Arabia Saudyjska

Rosja sprzedaje S-400 Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska ma zakupić w Rosji systemy rakietowe S-400 - to oficjalna informacja z Federalnej Służby Techniczno-Wojskowej. .

Strony porozumiały się w sprawie sprzedaży systemów S-400, a także systemów rakiet przeciwczołgowych Kornet-EM, systemów wyrzutni rakietowych TOS-1A, automatycznych granatników AGS-30 i automatów Kałasznikowa AK-103.

Arabia Saudyjska to trzeci kraj po Chinach i Turcji, gdzie sprzedawany będzie S-400. Mówi się o kwocie kontraktu wysokości 2 miliardów dolarów.

Arabskie kobiety za kierownicą samochodów!

Świat drgnął w posadach. Dziennik BBC od tego się zaczął. Kobiety mdleją w szoku. 800 000 kierowców z całego świata straci pracę, bo Król Arabii Saudyjskiej pozwolił kobietom prowadzić samochody.

Do tej pory kobiety, które prowadziły samochody, trafiały za kratki. A pewien następca tronu próbujący tych reform poprzednio, został skazany na śmierć. To nie jest koniec postępu. Tydzień temu pozwolono kobietom być obecnym na stadionie jako widzom oczywiście. W ogóle zaczyna być rozpusta, kobietom w niektórych przypadkach nie musi towarzyszyć męski opiekun.

Trump sprzedał Saudom uzbrojenie za $110 miliardów

Prezydent Donald Trump podpisał kontrakt na dostawy amerykańskiego uzbrojenia łącznej wartości 110 miliardów dolarów.

To część całościowego pakietu wartego 350 miliardów dolarów, który ma być zrealizowany w ciągu 10 lat.

Stany Zjednoczone uważają, że dzięki wyposażeniu armii saudyjskiej, przejmie ona część ich obowiązków w regionie Zatoki Perskiej. Trump stwierdził, że kontrakt stworzy wiele miejsc pracy w USA.

Amerykanie będą dochodzić roszczeń od Arabii Saudyjskiej

Kongres USA odrzucił (348-77) prezydenckie veto wobec ustawy "Justice Against Sponsors of Terrorism Act". Wcześniej odrzucił je Senat (97-1).

Oznacza to wejście w życie prawa pozwalającego bliskim ofiar zamachu z 11 września 2001 roku na dochodzenie roszczeń za życie swoich bliskich wobec Arabii Saudyjskiej.

Decyzja to otwiera możliwość skarżenia państwa saudyjskiego i zajmowania jego aktywów, wyjmując spod prawa zasadę immunitetu prawnego państwa, wg której nie można skarżyć przed sądami innego państwa, jeśli państwo to popełniło akt terroryzmu na terenie ameryki. .

Obama sprzedał Saudom broń za 115 miliardów

USA za kadencji prezydenta Obamy zawarły z Arabią Saudyjską kontrakty na uzbrojenie wartości 115 miliardów dolarów. Jest to więcej niż jakakolwiek administracja amerykańska w ciągu 71 lat stosunków amerykańsko - saudyjskich.

Kontrakty obejmowały całe spektrum uzbrojenia od amunicji, broni ręcznej po systemy rakietowe ii okręty, łącznie ze szkoleniami.

Arabia Saudyjska zapowiada reformy.

Na sutek niskich cen ropy naftowej dochód Arabów skurczył się diametralnie do tego stopnia, że władze państwa zużyły całość zapasów petrodolarowych i musiały pożyczyć $ 90mld.
Pojawiła się konieczność reform. Rodzina królewska zamierza sprzedać część posiadanych zasobów produkcji naftowej i uzyskać $ 2,5 bilionów gotówki, która pozwoli uzupełnić zasoby funduszu dobrobytu państwa i zdewersifikować gospodarkę kraju.
Jest to szokująca wiadomość, bo Arabia Saudyjska nie ma tradycji obcych kapitałów i obcych właścicieli w swoim kraju.

Pages

Subscribe to RSS - Arabia Saudyjska