Chiny

USA uderzają w chińskiego potentata IT

USA objęły embargiem ZTE, chińskiego potentata IT. Amerykańskim przedsiębiorstwom nie wolno sprzedawać ZTE technologii wrażliwych.

USA w ubiegłym roku oskarżyły ZTE o sprzedaż urządzeń do Iranu, objętego sankcjami. Chińczycy przeprosili i zapłacili karę $1200 milionów. Obiecał także wyrzucić z pracy menedżerów zaangażowanych w USA. Za brak pełnego wykonania tego zobowiązania, nałożono obecnie zakaz eksportu amerykańskich technologii.

Uniemożliwi to Chińczykom wykorzystywanie procesora Snapdragon amerykańskiej firmy Qualcomm.

Chiny umacniają system władzy

Chińska Partia Komunistyczna postanowiła usunąć z konstytucji kraju ograniczenie kadencji prezydenta do dwóch. Propozycja taka została przedstawiona w ub. tygodniu a w najbliższych dniach ma zostać przegłosowana przez chiński parlament.

Prezydent Xi Jinping (64 lata) będzie mógł kontynuować swoje sprawowanie władzy pozd drugą (dzisiejszą) kadencję.

System dzisiejszy został wprowadzony przez Deng Xiaopinga w 1982 r.

Xi Jingping oświadcza : Chiny przewodzą światu

Przywódca Chińskiej Partii Komunistycznej Xi Jingping wygłosił w środę świąteczne przemówienie z okazji Nowego Roku Księżycowego mówiąc,że Chiny już zaczęły "
przewodzić naszym czasom" i chińskie społeczeństwo winno podjąć zobowiązania z okazji Nowego Roku prowadzące do umocnienia " utrwalania i praktykowania podstawowych wartości socjalistycznych." To przemówienie XI treścią przypomina jego 3-trzy godzinne przemówienie w październiku na Kongresie K.P.Ch. podczas którego zadekretował Chiny jako wiodące supermocarstwo w świecie.

Pages

Subscribe to RSS - Chiny