handel

USA nie nałoży sojusznikom ceł na stal, jeśli kupią broń

Donald Trump podpisał deklarację nałożenia ceł na import stali (25%) i aluminium (10%) ze wszystkich krajów świata oprócz Kanady i Meksyku. Te dwa kraje zwolnione są tymczasowo do podpisania nowej wersji NAFTY.

Trump jako powód podał "bezpieczeństwo narodowe" i kluczową rolę stali dla armii USA. Do kolejki o uchylenie ceł stanęły już Australia i Argentyna, których premierzy rozmawiali telefonicznie z Trumpem.

Podatek "galeryjny" od 1 stycznia

Za portalem money.pl:

Żadna branża nie znajduje się pod tak intensywnym obstrzałem państwa jak handel, a właściwie działające na tym rynku duże zagraniczne spółki. Rządowi nie wyszło w zeszłym roku z podatkiem handlowym, ale ma inne budzące wątpliwości pomysły. Od marca ma zacząć obowiązywać zakaz handlu w niedzielę, a już 1 stycznia wchodzi w życie podatek od nieruchomości komercyjnych, który w praktyce będzie działać jak podatek katastralny.

Eksport na Ukrainę wraca do poziomu sprzed Majdanu

W pierwszym półroczu 2017 roku Polska zanotowała boom eksportu na Ukrainę.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszych sześciu miesiącach 2017 r. wartość polskiego wywozu do tego kraju wyniosła 8877 mln zł i wzrosła o 41 proc. r/r.

Kłopoty z eksportem na Ukrainę zaczęły się jeszcze w 2013 roku. Wówczas na Ukrainie rozpoczęły się wielkie manifestacje i protesty nazywane Euromajdanem, które zakończyły się obaleniem władzy Wiktora Janukowycza.

„... abyś dzień święty święcił” (cz. 1)

Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę w Polsce spowodowałoby apokalipsę, gdyby wierzyć właścicielom supermarketów oraz „przekaziorom”. Nie tylko. Również publicyści określający się jako „prawicowi”, a nawet „narodowi” biją w postulat niedziel wolnych od handlu.

Polska sieć upada, zagraniczna wchodzi

Wnętrze sklepu stanowi smutny obraz. Na półkach pustki, na niektórych nie stoi zupełnie nic. Tylko cenówki zostały. To Małpka Express w Krakowie. Nie ma żadnego klienta. Podobnie jest w Warszawie. Tutaj całe ściany półek są puste. Niektóre wyglądają jak te z Almy rok temu.

Pytamy ekspedientkę, dlaczego półki takie puste. - Wstrzymane dostawy są, to już trwa od dłuższego czasu - odpowiada pani za kasą. - O, dzisiaj nam przywieźli papierosy, ale z innymi towarami jest marnie. Najgorzej jest z napojami - zaznacza.

Pages

Subscribe to RSS - handel