Europa

Unia finansuje prounijną propagandę

Unia Europejska wydaje setki tysięcy euro (€539,250) na projekty informacyjne, aby "poinformować obywateli którzy odrzucają lub odmawiają osiągnięć Unii EUropejskiej".

W Wielkiej Brytanii są one nakierowane na krytykę Brexitu i zwalczanie eurosceptycyzmu.

Ogólnie program: "Europe for Citizens Programme" posiada budżet 3 miliony euro i finansuje 84 programy. Polscy beneficjenci: POLSKA FUNDACJA IM. ROBERTA SCHUMANA, FUNDACJA INSTYTUT SPRAW PUBLICZNYCH.

Petru wzywa światowych przywódców do solidarności z Polską

Presja środowisk opozycji demokratycznych jest naprawdę wielka. Ostatnia sytuacja polityczno- prawna (rewolucja w sądach) wzbudza wielkie kontrowersje nawet wśród środowisk dotąd nie protestujących.

Ryszard Petru (Nowoczesna) podczas dzisiejszej konferencji poinformował, że napisał list do przyjaciół na całym świecie z prośbą o solidarność w sprawie Sądu Najwyższego.

Po ostatnim przegłosowaniu ustaw (o KRS i sądach powszechnych) przewodniczący .Nowoczesnej uznał, że PiS jest gotów na wszystko.

Brukselski głos do Polski: została przekroczona czerwona linia.

Ważni członkowie Parlamentu Europejskiego zabrali głos i wyrazili troskę o praworządność w Polsce. Chodzi o ostatnie przegłosowanie ustawy, która zakłada zmianę w sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta Dudy.

Manfred Weber, przewodniczący grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim oraz eurodeputowany Esteban González Pons, wiceprzewodniczący grupy EPP (European People Party) ds. Prawnych i Wewnętrznych, zareagowali na głosowanie w sprawie reformy sądownictwa, które odbyło się w polskim Sejmie:

Ludność Europy - północ rośnie, wschód i południe się kurczą

Ludność Unii Europejskiej zwiększyła się o 1,5 miliona osób - do 512 milionów. Cały wzrost pochodzi z napływu ludności.

Kraje o największym wzroście ludności to północ Europy: Szwecja, Irlandia, Austria, Niemcy. Najwięcej ludności ubywa na Litwie, Łotwie i Chorwacji. Straty ludnościowe odnotowuje także Bułgaria, Rumunia,Węgry i Portugalia.

Polska zanotowała niewielki przyrost ludności + 0,2 procenta, gdy naturalny przyrost był ujemny (5 tysięcy więcej zgonów niż urodzeń).

EU i USA coraz bardziej związane pieniędzmi

W 2015 roku inwestycje zagraniczne krajów Unii Europejskiej w Stanach Zjednoczonych wyniosły 324 miliardy euro (60.2% całości). Drugim pod względem wielkości krajem inwestycji była Szwajcaria - 48,8 miliarda Euro (9,1%).

Największym inwestorem w EUropie byli Amerykanie - zainwestowali 252 miliardy euro (54,1% całości inwestycji).

inwestycje

26 tysięcy amerykańskich żołnierzy w Europie

Obecnie w Europie znajduje się 26 tysięcy amerykańskich żołnierzy w 80 bazach. W roku 1989 armia USA liczyła 213 tysięcy wojska w 858 bazach.

Dwa lata temu ogłoszono plan konsolidacji sił (European Infrastructure Consolidation), przewidujący redukcję 15 baz i 2 tysięcy żołnierzy.

Po kryzysie ukraińskim wprowadzono European Reassurance Initiative - plan powrotu USA do Europy. Przeznaczono na to 3,4 miliarda dolarów. Podstawową operacją jest tymczasowe rotacyjne rozmieszczenie amerykańskich sił w Centralnej Europie pod nazwą Operation Atlantic Resolve.

Pages

Subscribe to RSS - Europa