ISIS

Raqqa i jej sekret.

BBC odkryła detale sekretnych porozumień jakie pozwoliły wojownikom ISIS i ich rodzinom uciec z Raqqa. Odbyło się to za wiedzą amerykańskiej i brytyjskiej koalicji, oraz za wiedzą kurdyjskich sił kontrolujących miasto. Konwoje uzbrojonych wojowników z ich rodzinami, w ciężarówkach i autobusach wyjechały z Raqqa. Zajęło to kilka godzin załadunku, a konwój zajął 6-7 kilometrów długości. Jechali przez nikogo nie ruszeni ani bombardowani. Zaświadczają to kierowcy i właściciel sklepu którego w drodze doszętnie obrabowali.

Amerykańskie bombardowania coraz intensywniejsze

Amerykańskie i sojusznicze bombardowania trzech państw - Afganistanu, Syrii i Iraku - są coraz intensywniejsze. W samym sierpniu wojsko zrzuciło 5 075 bomb w Afganistanie i Iraku. W całym roku 2017 zrzucono 32800 bomb, wobec 30700 w ubiegłym roku.

W rezultacie bombardowań zginęło w tym czasie około 2200 cywilów.

Przed objęciem prezydentury donald Trump wielokrotnie zapowiadał, że "zabombarduje ISIS na śmierć".

usa bomber

Szwecja nie pozbawi obywatelstwa bojowników ISIS

Szwedzki minister spraw wewnętrznych Morgan Johansson wykluczył możliwość odbierania obywatelstwa osobom walczącym w siłach Państwa Islamskiego. Stwierdził, że Szwecja nikogo nie uczyni bezpaństwowcem.

Była to odpowiedź na wniosek szefa policji w Gothenburgu Erika Norda, który uważa, że Szwecja powinna pójść za przykładem Wielkiej Brytanii, by zwalczać ISIS. Władze UK pozbawiły do tej pory obywatelstwa 40 walczących w szeregach ISIS obywateli.

Szwedzka Służba Bezpieczeństwa (SAPO) ogłosiła niedawno, że na terenie kraju działa około 2 tysiące radykalnych dżihadistów.

Irańskie rakiety balistyczne atakują Państwo Islamskie w Syrii

Iran wysłał 4 rakiety balistyczne Shahab-3 na syryjskie miasto Deir Ez-Zor - strategicznie położoną nad Eufratem siedzibę Państwa Islamskiego. Rakiety maja być odpowiedzią na zamachy terrorystyczne w Iranie.

4 rakiety balistyczne wystrzelone zostały przez Gwardię Rewolucyjną z baz w zachodniej części Iranu.

Dlaczego Trump walczy z ISIS w Syrii?

12 kwietnia tego roku w The New York Times ukazał się artykuł z radami dla prezydenta Trumpa dotyczącymi ISIS w Syrii.

Autor artykułu, Thomas L. Friedman stwierdza, że

"Czas aby Trump był Trumpem - cynicznym i nieprzewidywalnym. ISIS jest obecnie największym zagrożeniem dla Iranu, Hezbollah, Rosji..."

Dziennikarz uważa, że Trump powinien pokonać ISIS w Iraku, ale nie w Syrii, gdzie ISIS powinno pozostać celem wykrwawienia Assada, Iranu, Hezbollah i Rosji.

Kerry: "wspieraliśmy ISIS przeciw Asadowi"

John Kerry na opublikowanym nagraniu spotkania 22 września 2016 z syryjską zbrojną opozycją, przyznaje, że

celem strategicznym USA było obalenie syryjskiego rządu
administracja Obamy miała nadzieję, że miejsce rządu Assada zajmie ISIS
USA zaopatrywały ISIS w broń

30 września 2016 New York Times opublikował fragmenty tego przecieku jadnak bardzo ograniczone.

Pages

Subscribe to RSS - ISIS