EU

Europarlament potępia rosyjskie przepisy o przemocy domowej

W Parlamencie Europejskim odbyła się w środę debata na temat depenalizacji przez Rosję przemocy w rodzinie. Europosłowie potępili tę decyzję i zaapelowali do władz Unii Europejskiej, żeby wezwały Rosję do zmiany kontrowersyjnego prawa. Ich zdaniem Rosja sprzeciwiła się wartościom ONZ i Rady Europy.

Cenzura w Europarlamencie

Parlament Europejski wprowadził pewną formę cenzury na wystąpienia europarlamentarzystów. Przewodniczący otrzymał prawo (zasada 165) wyłączenia transmisji na żywo wystąpienia w przypadku "obraźliwych, rasistowskich bądź ksenofobicznych - języka bądź zachowań". Włącznie z opóźnianiem o kilka sekund nagrania, by można było zareagować i przerwać transmisję satelitarną. Ma także prawo usunięcia nagrania z archiwów.

Przewidziana jest także kara finansowa do 9 tysięcy euro.

Krok ten uzasadniany jest wzrostem populizmu, rasizmu i mowy nienawiści.

Unia będzie musiała "liczyć się z wrogością USA"

Szef doradców prezydenta Trumpa - Steve Bannon - spotkał się w ubiegłym tygodniu z ambasadorem Niemiec, Peterem Wittigiem. Poinformował go, że Unia Europejska postrzegana jest jako źle skonstruowana organizacja i USA będzie stawiał na stosunki bilateralne z poszczególnymi państwami.

Informuje o tym Reuters na podstawie anonimowych źródeł, z których jedno zrelacjonowało, że Bannon powiedział ambasadorowi, że Unia Europejska będzie musiała "liczyć się z wrogością USA".

Tusk kandyduje na drugą kadencję

Donald Tusk (59 lat), przewodniczący Rady Europy, ogłosił w czasie szczytu na Malcie, że "jest gotowy służyć drugą kadencje na tym stanowisku".

"Po wielu rozmowach z przywódcami, którzy wyrażali mi swoje poparcie, informuję, że jestem gotowy kontynuować moja pracę.

Obecny mandat przewodniczącego wygasa w maju. Decyzje w tej sprawie zapadają jednogłośnie. Jedynym państwem, które zgłosiło zastrzeżenia jest Polska.

EU przeciwko ambasadorowi USA.

Prezydent Trump na nowego ambasadora do UE wyznaczył Ted Malloch’a. Jego nominacja była dyskutowana w amerykanski programie This Week w którym on wziął udzial. Tam go zapytano czemu chce być ambasadorem w Unii, pełnej biurokratów i oficjeli typu Jean-Claude Juncker.

Malloch powiedział, że poprzednia jego kariera miała miejsce w ZSRR i przyczyniła się do jego rozwalenia, ma więc nadzieję, że przyczyni się do rozwalenia UE.

To wystąpinie wzburzyło Brukselę i trzy partie wystosowały list protestacyny do Tuska i Junckera, aby zablokować nominację Malloch’a.

Wyborcza żebrze o wsparcie Unii

Roman Imielski, szef wydania online Gazety Wyborczej, w wywiadzie dla EurActive mówi, że działania rządu pozbawiły gazety finansowania i i Unia Europejska powinna "wspierać media w kryzysie demokracji".

Redaktor proponuje by Komisja Europejska przeznaczyła dofinansowanie dla mediów w postaci grantów. Może być także więcej pieniędzy na tłumaczenie zagranicznych artykułów.

Gazeta Wyborcza otrzymuje już pieniądze od Google DNI, dzięki którym rozwija projekt dotyczący parlamentu i wewnętrznej polityki polskiej.

Dodon chce wycofać Mołdawię z drogi ku Unii

Nowy prezydent Mołdawii Igor Dodon przy okazji wizyty w Moskwie 17 stycznia oświadczył, że opowiada się za wycofaniem swojego kraju z układu stowarzyszeniowego z Unią Europejską (Association Agreement), podpisanego w lipcu 2014 roku w Brukseli przez jego poprzednika Nicolae Timoftiego. Porozumienie ostatecznie weszło w życie 1 lipca ubiegłego roku, po ratyfikacji przez parlamenty wszystkich krajów członkowskich UE.

Pages

Subscribe to RSS - EU