Arabia Saudyjska

Trump sprzedał Saudom uzbrojenie za $110 miliardów

Prezydent Donald Trump podpisał kontrakt na dostawy amerykańskiego uzbrojenia łącznej wartości 110 miliardów dolarów.

To część całościowego pakietu wartego 350 miliardów dolarów, który ma być zrealizowany w ciągu 10 lat.

Stany Zjednoczone uważają, że dzięki wyposażeniu armii saudyjskiej, przejmie ona część ich obowiązków w regionie Zatoki Perskiej. Trump stwierdził, że kontrakt stworzy wiele miejsc pracy w USA.

Amerykanie będą dochodzić roszczeń od Arabii Saudyjskiej

Kongres USA odrzucił (348-77) prezydenckie veto wobec ustawy "Justice Against Sponsors of Terrorism Act". Wcześniej odrzucił je Senat (97-1).

Oznacza to wejście w życie prawa pozwalającego bliskim ofiar zamachu z 11 września 2001 roku na dochodzenie roszczeń za życie swoich bliskich wobec Arabii Saudyjskiej.

Decyzja to otwiera możliwość skarżenia państwa saudyjskiego i zajmowania jego aktywów, wyjmując spod prawa zasadę immunitetu prawnego państwa, wg której nie można skarżyć przed sądami innego państwa, jeśli państwo to popełniło akt terroryzmu na terenie ameryki. .

Obama sprzedał Saudom broń za 115 miliardów

USA za kadencji prezydenta Obamy zawarły z Arabią Saudyjską kontrakty na uzbrojenie wartości 115 miliardów dolarów. Jest to więcej niż jakakolwiek administracja amerykańska w ciągu 71 lat stosunków amerykańsko - saudyjskich.

Kontrakty obejmowały całe spektrum uzbrojenia od amunicji, broni ręcznej po systemy rakietowe ii okręty, łącznie ze szkoleniami.

Arabia Saudyjska zapowiada reformy.

Na sutek niskich cen ropy naftowej dochód Arabów skurczył się diametralnie do tego stopnia, że władze państwa zużyły całość zapasów petrodolarowych i musiały pożyczyć $ 90mld.
Pojawiła się konieczność reform. Rodzina królewska zamierza sprzedać część posiadanych zasobów produkcji naftowej i uzyskać $ 2,5 bilionów gotówki, która pozwoli uzupełnić zasoby funduszu dobrobytu państwa i zdewersifikować gospodarkę kraju.
Jest to szokująca wiadomość, bo Arabia Saudyjska nie ma tradycji obcych kapitałów i obcych właścicieli w swoim kraju.

Saudyjczycy grożą USA wyprzedażą majątku

Arabia Saudyjska protestuje przeciwko przyjęciu przez Senat ustawy pozwalającej oskarżyć Saudyjskie państwo z powodu odpowiedzialności za zamach 11 września 2001 r. przed sądami amerykańskimi, umożliwiającymi zajęcia saudyjskich aktywów na terenie USA.

Adel al-Jubeir - minister SZ Arabii Saudyjskiej zapowiedział natychmiastową wysprzedaż swoich aktywów wartości 750 miliardów dolarów w USA, tak, by nie mogły być objęte sankcjami.

Subscribe to RSS - Arabia Saudyjska