gospodarka

Rosja bije rekordy eksportu pszenicy

Rosja bije kolejny rekord eksport pszenicy. Szacunki eksportu w obecnym sezonie handlowym mówią o 36.6 milionach ton. To najwyższy poziom światowy ostatnich 25 lat, gdy USA wyeksportowało więcej w sezonie 1992-93. Rekord ustanowiły Stany Zjednoczone w 80-tych latach - 48,2 mln ton.

Rosja zajmuje rynki takich eksporterów jak USA i Kanada.

russia-eksport-zboza.jpg

O polskiej polityce antyniemieckiej

Czy w Polsce istnieje „opcja niemiecka”, ale zdiagnozowana mądrzej niż radosne enuncjacje TVPiS? Tak, istnieje, przy czym podział między „opcją niemiecką”, a jej przeciwnikami, jest tożsamy z granicą między establishmentem politycznym, a całą resztą. jest tożsamy z granicą między establishmentem politycznym, a całą resztą.

Ukraiński eksport do Europy mało konkurencyjny

Ukraina jest w trakcie zapoczątkowanego w 2014 roku reformowania gospodarki, które jest przyspieszane przez wypłaty kolejnych transz kredytu udzielonego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy lub ich odmowę.

We wrześniu ubiegłego roku zaczęła w pełni obowiązywać umowa stowarzyszeniowa z UE, której częścią jest porozumienie o strefie wolnego handlu DCTFA (obowiązujące już wcześniej, od początku 2016 roku). Na mocy tego porozumienia strony otworzyły wzajemnie swoje rynki, uruchomione zostały też reformy, które mają zbliżyć ukraiński system prawny do regulacji obowiązujących w UE.

Unia: co wy tam w Polsce stocznie chcecie mieć?

System opodatkowania stoczni w Polsce będzie sprawdzany przez Komisję Europejską. Umożliwienie stoczniom płacenia zryczałtowanego podatku w wysokości 1 proc. od sprzedaży pochodzącej z budowy i przebudowy statków zamiast podatku dochodowego od osób prawnych lub od osób fizycznych może wg niej dawać niektórym podmiotom przewagę konkurencyjną.

PKB w Polsce w 2016 r.

Według wstępnych szacunków GUS średnia wartość PKB w cenach bieżących w przeliczeniu na 1 mieszkańca Polski w 2016 roku wyniosła 48 368 zł. Najniższy wynik odnotowano w województwie lubelskim z 33 349 zł/os. (68,9% średniej), a najwyższy w województwie mazowieckim z 76 992 zł/os. (159,2% średniej i 230,9% lubelskiego).

.

Pages

Subscribe to RSS - gospodarka