Iran

Trump wypowiada porozumienie z Iranem

Prezydent Trump ogłosił wyjście USA z nuklearnego porozumienia pięciu mocarstw z Iranem, zawartego w 2015 r. Zapowiedział najdalej idące sankcje wobec Iranu i zagroził sankcjami innym państwom, które nie dostosują się do polityki USA.

Do ostatniej chwili europejscy uczestnicy tego traktatu - Francja, W. Brytania, Niemcy - starli się odwieść USA od tego kroku. Po decyzji ogłosiły swoje pozostanie przy traktacie i zachęciły do tego Iran.

Godzinę po ogłoszeniu Izrael zaatakował irańskie instalacje w Syrii.

Sen. Grubski: Nie oglądajmy się na Amerykanów

„Kiedy nasza delegacja jedzie do Iranu i deklarujemy, że chcemy handlować, Irańczycy odpowiadają, że powinniśmy coś zrobić, żeby to było w ogóle możliwe. Wina leży po naszej stronie, tj. naszych banków i instytucji, które robią problemy, gdyż oglądają się na Amerykanów”.

Sąd w USA zasądził od Iranu ponad 6 miliardów dolarów

Sąd w USA zasądził we wtorek od Iranu ponad 6 miliardów dolarów dla rodzin ponad tysiąca ofiar 11 września. Nie pokazano dowodów na finansowanie, jedynie kilku terrorystów przejeżdżało przez Iran.

Iran nie odpowiedział na oskarżenie z 2004 roku, że pomagał terrorystom.

Wyrok sądu amerykańskiego łamie prawo międzynarodowe, jednak możliwy był dzięki ustawie Justice Against Sponsors of Terrorism Act, umożliwiającej takie działania wobec obcych państw, które są chronione przez prawo międzynarodowe.

Następna w kolejce do osądzenia jest Arabia Saudyjska.

Pages

Subscribe to RSS - Iran