broń

Turcy negocjują zakup rosyjskich S-400

W czasie ostatniego spotkania prezydentów Rosji i Turcji 10 marca omawiano zakup przez Turcję systemów obrony powietrznej S-400. Pozytywny charakter rozmów potwierdzono obecnie oficjalnie przez ministra obrony Fikri Işık.

Obecnie negocjuje się finansowanie zakupu.

Turcja próbuje od 2013 r. zakupić taki system, jednak kontrakt z China Precision Machinery Import-Export Corporation został pod naciskiem USA unieważniony w listopadzie 2015 r.

Handel bronią najwyższy od czasów Zimnej Wojny

Wolumen międzynarodowych obrotów głównymi rodzajami broni rośnie nieprzerwanie do 2001 roku. W ubiegłym roku osiągnął najwyższy poziom od zakończenia Zimnej Wojny.

Największy wzrost ma miejsce w Azji i na Bliskim Wschodzie. Największym importerem broni są Indie - to 13% światowych obrotów.

Największym eksporterem broni są Stany Zjednoczone, mające jedną trzecią rynku. W ostatnim pięcioleciu ich eksport wzrósł o 21 procent. Dostarczają broń do 100 krajów świata.

Polska zakupiła rakiety JASSM ER o zwiększonym zasięgu

Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało 24 grudnia, że Polska i USA podpisały umowę gwarantującą dostarczenie Polsce rakiet JASSM ER o zasięgu blisko 1000 km, które będą stanowić uzbrojenie samolotów F-16; kontrakt opiewa na 940 mln zł. W grudniu 2014 roku MON podpisało umowę na pociski JASSM w podstawowej wersji AGM-158A o zasięgu do 370 km i mogących przenosić głowice o masie 450 kg. Kontrakt był wart ok. 250 mln dolarów.

Wiceminister MON Kownacki:

Amerykańskie firmy dominują rynek broni

Amerykańskie firmy zbrojeniowe dominują rynek światowy. Spośród największych 100 z nich w 2015 r. koncerny z USA sprzedały broni za 210 miliardów dolarów (prawie połowa polskiego PKB). Jest to 56% udokumentowanej sprzedaży broni w świecie.

Jednak amerykańskie firmy tracą rynek już piąty rok z rzędu, gdy europejskie i rosyjskie zyskują na sprzedaży. W Europie szczególnie rozwijają się firmy francuskie i niemieckie. Rosyjska sprzedaż wzrosła 0 6% w 2015 r., 48% w 2014 i 20% w 2013 r.

Dane podał Stockholm International Peace Research Institute ISRI.

Sojusznicy USA zwiększają wydatki, kupują broń

Naciski USA i NATO odnoszą skutek - sojusznicy USA zwiększają budżety wojenne i kupują więcej uzbrojenia u amerykańskich dostawców.

Niemcy ogłosiły 15 października, że za 1,5 miliarda € kupią 5 korwet na potrzeby NATO do patrolowania Bałtyku.

W Brytania 17 listopada ogłosiła, że kupuje 26 nowych dronów Predator od General Dynamics z $1 miliard.

Norwegia 28 listopada ogłosiła zakup pięciu samolotów patrolowych P-8A Poseidon od Boeinga za $1,15 miliarda.

Polska 5 grudnia ogłosiła potężny program zbrojeniowy wartości $14,5 miliarda.

79% przeciwko powszechnemu dostępowi do broni

Według badania przeprowadzonego przez IBRiS 79 proc. Polaków sprzeciwia się łatwiejszemu dostępowi do broni. 19 proc. ankietowanych dobrze ocenia pomysł ułatwienia Polakom dostępu do broni. Sprzeciwia się mu 92 proc. kobiet i 64 proc. mężczyzn.

W Polsce pozwolenie na broń posiada 192 tys. osób, a w 2015 r. uzyskało je 10 tys. osób. Polacy dysponują 390 tys. sztuk broni cywilnej, największą grupę stanowią myśliwi, w których rękach znajduje się 283 tys. sztuk broni.

W glosowaniu na stronie bankier.pl za dostępem było  84.44% a przeciw 15.56% głosujących.

Demokratyczna opozycja w Aleppo używa broni chemicznej

Demokratyczna opozycja w Aleppo używa broni chemicznej - twierdzi dowództwo wojskowe Rosji. Siły obrony chemicznej wojska rosyjskiego znalazły w rejonach Aleppo, które niedawno przeszły pod kontrolę sił rządowych, pociski artyleryjskie z bronią chemiczną, które nie wybuchły.

Obszar ten jest wciąż ostrzeliwany, a ofiary trafiające do szpitali maja objawy zatrucia chemikaliami.

Rosjanie od lata informują, że rebelianci stosują broń chemiczną. Syryjska TV pokazywała w październiku ofiary ostrzeliwania innych dzielnic Aleppo.

Duterte rezygnuje z amerykańskiej broni i "chce" kupić rosyjskie rakiety

Prezydent Rodrigo Duterte poinformował w poniedziałek, że Filipiny rezygnują z zakupu 26 tysięcy amerykańskich karabinów i amunicji dla policji. Była to reakcja na pogłoski o zablokowaniu kontraktu przez Senat z powodu sprzeciwu USA wobec wojny z gangami narkotykowymi.

Wcześniej Duterte powiedział, że zlecił armii rozmowy o zakupie rosyjskich rakiet. Późnie rzecznik stwierdził, że "prawdopodobnie żartował".

Pages

Subscribe to RSS - broń