banki

Jak „dobra zmiana” robi bankom dobrze, a nawet lepiej

Prezes PiS poinformował co następuje: ograbieni przez banki tzw. kredytowicze frankowi, którym obiecywano, że ich krzywda zostanie naprawiona przez „dobrą zmianę” - powinni swej krzywdy… dochodzić w sądach, bo władza im nie pomoże. Władza musi się troszczyć o dochodowość banków.

Kaczyński i Morawiecki radzą frankowiczom iść do sądu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński:

Rząd nie może podejmować działań, które doprowadzą do zachwiania systemu bankowego - powiedział . Frankowicze powinni wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć walczyć w sądach.

Wicepremier Mateusz Morawiecki:

Rząd nie zapomniał o osobach, które borykają się z problemem spłaty kredytów zaciągniętych we frankach, mogą sami dochodzić swoich praw w sądach, są wszelkie podstawy, by taką walkę podjąć.

USA skasowały Deutsche Bank i Credit Suisse

Deutsche Bank został objęty karą 3,1 miliarda dolarów przez Departament sprawiedliwości USA, który dodatkowo nałożył na niego obowiązek zapłacenia 4,1 miliarda dolarów klientom.

Kara została ustalona w ramach negocjacji, poprzez ugodę stron.

Kara została nałożona za działania banku w czasie kryzysu 2008 r. W ramach dochodzeń z tego okresu Goldman Sachs zapłacił w kwietniu ponad $5 miliardów, Trzy największe banki USA - JPMorgan Chase, Bank of America i Citigroup - również osiągnęły porozumienie z Departamentem Sprawiedliwości.

The Banker: Nabiullina najlepszym szefem banku centralnego Europy

Brytyjskie pismo The Banker uznało Elwirę Nabiulliną - prezes rosyjskiego banku centralnego - najlepszym szefem banków centralnych Europy.

Także szefowa IMF - Lagard - stwierdziła, że Nabiullina "wykonała fantastyczną robotę".

Szczególnie docenione zostały wysiłki zduszenia inflacji w Rosji. Nabiullina dokonuje tego przez bardzo wysokie stawki procentowe, co dusi rosyjską gospodarkę, a z nią - inflację.

Ukraina nacjonalizuje Privatbank, Europa popiera

Rząd Ukrainy znacjonalizował największy prywatny bank kraju - Privatbank, będący własnością Igora Kołomojskiego.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBRD), Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) i Unia Europejska zaofiarowały swoją pomoc w przejęciu kontroli przez rząd nad największym bankiem Ukrainy. Według Unii ruch taki zapewni "stabilność finansową" i "przywróci zaufanie", jak powiedziała Federica Mogherini

privatbank

Indie: demonetyzacja, koniec kredytów na bazie złota

Premier Indii Narendra Modi ogłosił w listopadzie, że największe banknoty 500 i 1000 rupii tracą ważność. W ten sposób uniemożliwia on obrót kredytowy oparty na złocie, które było zabezpieczeniem pożyczek, będący poza kontrolą państwa. Rząd Indii chce zmusić posiadaczy gotówki do posługiwania się kontami bankowymi.

Rząd nie wprowadził ograniczeń posiadania złota, pomimo wielu pogłosek. Krążą także pogłoski o zakazie importu złota, którego Indie importują ok. 90 ton miesięcznie.

Repolonizacja Pekao SA

PZU i Polski Fundusz Rozwoju zgadzają się kupić od włoskiego UniCredit 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł, w tym PZU zapłaci 6,46 mld zł - poinformował PZU w czwartek rano komunikacie. Dodano, że kupujący zapłacą za akcje banku po 123 zł.

"Powrót polskiego kapitału do struktury akcjonariatu banku Pekao z pewnością przyczyni się do wzmocnienia stabilności sektora bankowego, a co za tym idzie polskiej gospodarki" - skomentował transakcję w czwartek dla PAP wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

Pages

Subscribe to RSS - banki