antysemityzm

Muzeum Polin zaczyna polowanie na antysemitów

Na 50. rocznicę wydarzeń marcowych 1968 roku muzeum POLIN przygotowało specjalną wystawę, która punkt po punkcie pokazuje "czarne strony historii Polski". Można na niej zobaczyć pamiątki wydarzeń sprzed pół wieku, i całkiem współczesne przykłady antysemityzmu. Znalazły się tam np. listy, jakie w czasie ostatniego sporu polsko-izraelskiego, wywołanego przegłosowaniem ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej trafiają, do ambasady Izraela w Polsce.

Ciężko nie być antysemitą

Nadmuchiwanie zakresu znaczenia słowa „antysemityzm” aż do włączenia wszelkich reakcji mogących zaszkodzić politycznie Izraelowi jest bronią obosieczną. Może być narzędziem represji w stosunku do wrogów lecz problem tkwi w inflacji definicji. Im więcej rzeczy określamy jako „antysemickie”, tym mniej groźnie brzmi sama koncepcja „antysemityzmu”.

Morawiecki o żydowskich zbrodniarzach wojennych (update2)

W trakcie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Mateusz Morawiecki - pytany o nowelizację ustawy o IPN - podkreślił, że nie zakazuje ona mówić, że w czasie II wojny światowej zdarzali się polscy zbrodniarze.


- oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy zbrodniarze. Tak jak byli żydowscy zbrodniarze, tak jak byli rosyjscy zbrodniarze, czy ukraińscy – nie tylko niemieccy”.

Penalizacja za zniesławianie narodu i negację Holokaustu w innych krajach

Zestawienie penalizacji zniesławiania narodu i negacji Holokaustu.


ZNIESŁAWIENIE NARODU

AUSTRIA

Kto publicznie i nienawistnie obraża lub dyskredytuje Republikę Austrii lub jeden z jej krajów związkowych (art. 248 ust. 2 austriackiego kodeksu karnego).

Kara: Do roku pozbawienia wolności.

CHORWACJA

Kto publicznie kpi, istotnie dyskredytuje lub wzbudza nienawiść wymierzoną w Republikę Chorwacji (art. 349 chorwackiego kodeksu karnego).

Kara: Do roku pozbawienia wolności.

Pages

Subscribe to RSS - antysemityzm