emigracja

Ukrainie realnie ma 32 miliony obywateli

Były minister, obecnie parlamentarzysta Michaił Papijew ocenia, że realnie na Ukrainie mieszka znacznie mniej ludności niż podają oficjalne statystyki.

Na podstawie badań, przeprowadzonych przez Instytut Demografii Ukraińskiej Akademii Nauk, w kraju mieszka niewiele powyżej 30 milionów mieszkańców, a nie 42,3 jak podają statystyki. W analizie nie liczono mieszkańców Krymu i separatystycznych republik.

Coraz więcej emigrantów z Polski

Główny Urząd Statystyczny opublikował szacunek liczby mieszkańców Polski przebywających czasowo (powyżej 3 miesięcy) za granicą (tzw. zasoby imigracyjne Polaków w innych krajach) – według stanu w końcu każdego roku. Dane te nie są strumieniami migracji, czyli liczbą wyjazdów w poszczególnych latach, i nie można ich sumować. Dane dotyczą osób przebywających czasowo za granicą

W końcu 2016 roku poza granicami Polski przebywało czasowo około 2515 tys. mieszkańców naszego kraju, tj. o 118 tys. (4,7%) więcej niż w 2015 roku.

Zeman: emigracja, drenaż mózgów to utrwalanie zacofania

Prezydent Czech, Miloš Zeman, zachęcał Radę Europy do odrzucenia nielegalnej imigracji, argumentując, że masowa emigracja na zachód wypłucze ich rodzime kraje z talentów i spowoduje "permanentne zacofanie".

"Jako rozwiązanie musimy pomagać imigrantom w ich krajach, z budżetów krajów europejskich finansować elektryczność, szkoły, szpitale, dostęp do wody itd, jednak powtarzam - w ich rodzimych krajach, nie w Europie.

Emigracja zasila kraj przelewami

Emigranci zarobkowi wysyłają kwartalnie do Polski ok. 4,3 mld zł - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Większość przelewów wychodzi z Wielkiej Brytanii oraz Norwegii. Przeciętna wartość zlecenia z Wysp wynosi 250 funtów. Z Norwegii Polacy wysyłają średnio 5 tys. koron.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w latach 2004–2015 liczba Polaków, którzy wyjechali z Polski w celach zarobkowych za granicę, wzrosła z 1 mln do blisko 2,4 mln osób. Pod koniec tego okresu tylko na terenie Wielkiej Brytanii przebywało 720 tys. osób urodzonych nad Wisłą.

Brytania nabywa 3 miliony Europejczyków

Obywatele państw Unii Europejskiej będą mogli pozostać w Wielkiej Brytanii. Mogą oni nabyć ten sam status “indefinite leave to remain”, jaki otrzymują obywatele krajów spoza Unii po 5-letnim pobycie w Królestwie. Uprawnia on do sprowadzenia współmałżonka jedynie przy dochodach 18,6 tysięcy funtów rocznie.

Dotyczy to 3 milionów rezydentów w Wielkiej Brytanii, którzy muszą wypełnić formularz wniosku o "status osiedlenia" (settled status). Taka jest propozycja Home Office, ogłoszona przez premier Teresę May.

Pages

Subscribe to RSS - emigracja