Estonia

Estończycy ćwiczą wojnę z Rosją

25-tysięczna Liga Obrony Estonii - paramilitarna organizacja - ćwiczy obecnie regularnie, przeprowadzając także międzynarodoe manewry zimowe.

Ćwiczenia nazywają się "Utria" na pamiątkę historycznego zwycięstwa Estończyków nad Rosjanami w 1919 r. Ćwiczenia Utria zgromadziły Estończyków, Niemców, Polaków i Finów, ćwiczących w trudnych zimowych warunkach na granicy Rosji.

Na zakończenie ćwiczeń uczestnicy wystrzelili salwę w kierunku Rosji.

Estończycy ćwiczą się w walkach partyzanckich z Rosją

New York Times opisuje, jak przeprowadzane są w Estonii ćwiczenie wojskowe cywilów. Uczy sie ich umiejętności prowadzenia partyzanckich działań w przypadku okupacji kraju przez Rosję.

Ćwiczenia są organizowane w weekendy, przez Estońską Ligę Obrony, rządowa organizację,

Meelis Kiili, estoński generał brygady, dowódca Ligi:

“Najlepszą obroną są nie tylko uzbrojeni żołnierze, ale także uzbrojeni obywatele".

Kraje bałtyckie zwiększają wydatki wojskowe

Kraje bałtyckie znacząco zwiększają w ostatnich latach wydatki wojskowe. Mają one w 2020 r. być więcej niż podwojone od czasu wstąpienia do NATO w 2004 r. - do poziomu 2100 milionów dolarów.

Jest to najszybciej zwiększający wydatki na zbrojenia region świata.

Powodem są obawy o agresję ze strony Rosji.

W trzech krajach bałtyckich stacjonuje obecnie 150 żołnierzy USA, przerzuconych tam po zajęciu przez Rosję Krymu. Kontyngent rotacyjny zwiększy się do 1000 żołnierzy w przyszłym roku.

Unia zlikwidowała estońskie linie lotnicze

Estońskie linie lotnicze - Estonian Air - narodowy przewoźnik - zakończyły działalność po orzeczeniu Komisji Europejskiej. Komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager orzekła w sobotę, że linie powinny zwrócić państwu 85 milionów Euro z odsetkami jako nienależnej pomocy państwowej.

Komisja uznała, że linie nie przeprowadziły właściwej restrukturyzacji. Rząd zdecydował się na zamknięcie linii.

Polonia w Tallinnie oczekuje zmian

small_estonia-polonia-prez-duda.jpgSzef zespołu i jednocześnie wiceprezes „Polonii”, Mariusz Gubała w ostatniej chwili urwał się z pracy, przybiegł spocony, ale ubrany w krakowską sukmanę, kaftan i portki, i bardzo, bardzo szczęśliwy. W dłoniach trzymał przynależną do krakowskiego stroju czerwoną rogatywkę z czarnym, barankowym otokiem, zwana krakuską, zdobną w pawie pióra.

Subscribe to RSS - Estonia