broń

Putin postraszył nowymi strategicznymi zabawkami

Prezydent Rosji wygłosił w Zgromadzeniu Federalnym coroczne przemówienie do parlamentarzystów. Mówił także o nowych rodzajach uzbrojenia strategicznego - o istnieniu między innymi bezzałogowych, miniaturowych okrętów podwodnych, zasilanych reaktorami nuklearnymi, uzbrojonych w głowice atomowe. - Mamy morskie drony, które mogą poruszać się na, powiem tak, bardzo dużej głębokości - mówił o nowej broni Putin.

Strach przed Rosją napędza sprzedaż amerykańskiego uzbrojenia

Strach przed Rosją napędza sprzedaż amerykańskiego uzbrojenia dla krajów Europy. Dostawy broni do regionu są częścią szerszych starań admnistracji Trumpa, by skonfrontować się z Rosją w tym regionie.

W środę administracja ogłosiła o akceptacji sprzedaży 100 Patriotów dla Szwecji. Także Finlandia zamówiła rakiety morskie (Harpoon, Sea Sparrow) wartości setek milionów dolarów. Ma to zwiększyć współdziałanie (interoperability) z siłami USA i NATO.

Dlaczego nie możemy pozyskać systemu Patriot i czy jest on skuteczny?

Polska obrona przeciwlotnicza, ten bardzo ważny komponent siły militarnej państwa, jest obecnie w opłakanym stanie. Polska używa sprzętu pochodzenia radzieckiego, pochodzącego z lat ’70 i ’80. Nie spełnia on już aktualnych wymagań

Polska kupuje serwis do F16 za 200 mln$

Amerykański Departament Stanu zgodził się na sprzedaż Polsce wsparcia technicznego dla myśliwców F-16. Wartość nowego kontraktu strona amerykańska oszacowała na 200 milionów dolarów.

Polski rząd wystąpił z wnioskiem o zakup kolejnych usług wsparcia technicznego, aby utrzymać sprawność floty F-16. Chodzi o ulepszenie systemów pokładowych i remonty. W proponowanej transakcji jest również mowa o częściach zapasowych i wsparciu logistycznym ze strony amerykańskich inżynierów w przypadku napraw sprzętu.

USA sprzedają kolejną partię broni Ukrainie

Prezydent Donald Trump zaakceptował sprzedaż kolejnej partii broni śmiercionośnej (lethal arms) na Ukrainę.

Ta partia broni składa się z ręcznej broni, karabinów snajperskich, amunicji, i niewielkich dział. Są to kontrakty prywatnych amerykańskich firm. Wartość to 41,5 miliona $. Wcześniej Trump zaaprobował rakiety odpalane z ramienia firmy AirTronic.

USA chce nam sprzedać artylerię i amunicję do F-16

Departament Stanu USA ostatecznie potwierdził we wtorek zamiar sprzedaży Polsce zaawansowanego systemu rakietowego HIMARS oraz zgodę na sprze­daż Polsce uzbro­je­nia dla samo­lo­tów bojo­wych Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb.

Agencja Bezpieczeństwa Współpracy Obronnej (DSCA), która wchodzi w skład ministerstwa obrony USA, poinformowała, że w Kongresie zostało złożone formalne potwierdzenie planów sprzedaży.

Drogie Patrioty

Amerykański Departament Obrony w oficjalnej korespondencji przesłanej do Kongresu poinformował o swojej zgodzie na sprzedaż do Polski dwóch baterii zestawów Patriot. Amerykanie dwie pierwsze baterie wycenili na 38 mld zł.

MON zapewniało, że 30 mld zł powinno wystarczyć na zakup 8 baterii systemu Patriot. Amerykanie wycenili, że zakup tylko dwóch pierwszych baterii (16 wyrzutni, 4 radary i 4 stanowiska dowodzenia) może kosztować nawet do 10,5 mld dol.

Rosja sprzedaje S-400 Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska ma zakupić w Rosji systemy rakietowe S-400 - to oficjalna informacja z Federalnej Służby Techniczno-Wojskowej. .

Strony porozumiały się w sprawie sprzedaży systemów S-400, a także systemów rakiet przeciwczołgowych Kornet-EM, systemów wyrzutni rakietowych TOS-1A, automatycznych granatników AGS-30 i automatów Kałasznikowa AK-103.

Arabia Saudyjska to trzeci kraj po Chinach i Turcji, gdzie sprzedawany będzie S-400. Mówi się o kwocie kontraktu wysokości 2 miliardów dolarów.

Pages

Subscribe to RSS - broń