emerytury

Donald Tusk: 13 (21) tysięcy europejskiej emerytury

Donald Tusk każdego miesiąca zarabia 105 tys. zł. Zatem przez trzy lata na europejskim stanowisku na jego konto wpłynęło blisko 3, 8 mln zł.

Będzie dostawał emeryturę w wysokości 4,274 proc. z pensji za każdy rok na tym stanowisku. Dziś już to 13 tys. zł, a na koniec kadencji będzie to suma o kolejne 8 tys. zł większa.

Z tzw. europejskiej emerytury Tusk może zacząć korzystać kiedy skończy 65 lat.

Emerytury - mediana 1834 zł brutto

Średnia arytmetyczna wysokości emerytur ZUS w Polsce wyniosła 2 049,15 zł brutto. Średnia dla mężczyzn była na poziomie 2525,67 zł, a dla kobiet wynosiła 1722,09 zł.

Mediana była niższa - 1834,40 zł brutto. Wartość środkowa dla mężczyzn była na poziomie 2301,99 zł, co oznacza, że połowa mężczyzn pobierała emeryturę w wysokości nie większej od mediany. Połowa kobiet pobierała świadczenia emerytalne z ZUS na poziomie do 1590,68 zł brutto.

Rząd planuje likwidację składkowego limitu

Od nowego roku rząd chce znieść limit 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przy odprowadzaniu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Chodzi o osoby, które zarabiają powyżej 8 tysięcy złotych miesięcznie na rękę.

Obecnie jeżeli rocznie nasze zarobki - podstawa wymiaru składek - przekroczy 127 tysięcy złotych, to składek od kwot powyżej tego limitu już nie płacimy. Po zmianach - od nowego roku - płacić będziemy.

Rz: I po reformie OFE

Rzeczpospolita podaje informację: "Reforma OFE na półkę".

Z informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że najbardziej prawdopodobny scenariusz reformy emerytalnej nie zakłada już likwidacji OFE za tej kadencji Sejmu, czyli przekazania 25 proc. ich aktywów do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a 75 proc. na prywatne indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) Polaków.

Emerytury, z których nie da się przeżyć

1 października zacznie obowiązywać nowy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Uprawnionych do przejścia w stan spoczynku jest w związku z tym 330 tysięcy osób. Do 18 września do ZUS wpłynęły wnioski o przyznanie emerytury od 139 tysięcy. Szacunki Zakładu wskazują zatem, że w 2017 r., o emeryturę zwróci się 550 tys. osób. Ponad dwa razy więcej niż dotąd, bo rocznie przechodziło na nią 200-230 tys. Polaków.

Rząd zapowiada 500+ dla emerytów

Minister rodziny Elżbieta Rafalska zapowiada "skupienie się na polityce senioralnej". Decyzja o kształcie 500+ dla emerytów zależy m.in. od tego, ile będzie kosztowało obniżenie wieku emerytalnego.

"Mamy przygotowane różne warianty wypłaty świadczenia jednorazowego w wysokości - w zależności od osiąganych dochodów - od 300 do 500 zł. Ich koszty wynoszą od 2,5 mld do 5 mld zł".

400 tysięcy elitarnych planów emerytalnych

Prowadzonych jest około 1040 pracowniczych programów emerytalnych (PPE), w których konta ma około 400 tys. pracowników - wynika z ostatnich raportów KNF. Pracodawcy mogą zakładać je od 1999 roku. Według Ministerstwa Rozwoju w ciągu 18 lat funkcjonowania aktywa zgromadzone w PPE sięgnęły ponad 13 mld zł. Programy emerytalne zazwyczaj oferują większe firmy.

Złe długi emerytów rosną - ponad 3 miliardy złotych

3,11 miliarda zł wynosi zadłużenie 238 tys. emerytów notowanych w Krajowym Rejestrze Długów - prawie 350 mln zł więcej niż przed rokiem. Średnio każdy z nich ma do oddania wierzycielom 13 tys. zł, ale rekordzista jest winien bankowi 8,4 mln zł.

- Niskie emerytury i pogłębiające się problemy finansowe powodują, że polski emeryt szuka alternatywnych źródeł finansowania. Emeryci (i nie tylko) zadłużają się po to, by żyć na takim samym poziomie jak przed przejściem na emeryturę.

Pages

Subscribe to RSS - emerytury