EU

Tusk kandyduje na drugą kadencję

Donald Tusk (59 lat), przewodniczący Rady Europy, ogłosił w czasie szczytu na Malcie, że "jest gotowy służyć drugą kadencje na tym stanowisku".

"Po wielu rozmowach z przywódcami, którzy wyrażali mi swoje poparcie, informuję, że jestem gotowy kontynuować moja pracę.

Obecny mandat przewodniczącego wygasa w maju. Decyzje w tej sprawie zapadają jednogłośnie. Jedynym państwem, które zgłosiło zastrzeżenia jest Polska.

EU przeciwko ambasadorowi USA.

Prezydent Trump na nowego ambasadora do UE wyznaczył Ted Malloch’a. Jego nominacja była dyskutowana w amerykanski programie This Week w którym on wziął udzial. Tam go zapytano czemu chce być ambasadorem w Unii, pełnej biurokratów i oficjeli typu Jean-Claude Juncker.

Malloch powiedział, że poprzednia jego kariera miała miejsce w ZSRR i przyczyniła się do jego rozwalenia, ma więc nadzieję, że przyczyni się do rozwalenia UE.

To wystąpinie wzburzyło Brukselę i trzy partie wystosowały list protestacyny do Tuska i Junckera, aby zablokować nominację Malloch’a.

Wyborcza żebrze o wsparcie Unii

Roman Imielski, szef wydania online Gazety Wyborczej, w wywiadzie dla EurActive mówi, że działania rządu pozbawiły gazety finansowania i i Unia Europejska powinna "wspierać media w kryzysie demokracji".

Redaktor proponuje by Komisja Europejska przeznaczyła dofinansowanie dla mediów w postaci grantów. Może być także więcej pieniędzy na tłumaczenie zagranicznych artykułów.

Gazeta Wyborcza otrzymuje już pieniądze od Google DNI, dzięki którym rozwija projekt dotyczący parlamentu i wewnętrznej polityki polskiej.

Dodon chce wycofać Mołdawię z drogi ku Unii

Nowy prezydent Mołdawii Igor Dodon przy okazji wizyty w Moskwie 17 stycznia oświadczył, że opowiada się za wycofaniem swojego kraju z układu stowarzyszeniowego z Unią Europejską (Association Agreement), podpisanego w lipcu 2014 roku w Brukseli przez jego poprzednika Nicolae Timoftiego. Porozumienie ostatecznie weszło w życie 1 lipca ubiegłego roku, po ratyfikacji przez parlamenty wszystkich krajów członkowskich UE.

Trump: NATO jest "przestarzałe"

Donald Trump udzielił wywiadu brytyjskim i niemieckim dziennikom w których powiedział, że czas dla NATO już minął.

Wymienił przyczyna dla jakich NATO jest bezużyteczne; zostało stworzone wiele lat temu, kosztuje dużo i nie ma komu za to płacić, terror się rozprzestrzenia, a NATO nie broni...

Jeżeli ktoś chce obrony, to musi za to zapłacić, USA płaci 70% kosztów NATO.
Skrytykował Merkel za imigrację, pochwalił UK za Brexit i zapewnił o współpracy. Prorokuje, że inne państwa opuszczą UE ze względu na imigrację.

Unia-Ukraina: ograniczenia w umowie stowarzyszeniowej

W końcu ubiegłego tygodnia na forum Unii osiągnięto porozumienie w sprawie warunków Holandii wobec podpisania umowy z Ukrainą.

Do umowy dołączono aneks oświadczający, że Unia nie jest zobowiązana do przyjęcia Ukrainy do grona członków Unii, nie jest także zobowiązana do pomocy finansowej i militarnej wobec Kijowa. Zastrzeżono również, że umowa stowarzyszeniowa nie daje Ukraińcom prawa do zamieszkania i pracy na terenie Unii.

EU potępia prześladowania "obcych agentów" w Rosji

Unia EUropejska potępiła prześladowanie przez Rosję "obcych agentów", to znaczy organizacji pozarządowych, finansowanych z zagranicy.

Oświadczenie przekazano po wyroku sądu moskiewskiego, który odmówił skreślenia "Memoriału" z listy "zagranicznych agentów".

Zdaniem Unii, takie ograniczenia nie sprzyjają realizacji praw człowieka. Unia dołoży także starań, by w dalszym ciągu finansować społeczeństwo obywatelskie w Rosji.

moskwa

Stany nakłaniają Unię do przyjęcia definicji antysemityzmu

Specjalny pełnomocnik Departamentu Stanu ds. antysemityzmu Ira Forman wezwał Unię europejską do przyjęcia wspólnej dla całej Europy definicji antysemityzmu.Polecał definicje przyjętą przez Departament Stanu USA.

Przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów Moshe Kantor uznał za skandaliczne, żeby sprawcy przestępstw antysemickich sami określali granice tego pojęcia.

Taka definicja uczyniłaby pracę unijnej koordynator ds. antysemityzmu - Katharina von Schnurbein - znacznie efektywniejszą.

Pages

Subscribe to RSS - EU