Izrael

Izrael burzy coraz więcej domostw Palestyńczyków

W 2016 roku Izrael zburzył 274 domostwa i 372 zabudowań na Zachodnim Brzegu i 88 domostw i 48 innych budynków we wschodniej Jerozolimie. To więcej niż łączne wyburzenia w 2014 i 2015 roku.

Proceder ograniczania obecności Palestyńczyków na tych obszarach zaczął się w 2004 roku.

jerozolima wyburzanie
Buldożer we wschodniej Jerozolimie

Trump ostrzega Izrael przed nowymi zasiedleniami

Prezydent Trump ostrzegł w czwartek Izrael, że ogłaszanie nowych zasiedleń terenów jest krokiem jednostronnym, który "podkopuje" wysiłki USA na rzecz zakończenia konfliktu żydowsko-palestyńskiego.

Administracja potwierdziła, że Trump jest przekonany do modelu "dwóch państw". Premier Benjamin Netanyahu ma odwiedzić Biały Dom 15 lutego.

W Izraelu obawiają się o swoje wyjątkowo dochodowe apteki w Polsce

Izraelska sieć aptek Super-Pharma może być narażona na blokadę rozwoju swojej sieci w Polsce. Powodem jest projekt prawa aptecznego, blokującego sieci aptek powyżej czterech punktów sprzedaży.

Super-Pharma obejmuje 68 punktów sprzedaży i planuje otworzyć setki nowych.

Radio Maryja zneutralizowane

Jonny Daniels, prezes fundacji „From The Depths” (zajmującej się odszukiwaniem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” i nagłaśnianiem ich historii), po kolejnej, trzeciej już, wizycie w Radiu Maryja, powiedział:

Czuję się częścią Rodziny Radia Maryja. To dla mnie zawsze wspaniałe móc przyjechać tu, do Torunia, spędzić czas z o. Tadeuszem Rydzykiem CSsR, odwiedzić Kaplicę Pamięci.

Republikanie chcą zablokować finansowanie ONZ z powodu rezolucji o Izraelu

Republikanie senatorzy Ted Cruz (R-TX) i Lindsey Graham (R-SC) wprowadzili projekt ustawy “Safeguard Israel Act”, żądającej zablokowania finansowania ONZ, jeśli rezolucja 2334 nt. Izraela nie zostanie uchylona. Ted Cruz uznał uchwałę za jedną z wielu w długoletniej historii wrogości ONZ wobec Izraela a zaniechanie prezydenta Obamy za "zdradę".

USA płacą 22 procent budżetu ONZ - 8 miliardów dolarów rocznie.

W ubiegłym tygodniu Kongres przyjął (342-80) uchwałę sprzeciwiającą się rezolucji ONZ.

USA nie zawetowały rezolucji ONZ nr 2334

Przedstawiciel USA w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 23 grudnia wstrzymując się od głosu, nie zawetował rezolucji ONZ nr 2334 potępiającej wysiedlenia Palestyńczyków z terenów zajętych nielegalnie przez Izrael w 1967 r. i potępiającej osadnictwo żydowskie na odbieranych terenach. Uchwała przeszła 14 do 0, przy wstrzymującym się głosie USA.

Decyzja prezydenta Obamy wywołała potężne protesty ze strony Izraela i międzynarodowych organizacji żydowskich.

Badania opinii publicznej Amerykanów pokazują, że więcej (35%) z nich popiera rezolucję niż się jej przeciwstawia (28%).

Tylko 10% mieszkańców Gazy ma dostęp do wody pitnej

Bank Światowy poinformował w raporcie, że tylko 10% mieszkańców Gazy ma dostęp do wody pitnej, nazywając sytuację 'alarmującą". Izrael zniszczył infrastrukturę wodna i elektryczną strefy Gazy w czasie ataków (3 ofensywy w ciągu ostatnich 6 lat) i nie zgadza sie na uruchomienie projektów międzynarodowych, mających zapobiec katastrofie humanitarnej.

Izraelska blokada strefy Gazy doprowadziła 1,8 miliona mieszkańców do ekstremalnej biedy i bezrobocia.

Ojciec Rydzyk odwiedza ambasadę i chwali Izrael

Izraelska ambasada w Polsce poinformowała, że 7 września odbyło się spotkanie w ambasadzie ojca Tadeusza Rydzyka z ambasador Anną Azari. Przedyskutowano "budowanie polsko - izraelskiego dialogu". O wizycie poinformowano na stronie ambasady, informując, ze podczas wizyty ojciec Tadeusz Rydzyk chwalił Izrael i dyskutował sposoby "rozwiązania problemów budowy polsko - izraelskiego dialogu i ochrony miejsc pamięci żydowskich sąsiadów nie-żydowskich Polaków".

Pages

Subscribe to RSS - Izrael