CETA

Fotyga: CETA to strategiczne bezpieczeństwo

Europosłanka PiS Anna Fotyga podczas środowej debaty w PE przed głosowaniem nad ratyfikacją CETA:

- CETA nie jest umową idealną, ale daje określone szanse; tę umowę oceniam jako dodatkowy element naszej architektury bezpieczeństwa. Relacje transatlantyckie wzmacniają Polskę, również w układzie wewnątrzeuropejskim.

- Relacje polsko-kanadyjskie mają charakter strategiczny, nie koniunkturalny, potwierdzany wielokrotną walką o naszą wolność.

CETA podpisana

Premier Kanady Justin Trudeau wraz z szefami unijnych instytucji w niedzielę podpisali Comprehensive Economic and Trade Agreement (CETA) w Brukseli.

Podpisanie było możliwe dzięki belgijskiemu kompromisowi, aneksowi do umowy, zaakceptowanemu przez wszystkie państwa członkowskie. Zagwarantowały one regionalne interesy rolników, zagwarantowały także, że inwestorzy międzynarodowi nie będą mogli zmuszać do zmian prawa.

CETA usuwa 99 procent ceł między Kanadą a EU. Wejdzie prowizorycznie w życie po uchwaleniu przez Parlament Europejski.

Belgia załączyła swoje warunki do CETA

Belgia wynegocjowała z Unią deklarację, która sprawiła, że Walonia wycofała weto wobec CETA.

Belgijska deklaracja dołączona do CETA, ma rozwiewać wątpliwości w sprawie zapisów umowy, dotyczących m.in. sądu inwestycyjnego i importu produktów rolnych. Walonia zgłaszała m.in. zastrzeżenia do zapisanego w umowie systemu arbitrażu inwestycyjnego (Investment Court System - ICS), który ma rozwiązywać spory na linii państwo-inwestor. W deklaracji Belgia zapowiedziała, że zwróci się do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zgodności systemu arbitrażu z prawem unijnym.

Belgia powstrzymuje CETA

Region Walonia, a także stołeczna Bruksela, nie zgodziły się na ratyfikowanie układu handlowego z Kanadą CETA. Traktat poparły region Flandrii. Premier Belgii Charles Michel zawiadomił Brukselę, że nie ma możliwości ratyfikować traktatu.

Walonowie chcą dalszych negocjacji traktatu w sprawach importu wołowiny i wieprzowiny oraz ponadnarodowego sądu, który ma rozstrzygać spory korporacji z państwami.

Zapowiadane podpisanie i wejście w życie CETA, przewidziane na 27 października, musi zostać przeniesione.

Pages

Subscribe to RSS - CETA