finanse

USA zadłużają się na potęgę

Deficyt budżetowy USA osiągnął 665 miliardów dolarów w 2017 r. i oczekuje się jego wzrostu do 804 miliardów w roku obecnym według Congressional Budget Office. CBO (amerykański NIK) prognozuje, że deficyt budżetowy USA osiągnie bilion dolarów w 2019 r. a do 1,5 biliona w 2028 r Do zwiększenia deficytu przyczyniły się obniżki podatków dochodowych za prezydenta Trumpa. Mają one poprzez zwiększenie konsumpcji podwyższyć wzrost PKB o 0,7% w czasie najbliższej dekady.

W pierwszym kwartale 2018 r. rząd USA pożyczył 488 miliardów dolarów.

Łotwa pod okiem Ameryki burzy bankowe mosty z Rosją

Parlament łotewski przegłosował w czwartek ograniczenia dla związków bankowych z firmami w rajach podatkowych (głównie brytyjskich) i krajami piorącymi pieniądze.

Jest to odpowiedź na amerykańskie sankcje nałożone w lutym na łotewski bank ABLV, trzeci pod względem wielkości w kraju. USA oskarżyły go o związki z Koreą Północną. Obecnie Stany naciskają Łotwę, by ograniczyła związki finansowe z Rosją. Na Łotwie większość depozytów bankowych pochodzi z Rosji i jest obecnie gwałtownie wycofywana.

Zmiana pokolenia u Rothschildów

W bankierskim klanie Rotschildów władzę przejmuje siódme pokolenie.

W czerwcu władzę w banku Rothschild & Co, mającego ponad 200 lat (założyciel Mayer Amschel Rothschild), ma przejąć Alexandre de Rothschild, 37 lat, który przejmie stery od swojego ojca, barona Davida de Rothschild (75 lat).

Rothschild & Co. jest bankiem zarządzającym wszystkimi aktywami rodziny. Za pierwsze półrocze wynik wyniósł 852 miliony euro. Zatrudnia 2800 pracowników w 40 krajach.

Dochody z VAT wzrosły o 23 procent

Dochody z VAT w 2017 roku wyniosły 157 mld zł, czyli wzrosły o 23 proc. rdr:

"Poprawiliśmy ściągalność (...) na poziomie podatku VAT, dzisiaj już mogę podać tę liczbę - w zeszłym roku mamy 157 mld zł wobec 127 mld zł rok wcześniej, czyli jest to przyrost o 23 proc."

- powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Putin umożliwia powrót kapitału do Rosji

Prezydent Putin polecił rządowi przygotowanie w 2018 r. emisji obligacji w walutach zachodnich, przeznaczonych dla rosyjskich oligarchów, chcących przywrócić do kraju swoje kapitały.

Putin poinformował, że projekt został opracowany w rządzie, a Bank Centralny i Ministerstwo Finansów zajmą się jego realizacją.

Jest to realizacja wniosków bogatych przedsiębiorców rosyjskich, którzy są zagrożeni amerykańskimi i zachodnimi sankcjami.

2016 rok - drenaż 84 miliardów z Polski

84 miliardy złotych wycofały z Polski zagraniczne koncerny, posiadające tutaj spółki zależne – wynika z danych Ministerstwa Finansów. To aż o ponad 20 mld zł więcej niż w roku 2015.

Wartość dywidend i innych wpływów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w 2016 r. wyniosła 30 mld zł. To o 1,7 mld zł mniej niż wypłynęło z Polski w roku 2009, kiedy zagraniczne firmy wypłacały dywidendę, aby pokryć straty wywołane kryzysem, jakie zanotowały w innych krajach. W 2015 r. wypłaty z dywidend wyniosły 25,4 mld zł.

Pages

Subscribe to RSS - finanse