CIA

WikiLeaks ujawnia tysiące dokumentów CIA

7 marca serwis WikiLeaks ujawnił 8,7 tysięcy dokumentów Centralnej Agencji Wywiadu (CIA). Dokumenty pochodzą z centrum wywiadu elektronicznego w Langley, jednak WilkiLeaks nie podało w jaki sposób były one zdobyte, twierdząc jedynie, że materiały krążą wśród hackerów. Zapowiada też więcej publikacji dokumentów Agencji.

Ujawnione dokumenty pokazują jak CIA robi "hacking" urządzeń mobilnych, przekształcając je w narzędzia szpiegowania właścicieli, jakie mają metody zdobywania danych - np. przełamywanie oprogramowania takich firm jak Apple, Google czy Microsoft.

Escobar sprzedawał w USA kokainę dla CIA

Juan Pablo Escobar, syn kolumbijskiego bosa narkotykowego, którego majątek był szacowany na początku lat 90. na 30 miliardów dolarów, stwierdził w argentyńskiej telewizji

– Mój ojciec pracował dla CIA. Sprzedawał na jej zlecenie kokainę w USA, żeby CIA miała z czego finansować walkę z komunizmem w Ameryce Centralnej. Ojciec brał oczywiście z tego swoją dolę.

Taką samą wersję wydarzeń przytoczył w swojej niedawno wydanej książce, w której możemy znaleźć informację, iż dzięki pomocy CIA Pablo Escobar przerzucał dziennie do USA nawet 15 ton kokainy.

CIA promuje homoseksualizm, przyznaje nagrody

Wewnętrzna grupa Centralnej Agencji Wywiadu - Agency Network for Gay, Lesbian, Bisexual, and Transgender Officers and Allies (ANGLE) - otrzymała nagrodę za promowanie homoseksualizmu. Przyznała ją organizacja "Out & Equal Workplace Advocates".

Szef CIA, John O. Brennan, powiedział: "Ciężko jest wyrazić nawet, jak pokrzepiająca to dla mnie wiadomość".

W 1996 r. grupa oficerów Agencji założyła ANGLE i powoli zaczęła zmieniać kulturę instytucji w kierunku tolerancji i równości. Obecnie oficerowie LGBT mogą otwarcie deklarować i demonstrować swoje skłonności seksualne.

CIA wg WP: Rosjanie pomagali Trumpowi

Tajna ocena CIA twierdzi, że Rosja próbowała pomóc Trumpowi zdobyć Biały Dom - twierdzi Washington Post na opodstawie rozmowy z nieujawnionym pracownikiem rzadu. Twierdzi on, że angencje zidentyfikowały osoby, które przekazały e-maile Democratic National Committee dl Wikileaks. Te osoby "mają powiązania" z Rosją.

Jednak we wrześniu przewodniczący Republikanów w Senacie Mitch McConnell (R-Ky.) wyrażał wątpliwości co do prawdziwości tych twierdzeń.

Zespół Trumpa wydał oświadczenie: "To są ci sami ludzie, którzy twierdzili, że Saddam ma broń masowego rażenia."

Amerykanie oskarżeni o tortury w Afganistanie

Międzynarodowy Trybunał Karny w swoim raporcie na temat Afganistanu w latach 2003 - 2014 oskarżył o zbroodnie wojenne.

CIA i wojsko stosowało szereg "okrutnych tortur" wobec zatrzymanych. Wg raportu co najmniej 27 więźniów w Afganistanie, Polsce, Rumunii i na Litwie było poddanych "torturom, okrutnemu traktowaniu, pogwałceniu godności osobistej" od grudnia 2002 do marca 2008 r.

Departament Stanu odpowiedział, że nie uważa badania ICC za "właściwe i pewne".

Dziennikarz rozpoznaje oprawcę w szeregach demokratycznej opozycji syryjskiej

Reporter brytyjskiego Times, Anthony Loyd, który w 2014 r. był porwany i postrzelony w Syrii, rozpoznał bojownika, znanego mu jako Hakim Abu Jamal, który niewoli przestrzelił mu nogę, gdy dziennikarz był związany. Przedtem go skatował i wyzywał od agentów CIA.

Bojownik ten występuje obecnie wśród oddziałów opozycji, popieranych przez USA.

"To niespodzianka zobaczyć film, gdzie zwycięska banda popieranych przez zachód rebeliantów, a niej widzę nowego sojusznika Ameryki w wojnie z ISIS" - napisał dziennikarz w The Times.

Pages

Subscribe to RSS - CIA