biurokracja

Wielka deregulacja Trumpa

Administracja Trumpa wraz z Republikanami przeprowadza szerokie natarcie na przepisy pozostawione przez poprzedniego prezydenta. Zarówno na poziomie legislacyjnym jak i egzekutywy.

Kongres anulował już 8 regulacji, które dopiero wchodziły w życie. 30 stycznia Trump wydał zarządzenie, że żadna nowa regulacja nie może nakładać dodatkowych kosztów, a można to osiągnąć usuwając istniejące obciążenia.

Trump używa także prawa do przedłużania wchodzenia w życie regulacji. 24 nie zostały wysłane do publikacji, a wejście w życie 250 zostało opóźnione.

Trump walczy z biurokracją i kosztami regulacji

Prezydent Trump podpisał dekret, który wymaga od agencji rządowych, by przy wydawaniu każdej nowej regulacji unieważniały dwie istniejące.

Trump wprowadził też ograniczenie na koszty nowych regulacji. W 2017 roku wszystkie nowe koszty mają być równe kosztom powodowanym przez znoszone regulacje.

Trump podpisał dekret w otoczeniu przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorców.

Premier Morawiecki oskarża urzędników o blokowanie zmian

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki mówił w TVP Info:

- Urzędnicy średniego szczebla blokują zmianę i rozwój w Polsce. Nasz kraj jest trochę Polską resortową - dodał Morawiecki.

Wicepremier Morawiecki twierdzi, że na poziomie ministrów bardzo szybko osiągane jest porozumienie. - Potem wracamy jednak do swoich pokoi w ministerstwach i okazuje się, że urzędnicy średniego szczebla blokują zmianę i rozwój.

Dlaczego potrzebujemy aż tylu urzędników?

Rządzącym w Polsce zawsze zależało, aby wszyscy pracowali na utrzymanie armii urzędników, ale teraz ta potrzeba urosła do granic absurdu. Oddajemy obecnie około 80 % swoich zarobków, co oznacza, że tylko 2-3 miesiące pracujemy dla siebie i swoich rodzin. Jak ktoś nie wierzy niech policzy - zaczynając od 42 % na ZUS, potem podatku dochodowego, VAT-u, akcyz, najniższego na świecie progu zwolnienia podatkowego, itd.

Europejska zmowa

Jak urzędnicy UE sprzedają naszą demokrację. Doskonały przewodnik dla tych, którzy chcą się zorientować, jak funkcjonuje Unia Europejska, czym zajmują się jej urzędnicy, ilu ich jest i ile nas kosztują, jakie są skutki ich działalności i ingerencji w rozmaite sfery życia, a także, czego możemy się spodziewać w przyszłości.

img: 

Subscribe to RSS - biurokracja