biurokracja

Rok rządów PiS - ponad 31 tys. stron ustaw

Liczba stron maszynopisu aktów prawnych, które weszły w życie sięgnęła łącznie 31 906 w 2016 roku. To o 7,5% więcej niż w rekordowym roku 2015. Jednocześnie jest to największa "produkcja" prawa od 1918 r.

"Uchwalone w 2016 roku 2306 aktów prawnych najwyższej rangi, tzn. ustaw i rozporządzeń, miało objętość niespełna 32 tys. stron maszynopisu.

Wielka deregulacja Trumpa

Administracja Trumpa wraz z Republikanami przeprowadza szerokie natarcie na przepisy pozostawione przez poprzedniego prezydenta. Zarówno na poziomie legislacyjnym jak i egzekutywy.

Kongres anulował już 8 regulacji, które dopiero wchodziły w życie. 30 stycznia Trump wydał zarządzenie, że żadna nowa regulacja nie może nakładać dodatkowych kosztów, a można to osiągnąć usuwając istniejące obciążenia.

Trump używa także prawa do przedłużania wchodzenia w życie regulacji. 24 nie zostały wysłane do publikacji, a wejście w życie 250 zostało opóźnione.

Trump walczy z biurokracją i kosztami regulacji

Prezydent Trump podpisał dekret, który wymaga od agencji rządowych, by przy wydawaniu każdej nowej regulacji unieważniały dwie istniejące.

Trump wprowadził też ograniczenie na koszty nowych regulacji. W 2017 roku wszystkie nowe koszty mają być równe kosztom powodowanym przez znoszone regulacje.

Trump podpisał dekret w otoczeniu przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorców.

Premier Morawiecki oskarża urzędników o blokowanie zmian

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki mówił w TVP Info:

- Urzędnicy średniego szczebla blokują zmianę i rozwój w Polsce. Nasz kraj jest trochę Polską resortową - dodał Morawiecki.

Wicepremier Morawiecki twierdzi, że na poziomie ministrów bardzo szybko osiągane jest porozumienie. - Potem wracamy jednak do swoich pokoi w ministerstwach i okazuje się, że urzędnicy średniego szczebla blokują zmianę i rozwój.

Dlaczego potrzebujemy aż tylu urzędników?

Rządzącym w Polsce zawsze zależało, aby wszyscy pracowali na utrzymanie armii urzędników, ale teraz ta potrzeba urosła do granic absurdu. Oddajemy obecnie około 80 % swoich zarobków, co oznacza, że tylko 2-3 miesiące pracujemy dla siebie i swoich rodzin. Jak ktoś nie wierzy niech policzy - zaczynając od 42 % na ZUS, potem podatku dochodowego, VAT-u, akcyz, najniższego na świecie progu zwolnienia podatkowego, itd.

Pages

Subscribe to RSS - biurokracja