolima wyburzanie
Buldożer we wschodniej Jerozolimie

Trump ostrzega Izrael przed nowymi zasiedleniami

Prezydent Trump ostrzegł w czwartek Izrael, że ogłaszanie nowych zasiedleń terenów jest krokiem jednostronnym, który "podkopuje" wysiłki USA na rzecz zakończenia konfliktu żydowsko-palestyńskiego.

Administracja potwierdziła, że Trump jest przekonany do modelu "dwóch państw". Premier Benjamin Netanyahu ma odwiedzić Biały Dom 15 lutego.

W Izraelu obawiają się o swoje wyjątkowo dochodowe apteki w Polsce

Izraelska sieć aptek Super-Pharma może być narażona na blokadę rozwoju swojej sieci w Polsce. Powodem jest projekt prawa aptecznego, blokującego sieci aptek powyżej czterech punktów sprzedaży.

Super-Pharma obejmuje 68 punktów sprzedaży i planuje otworzyć setki nowych.

Radio Maryja zneutralizowane

Jonny Daniels, prezes fundacji „From The Depths” (zajmującej się odszukiwaniem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” i nagłaśnianiem ich historii), po kolejnej, trzeciej już, wizycie w Radiu Maryja, powiedział:

Czuję się częścią Rodziny Radia Maryja. To dla mnie zawsze wspaniałe móc przyjechać tu, do Torunia, spędzić czas z o. Tadeuszem Rydzykiem CSsR, odwiedzić Kaplicę Pamięci.

Republikanie chcą zablokować finansowanie ONZ z powodu rezolucji o Izraelu

Republikanie senatorzy Ted Cruz (R-TX) i Lindsey Graham (R-SC) wprowadzili projekt ustawy “Safeguard Israel Act”, żądającej zablokowania finansowania ONZ, jeśli rezolucja 2334 nt. Izraela nie zostanie uchylona. Ted Cruz uznał uchwałę za jedną z wielu w długoletniej historii wrogości ONZ wobec Izraela a zaniechanie prezydenta Obamy za "zdradę".

USA płacą 22 procent budżetu ONZ - 8 miliardów dolarów rocznie.

W ubiegłym tygodniu Kongres przyjął (342-80) uchwałę sprzeciwiającą się rezolucji ONZ.

USA nie zawetowały rezolucji ONZ nr 2334

Przedstawiciel USA w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 23 grudnia wstrzymując się od głosu, nie zawetował rezolucji ONZ nr 2334 potępiającej wysiedlenia Palestyńczyków z terenów zajętych nielegalnie przez Izrael w 1967 r. i potępiającej osadnictwo żydowskie na odbieranych terenach. Uchwała przeszła 14 do 0, przy wstrzymującym się głosie USA.

Decyzja prezydenta Obamy wywołała potężne protesty ze strony Izraela i międzynarodowych organizacji żydowskich.

Badania opinii publicznej Amerykanów pokazują, że więcej (35%) z nich popiera rezolucję niż się jej przeciwstawia (28%).

Pages

Subscribe to RSS - Izrael