Informacje Prawicy.net

Dział informacji PN. Prosimy dodawać ważne informacje tutaj (każdy zarejestrowany użytkownik ma takie uprawnienie). Jeśli nie chce ci się - wyślij choćby link na redakcja@prawica.net :-)Europa nie może liczyć na wujka Sama

Antonio Tajani, szef Parlamentu Europejskiego, komentując podziały, do jakich doszło na szczycie G7 i różnice zdań między prezydentem Donaldem Trumpem a kanclerz Merkel, stwierdził, że

"Unia Europejska musi wziąć na siebie odpowiedzialność w dziedzinie obrony, ale także relacji z Afryką. Musimy dorosnąć, nie możemy dalej wciąż liczyć na pomoc wujka Sama". Szef PE zastrzegł zarazem, że nie może to oznaczać "zerwania". USA "pozostają naszym uprzywilejowanym partnerem".

Nawiązał do słów kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która na wiecu wyborczym w Monachium wyraziła wątpliwość co do niezawodności USA jako partnera i zaapelowała do krajów UE o zachowanie jedności. "Czasy, gdy mogliśmy się całkowicie oprzeć na innych, dobiegły końca, doświadczyłam tego w minionych dniach. Dlatego mówię: my, Europejczycy, musimy wziąć nasze sprawy w swoje ręce" - powiedziała.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Gruzja gotowa do wejścia do NATO

Michaił Janelidze, minister spraw Zagranicznych Gruzji, stwierdził, że "dążymy do członkostwa w NATO ze starannością i wytrwałością, która umożliwia sojuszowi uznanie, że mamy wszystko gotowe do przyjęcia w poczet członków. Teraz będziemy tak samo zdecydowanie starać się przekonać naród Gruzji i zostać pełnoprawnym członkiem".

W Gruzji przeprowadzono szereg programów NATO-wskich, jak NATO-Georgia Commission (NGC), Annual National Program (ANP) czy NATO-Georgia Substantial Package, Joint Training and Evaluation Center (JTEC) oraz Defence Institution Building (DIB) School.

W Tbilisi odbywa się Zebranie Parlamentarne NATO.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Polska dzietność ustabilizowała się na niskim poziomie

Współczynniki dzietność w 2016 r. był na poziomie 1,37 i praktycznie nie zmienił się od 2000 roku (1,36).

Wcześniej ten współczynniki był jeszcze niższy - w 2015 r. wyniósł 1,29.

Ze znaczących trendów można wymienić wzrost dzietności w województwie mazowieckim (Warszawa?) i znaczący spadek w województwach "ściany wschodniej".
dzietnosc-2000-2016.jpg

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

USA - tajemnicza śmierć prokuratora federalnego

26 maja b.r. na Florydzie znaleziono martwego prokuratora federalnego. Prawdopodobnie zginął w wyniku postrzelenia w głowę.

Zabity prokurator Beranton Whisenant Jr. prowadził między innymi śledztwo w sprawie oszustw popełnionych przez Debbie Wasserman Schultz, przewodniczącą Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej w trakcie ostatnich wyborów na urząd Prezydenta USA, w których startowała Hillary Clinton.

Jak zauważają amerykańskie media niezależne, jest to kolejna tajemnicza śmierć, w którą zamieszani są Clintonowie oraz ludzie z nimi związani.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
4.75
Ogólna ocena: 4.8 (głosów: 4)

Tematy: 

1.26 miliona Ukraińców na polskim rynku pracy

W 2016 roku w ramach uproszczonej procedury zatrudnienia obcokrajowców w powiatowych urzędach pracy zarejestrowano ponad 1,3 mln takich wniosków. To o 68% więcej niż w roku poprzednim. W minionych latach ta liczba kształtowała się na poziomie 150-250 tys. oświadczeń rocznie Ponad milion to Ukraińcy - wg danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W 2016 roku urzędy pracy zostały wręcz zalane oświadczeniami pracodawców o chęci zatrudnienia obcokrajowców. Niemal każdego miesiąca firmy deklarowały chęć zatrudnienia ponad 100 tys. obywateli sześciu krajów w ramach uproszczonej procedury.

praca obcokrajowców

Największą grupą narodowościową, którą pracodawcy chcieli zatrudnić w ramach uproszczonej procedury, byli obywatele Ukrainy - ponad 1,262 mln złożonych oświadczeń (96% ogółu złożonych dokumentów). Dalsi w kolejności są obywatele Białorusi (24 tys. złożonych oświadczeń), Mołdawii (21 tys.), Rosji (4 tys.), Gruzji (1,7 tys.) i Armenii (1,6 tys.).

Największa liczba oświadczeń dotycząca zatrudnienia obcokrajowców w ramach uproszczonej procedury dotyczyła pracowników przy pracach prostych (750 tys. oświadczeń). W dalszej kolejności przedsiębiorstwa potrzebowały robotników przemysłowych (247 tys.), operatorów maszyn i urządzeń (112 tys.), pracowników usług i sprzedawców (65 tys.).

W rzeczywistości liczba cudzoziemców, którzy podjęli pracę w Polsce na podstawie oświadczeń, jest niższa liczba złożonych dokumentów.

Przykład: w 2016 r. Powiatowy Urząd Pracy w Kościanie (powiat - 79 tys. ludności) wydał oświadczeń o zatrudnieniu obcokrajowców - około 2,5 tysiąca, z czego najwięcej dotyczyło obywateli Ukrainy (w 2014 r. - 196 oświadczeń, w 2015 r. - 657). W tym roku, do końca kwietnia wydano już 1273 takich dokumentów. Najwięcej cudzoziemców podjęło pracę w takich działalnościach jak: przemysł metalowy, budownictwo, działalność wspierająca oraz rolnictwo.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Saber Strike 17 - Amerykanie ćwiczą sojuszników w Polsce

28 maja rozpoczęły się w Polsce amerykańskie manewry wojskowe, w których ćwiczy ona swoich sojuszników we współdziałaniu. Głównymi uczestnikami ćwiczeń prowadzonych przez amerykańską armię są: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia, ale także Belgia, Holandia, Kanada, Chorwacja Dania, Finlandia, Franja, Niemcy, Włochy, itd.

Głównym celem jest wytrenowanie "szpicy" (NATO Enhanced Forward Presence (eFP) Battle Groups), by wzmocnić współdziałanie z sojusznikami i partnerami w regionie.

Ćwiczenia wojskowe będą trwały do 24 czerwca.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Donald TUSK wzywa do zachowania sankcji wobec Rosji

Donald Tusk, przewodniczący Rady Europy, w czasie szczytu G-7 wezwał do utrzymania snkcji wobec Rosji.

"Od ostatniego szczytu w Japonii nie wydarzyło się nic, co usprawiedliwiałoby zmianę stanowiska w sprawie sankcji wobec Rosji. Będę apelował do przywódców G-7, by podtrzymali te politykę."

Wcześniej doradca Trumpa poinformował, że amerykański prezydent "nie ma w tej sprawie stanowiska". Donald Tusk powiedział że nie znajduje wspólnego języka z prezydentem USA Trumpem na temat Rosji.

trump tusk

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Trump wydusił pierwsze pieniądze z NATO

Donald Trump zamieścił informację na Twitterze, że


"Wiele krajów NATO zgodziło się na znaczące zwiększenie płatności, tak jak powinni".


Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek w Brukseli po szczycie NATO, że jest przygotowywana nowa regulacja dotycząca podwyższenia nakładów na obronność do 2,2 proc. PKB do 2020 r. i 2,5 proc. PKB do 2030 r.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Antysemita nie będzie kandydował w Walii

antysemityzm

Walijska Partia Pracy (Welsh Labour) odsunęła od kandydowania Mike'a Siviera, wcześniej redaktora lokalnej gazety, od kandydowania do rady powiatu (Powys County Council) w Llanbadarn Fawr.

W sprawie wszczęto dochodzenie, z powodu oskarżeń organizacji Campaign Against Antisemitism (CAA) o publikacje przez niego w internecie materiałów "które mogą być uznane" za antysemickie.

Mike Sivier poparł Kena Livingstone'a gdy były burmistrz Londynu powiedział, że Hitler porozumiał się z syjonistami w latach 30-tych. CAA oskarżyła go na swojej stronie, że "broni skrajnie lewicowych antysemitów i cytuje skrajnie prawicowych "kłamców oświęcimskich"". Także, że "regularnie oskarża Żydów i innych atakujących antysemityzm, że działają w złej wierze". Również o to, że "wprost stwierdza, że istnieje "spisek żydowski, co do którego nie ma żadnych wątpliwości". Zamieszczał także linki do podobny antysemickich treści, jak strona Redressonline.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Równość: homoseksualiści muszą być obsłużeni

26 maja w Łodzi skazano pracownika prywatnej drukarni, który z powodu przekonań odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT.

Łódzki drukarz Adam J. został obwiniony o to, że umyślnie i bez uzasadnionej przyczyny odmówił wykonania usługi jednej z fundacji LGBT - co jest wykroczeniem. Do sprawy włączyły się prokuratura i Rzecznik Praw Obywatelskich.

W poprzedniej instancji 31 marca br. Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa uznał drukarza za winnego wykroczenia, ale odstąpił od wymierzenia kary.

Apelację od wydanego w marcu wyroku Sądu Rejonowego, złożyli: pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego, prokuratura i obrońca.

"Wyrok sądu odwoławczego nie ma zabarwienia ideologicznego. Sąd nie wypowiada się ani za, ani przeciw orientacji grup LGBT albo pana obwinionego. Jest wyrazem tego, że zasada równości wobec prawa jest nadrzędna" - stwierdził w uzasadnieniu sędzia Grzegorz Gała.

W Poznaniu ma miejsce podobna historia, bo trener sztuk walki nie chciał szkolić homoseksualistów, a rzecznik praw obywatelskiej niedawno powiadomił o tym policję.

Według prawników Ordo Iuris to niebezpieczny precedens, niosący wiele zagrożeń dla polskich przedsiębiorców.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Prognoza: do 2025 roku roboty zastąpią 30% siły roboczej

Dominik Wójcik, starszy manager w Dziale Doradztwa Transformacji Biznesowej, Accenture w Polsce, twierdzi, że do 2025 roku 30 proc. siły roboczej zostanie zastąpiona robotami.

Cyfrowy pracownik zastąpi ludzi w wykonywaniu rutynowych, powtarzalnych czynności. To pozwoli człowiekowi skupić się na zadaniach związanych z oceną i wyciąganiem wniosków. Znikną niektóre tradycyjne miejsca pracy, część z nich będzie ewoluowała. Powstaną też nowe, które będą związane z zarządzaniem cyfrowym pracownikiem i jego wdrożeniem. Cyfrowi pracownicy nie zastąpią z pewnością tradycyjnych specjalistów, ale ich wykorzystanie na szerszą skalę umożliwi firmom osiągnięcie przewagi nad konkurencją, poprawę wydajności, jakości i efektywności finansowej.

Instytut Gartnera prognozuje, że w przyszłym roku 3 mln pracowników na całym świecie będzie wspierana przez roboty. Hybrydowe modele pracownicze, czyli połączenie pracy ludzkiej z cyfrowymi pracownikami, planuje wprowadzić czołówka globalnych korporacji. The Institute for Robotic Process Automation wyliczył, że wykorzystanie software’owych robotów to równowartość 1/5 kosztu pełnoetatowego pracownika.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

Zbigniew Brzeziński nie żyje

Tej nocy odszedł z tego świata Zbigniew Brzeziński, jeden z najbardziej znanych Polaków, czynnie działający w amerykańskiej polityce w latach 70-tych, autor wielu publikacji, książek.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Radziwiłł zapowiada walkę z alkoholem

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł jest zaniepokojony dostępnością alkoholu, niską ceną i powszechną reklamą.

W Polsce jest potężna grupa osób, które są uzależnione od alkoholu. To jest pół miliona ludzi

– Promocja alkoholu w Polsce coraz bardziej odstaje od standardu międzynarodowego. Alkohol i jego możliwości reklamowe są niemal takie, jak dla każdego innego produktu.

Alkohol można kupić wszędzie. W sklepie, sklepiku, na stacji benzynowej. Gdzie się nie obejrzymy, tam jest dostępny. Polska jest niechlubnym wyjątkiem. Z doświadczeń międzynarodowych wynika, że to jeden z głównych czynników nadmiernego spożycia.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 3)

Tematy: 

71 miliardów dolarów

Koszt demontażu instalacji nuklearnej jednej tylko zniszczonej elektrowni Fukushima Daiichi jest szacowany przez japoński rząd na 8 bilionów jenów (71 miliardów dolarów). Według niektórych ekspertów cały proces może potrwać aż sto lat.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Atak w Manchester był rewanżem za bombardowania Syrii

Jomana Abedi, siostra Salmana Abedi, zamachowca z Manchester, powiedziała Wall Street Journal, że jej brat był miły i kochający, ale do zamachu doprowadziły amerykańskie ataki wojskowe na Syrię.

“Myślę że widziała dzieci - muzułmańskie dzieci - umierające wszędzie, i chciał się zemścić".
"Widział bomby zrzucane przez Amerykanów na dzieci w Syrii i chciał rewanżu."

I think he saw children – Muslim children – dying everywhere, and wanted revenge,”
“He saw the explosives America drops on children in Syria, and he wanted revenge.”

Robbie Travers z think-tanku The Gatestone Institute określił to jako sugestie, że "Bliski Wschód został zaatakowany przez terroryzm i że USA i ISIS są jednakowo moralnie odpowiedzialne za ten konflikt, co "jest absurdem".

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Trump każe Europie więcej płacić

Prezydent Trump podczas wystąpienia w nowej kwaterze głównej NATO, wygłosił mowę, w której zażądał zwiększenia wydatków wojskowych i stwierdził, że "wiele krajów zalega od lat z płatnościami i wielkość niewpłaconych opłat wynosi 119 miliardów dolarów.

Trump wymienił zagrożenia, na które kraje NATO muszą płacić:

"NATO przyszłości musi się skupić na terroryzmie i imigracji, również na zagrożeniach ze strony Rosji i oraz wschodnich i południowych granicach NATO".

"The NATO of the future must include a great focus on terrorism and immigration, as well as threats from Russia, and on NATO's eastern and southern borders,"

Trump nie podtrzymał zobowiązań NATO z artykułu V, mówiącego o zbiorowej obronie.

Większe opłaty na potrzeby wojenne poparł także libertariański senator Rand Paul:


trump May

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Badania poparcia społeczeństwa dla wojny

Sondaż Pew Research pokazuje, jak odnoszą się europejskie społeczeństwa do pomysłu wojny z Rosją. Najchętniej walczyliby Holendrzy i Polacy. Najmniej chętnie - Niemcy i Brytyjczycy.

Rosja sondaż

Także dobra ocena NATO jest największa w Polsce i Holandii, a najniższa we Francji iHiszpanii

nato

W wielu krajach poparcie to wzrosło w ostatnich dwu latach. Nasilenie propagandy przynosi skutki.

nato poll

Zaskakujący jest jedynie spadek przekonania, że pomocy w razie konfliktu udzieli USA. We wszystkich krajach, oprócz Polski, gdzie ta wiara wzrosła znacząco.

nato

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Przeciek z amerykańskich służb w zamachu w Manchesterze

Policja Manchesteru zaprzestała współpracy w wymianie danych ze służbami amerykańskimi. Powodem jest wczorajszy wyciek danych na temat danych personalnych zamachowca, które pojawiły się w amerykańskich mediach (najpierw w New York Times). Były tam także zdjęcia z miejsca zamachu, łącznie z szczątkami zamachowca.

Dane te dostępne były w bazie informacyjnej, zbudowanej przez służby USA i W Brytanii, do której dostęp ma ok 20 państw.

Szefowie policji Manchesteru wyrazili swoją złość wobec faktu publikacji tak wrażliwych danych w czasie prowadzenia śledztwa i prób aresztowania całej siatki terrorystycznej. Amber Rudd, minister MSW, także skrytykował służby amerykańskie, a Premier May ma rozmawiać o tej sprawie z prezydentem Trumpem.

W. Brytania uważa USA za najbliższego sojusznika i dzieli się z nimi danymi wywiadowczymi w ramach sojuszu wywiadowczego "Five Eyes", do którego należą jeszcze Australia, Kanada i Nowa Zelandia.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Polska europejskim liderem umów śmieciowych

26,4 miliona pracowników (15 - 64) w Unii Europejskiej pracuje na umowach tymczasowych (zwanych w Polsce śmieciowymi). To 14,2 procent wszystkich pracowników.

W Polsce ten wskaźnik jest najwyższy - 27.5% pracuje na takich warunkach, gdy w Hiszpanii 26.1%, Portugalii 22.3%, Chorwacji 22.2%. Z drugiej strony umów takich jest bardzo mało w Rumunii 1.4%, na Litwie 2.0%, w Estonii i Łotwie - po 3.7%.

Wśród młodzieży (15 - 24 lata) umowy tymczasowe są znacznie bardzie rozpowszechnione. W Słowenii pracuje tak 74.0% młodych pracowników, w Hiszpanii 72.9%,w Polsce 70.7%.

 praca

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Ambasada amerykańska zamawia pro-imigracyjną "narrację"

Ambasada amerykańska w Belgii otworzyła zapotrzebowanie dla organizacji pozarządowych na kwotę 200 tysięcy dolarów.

NGO's mogą aplikować o projekty za tą kwotę, w których maja wykonać następujące zadania:

 • przeciwstawić się radykalnej "narracji" grup ekstremistycznych i przedstawić własną narrację.
 • szerzyć pozytywną "narrację" dotyczącą uchodźców i grup imigranckich
 • bezpośrednio pracować w szkołach z młodzieżą, by promować umiarkowane poglądy i eliminować uprzedzenia
 • obiektem działań w cyberprzestrzeni mają być blogerzy, działacze internetowi i gracze, wśród których których rzeczywiście toczy się walka o stanowisko w tej sprawie. Mają działać "przez radio, telewizję, internet i sieci społecznościowe".

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 3)

Tematy: 

Macierewicz chce "szturmowej siły ognia"

Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, stwierdził w wywiadzie dla "Naszego Dziennika", że "musimy zmienić podejście do obrony Bałtyku; okręty podwodne muszą być wyposażone nie tylko w elementy obronne, ale też środki odstraszania".

Dodał także, że chodzi nie tylko o wielozadaniowe śmigłowce, ale "przede wszystkim o śmigłowce szturmowe, dysponujące dużą siłą ognia". Zasadnicze znaczenie ma też "zwiększenie takich środków obrony jak Krab, Kryl i Homar". Krab i Kryl to programy pozyskania 155-mm armatohaubic na podwoziach gąsienicowym lub kołowym; Homar to program artylerii rakietowej dalekiego zasięgu.

Według Macierewicza konkluzją Strategicznego Przeglądu Obronnego jest, że "postawiony cel jest możliwy do zrealizowania, to znaczy, że polska armia nawet bez sojuszników jest w stanie na dłuższy czas skutecznie zatrzymać natarcie ze strony naszego przeciwnika".

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
3
Ogólna ocena: 3 (głosów: 4)

Tematy: 

Strategia Obronna Polski - Rosja głównym zagrożeniem

MON przedstawiło "Strategiczny Przegląd Obronny", który rysuje główne zagrożenie, za jakie uznaje Rosję. Pierwszy rozdział w dziale zagrożenia nosi tytuł:

AGRESYWNA POLITYKA FEDERACJI ROSYJSKIEJ

Fragmenty:

Federacja Rosyjska dąży do wzmocnienia swojej pozycji w globalnym układzie sił przy użyciu różnych metod. Wśród nich znajdują się m.in. łamanie prawa międzynarodowego, regularne użycia siły i przymusu w relacjach z innymi państwami, a także próby destabilizacji zachodnich struktur integracyjnych. Stanowi to zagrożenie głównie dla Polski i innych państw regionu, ale i innych państw zainteresowanych stabilnym ładem międzynarodowym. Rosja otwarcie deklaruje, że uznaje NATO za główne zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa, mimo licznych działań Sojuszu Północnoatlantyckiego wskazujących na jego defensywny charakter. Jest to szczególnie niepokojące w kontekście nieprzerwanego wzrostu wydatków na cele militarne i trwającej modernizacji rosyjskich sił zbrojnych.

Zakładamy, że do 2032 roku Moskwa utrzyma agresywną linię w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. Stwarza to bezpośrednie zagrożenie dla Polski oraz innych państw wschodniej flanki NATO, z uwagi na asymetrię potencjałów militarnych pomiędzy Rosją i wspomnianymi państwami. Nie jesteśmy osamotnieni w tej ocenie, czego potwierdzeniem jest np. wzmacnianie przez Stany Zjednoczone wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego czy utrzymywanie przez Unię Europejską sankcji wobec Rosji.

Rosja jest gotowa destabilizować sytuację w innych państwach i podważać ich integralność terytorialną, jawnie łamiąc przy tym prawo międzynarodowe. Podejmowane przez nią działania są często maskowane i prowadzone poniżej progu wojny. Wywołanie przez Moskwę konfliktu o skali regionalnej, z udziałem jednego lub kilku państw członkowskich NATO, jest realną perspektywą

Skala zagrożeń wynikających z agresywnej polityki Rosji nie była dotychczas właściwie oszacowana.

Federacja Rosyjska pozostaje głównym źródłem niestabilności w sąsiedztwie wschodniej flanki NATO. Za pomocą zróżnicowanych narzędzi wpływa ona na sytuację w krajach byłego ZSRS, stymulując konflikty polityczne, korumpując tamtejsze elity i dążąc do uzyskania kontroli nad słabymi strukturami państwowymi.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
3.4
Ogólna ocena: 3.4 (głosów: 5)

Tematy: 

Zamach w Manchesterze 22.05.2017

Co najmniej 19 osób zginęło, a 59 zostało hospitalizowanych po zamachu terrorystycznym, do którego doszło w nocy z poniedziałku na wtorek przed halą widowiskową w Manchesterze, w północno-zachodniej Anglii, po koncercie amerykańskiej gwiazdy pop Ariany Grande.

Do zdarzenia doszło ok. 22.35 czasu lokalnego (23.35 czasu polskiego) w pobliżu wejścia do liczącej 21 tys. miejsc Manchester Arena, tuż po zakończeniu koncertu amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande. W pierwszych relacjach świadkowie mówili o "głośnym huku" i "wybuchu".

(...)

Za Interia.pl

22-letni Brytyjczyk libijskiego pochodzenia Salman Abedi został zidentyfikowany jako sprawca poniedziałkowego zamachu terrorystycznego w Manchesterze - poinformowała brytyjska policja. Wcześniej tożsamość terrorysty została upubliczniona przez amerykańskie media.

Nazwisko Abediego podał dziennikarzom komisarz policji metropolitalnej w Manchesterze Ian Hopkins, ale jak dodał, "formalna identyfikacja przez koronera jeszcze się nie zakończyła".

Za: Polskie Radio

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

EU i USA coraz bardziej związane pieniędzmi

W 2015 roku inwestycje zagraniczne krajów Unii Europejskiej w Stanach Zjednoczonych wyniosły 324 miliardy euro (60.2% całości). Drugim pod względem wielkości krajem inwestycji była Szwajcaria - 48,8 miliarda Euro (9,1%).

Największym inwestorem w EUropie byli Amerykanie - zainwestowali 252 miliardy euro (54,1% całości inwestycji).

inwestycje

Stan inwestycji 10 największych partnerów:

inwestycje

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Słabo z inwestycjami w Polsce

Udział inwestycji w PKB w Polsce wyniósł w 2016 roku - 18,1% (spadek z 20,1% w 2015 r.).

Na tle Unii Europejskiej Polska prezentuje się słabo.
inwestycje

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
3
Ogólna ocena: 3 (głosów: 2)

Tematy: 

Litwini najczęściej w Europie odbierają sobie życie

Z 4,9 miliona zgonów w Unii EUropejskiej (2014) - 58 tysięcy to samobójstwa. 77% to mężczyźni.

W Niemczech - 10,3 tys., Francji 9,1, Polska - 6 tysięcy i W. Brytania 4,5 tys.

W stosunku do liczby ludności najwięcej samobójstw jest na Litwie.

samobojstwa

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Prezydent: więcej NATO i wydatków na wojsko

Paweł Soloch, szef BBN:

"Chodzi o to, żeby wysuniętej obecności sił sojuszniczych towarzyszyło wzmocnienie zdolności NATO do odstraszania i do obrony, przy jednoczesnym przeprowadzeniu reformy dowództw sojuszniczych"

"Nas najbardziej interesuje zaangażowanie NATO i państw sojuszniczych w bezpieczeństwo flanki wschodniej, pan prezydent będzie też chciał podkreślić gotowość Polski do ponoszenia większych kosztów związanych z bezpieczeństwem"

Podjęto działania legislacyjne, by stopniowo zwiększać nakłady na obronność z co najmniej 2 proc. do minimum 2,5 proc. PKB. W ocenie Solocha przykład Polski może wesprzeć presję, jaką USA wywierają na europejskich sojuszników, by ci zwiększyli wydatki obronne.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
1
Ogólna ocena: 1 (1 głos)

Tematy: 

Mateuszowi Piskorskiemu przedłużono areszt

Warszawski Sąd Apelacyjny po rozpatrzeniu wniosku prokuratora krajowego zdecydował o przedłużeniu do 10 sierpnia tymczasowego aresztu dla szefa partii Zmiana Mateusza Piskorskiego. Wniosek został uwzględniony w całości.

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej nie podaje szczegółów postępowania. Informuje jedynie „Rzeczpospolitą”, że śledztwo dotyczy „brania udziału w działalności rosyjskiego wywiadu cywilnego przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej”.

Z uzasadnienia do decyzji sądu

podejrzany realizował „zadania przeciwko RP z inspiracji rosyjskich służb specjalnych”, a także „wykazano relacje między formalnie niezależnymi organizacjami” a Rosjanami. Prokuratura miała też zdobyć dowody mówiące o związkach podejrzanego z osobami powiązanymi z rosyjskimi specsłużbami.

Piskorski w liście do redakcji „Rzeczpospolitej”:

materiał prokuratury nie wskazuje wprost na działalność szpiegowską. „W zarzutach tych mowa jest o rzekomym »manipulowaniu« przeze mnie opinią publiczną, a zatem dotyczą one prowadzonej przeze mnie działalności politycznej i eksperckiej”.

Oleg Bondarienko z Fundacji Postępowej Polityki na łamach gazety „Moskowskij Komsomolec”:

„Proces w jego sprawie zostaje utajniony, głównym dowodem jest nielegalny podsłuch telefonu w ciągu ostatnich trzech lat, areszt jest automatycznie przedłużany co trzy miesiące aż do dzisiaj, zarzutów nie postawiono nawet rok po aresztowaniu. Czy chcą Państwo wiedzieć coś jeszcze o polskiej demokracji?”

Piskorski został zatrzymany 18 maja 2016 roku, w swoje 39. urodziny. Został uprowadzony z ulicy, a w tym samym czasie zamaskowana grupa włamała się do biura ugrupowania, gdzie dokonała zajęcia wszystkich znajdujących się tam przedmiotów.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 5)

Tematy: 

USA grozi Wenezueli sankcjami za zmianę konstytucji

Administracja Białego Domu ostrzegła 3 maja Wenezuelę, że jest gotowa nałożyć sankcję na ten kraj i prezydenta Maduro za jego próby zmiany konstytucji i "osłabianie rządów demokracji".

Michael Fitzpatrick powiedział, że "prezydent Maduro chce zmienić reguły gry". Projekty mówią o przesunięciu terminów wyborów z powodu niepokojów społecznych.

Kongres także przedstawił projekt ustawy, nakładającej sankcje (podany powód: korupcja). Kongres zobowiązał służby wywiadowcze do przedstawienia raportu na temat korupcji i handlu narkotykami w rządzie Wenezueli, który ma mieć część jawną i tajną. Ustawa przeznacza 10 milionów dolarów na "pomoc humanitarną", której Wenezuela nie chce przyjąć, gdyż wymusza ona otwieranie kraju na zagraniczną ingerencję.

USA nałożyły już sankcje na wielu członków rządu, oskarżanych przez nie o różne przestępstwa (np. handel kokainą).

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
1
Ogólna ocena: 1 (1 głos)

Tematy: 

Rozbiórka polskich kolei postępuje

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podało listę linii kolejowych, wobec których obowiązuje decyzja o likwidacji, wydane przez poprzednich ministrów. To:

 1. linia kolejowa nr 34, Ostrołęka – Siedlce, od km 54,243, do km 90,104,
 2. linia kolejowa nr 58, Granica Państwa – Zubki Białostockie, od km 937,00 do km 944,64,
 3. linia kolejowa nr 80, Furmany – Olendry, od km 0,093, do km 3,773,
 4. linia kolejowa nr 83, Zawada – Jarosławiec, od km 6,4 do km 20,733,
 5. linia kolejowa nr 84, Grębów – Olendry, od km 0,394 do km 4,131,
 6. linia kolejowa nr 116, Gr. Państwa – Kaplisze, od km 22,55 do km 24,254,
 7. linia kolejowa nr 129, Tarnowskie Góry TGB – Kalety, od km 41,300 do km 47,200,
 8. linia kolejowa nr 159, Orzesze – Wodzisław Śląski, od km 0,4 do km 12,8,
 9. linia kolejowa nr 162, D.G. Strzemieszyce – Dąbrowa Górnicza, od km 3,35 do km 9,552,
 10. linia kolejowa nr 170, Jastrzębie Zdrój Moszczenica – Zebrzydowice, od km 0,215 do km 13,624,
 11. linia kolejowa nr 175, Kłodnica – Kluczbork, od km 2,625 do km 26,5,
 12. linia kolejowa nr 175, Granica IZ Opole – Strzelce Opolskie, od km 26,5 do km 29,831,
 13. linia kolejowa nr 178, Zabrze Mikulczyce – Tworóg, od km -0,160 do km 24,740,
 14. linia kolejowa nr 195, Kędzierzyn Koźle – Baborów, od km 0,441 do km 16,100,
 15. linia kolejowa nr 209, Brodnica – Bydgoszcz Wschód, od km 0,233 do km 49,542,
 16. linia kolejowa nr 217, Bogaczowo – Braniewo, od km 13,05 do km 39,1,
 17. linia kolejowa nr 222, Małdyty – Malbork, od km 0,720 do km 55,223,
 18. linia kolejowa nr 224, Czerwonka – Sągnity, od km 0,900 do km 46,470,
 19. linia kolejowa nr 231, Inowrocław Rąbinek – Mogilno, od km 12,400 do km 55,330,
 20. linia kolejowa nr 233, Pszczółki – Kościerzyna, od km 0,591 do km 22,120,
 21. linia kolejowa nr 240, Świecie nad Wisłą – Złotów, od km 8,356 do km 44,798, od km 45,88 do km 76,317, od km 77,61 do km 94,6, od km 94,6 do km 108,86,
 22. linia kolejowa nr 240, Świecie n/Wisłą – Terespol Pomorski, od km -0,188 do km 1,68,
 23. linia kolejowa nr 243, Skórcz – Starogard Gdański, od km 0,2 do km 15,035,
 24. linia kolejowa nr 249, Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port, od km 6,615 do km 7,215,
 25. linia kolejowa nr 251, Tama Brodzka – Iława Główna, od km 0,53 do km 39,55,
 26. linia kolejowa nr 264, Wąbrzeźno – Wąbrzeźno Miasto, od km 0 do km 2,715
 27. linia kolejowa nr 283, Jelenia Góra – Żagań, od km 77,621 do km 104,917,
 28. linia kolejowa nr 285, Wrocław Główny – Jedlina Zdrój, do km 60,800 do km 81,500,
 29. linia kolejowa nr 302, Malczyce – Marciszów, od km 56,08 do km 73,763,
 30. linia kolejowa nr 303, Rokitki – Kożuchów, od km 10,9 do km 28,733,
 31. linia kolejowa nr 304, Małujowice – Granica IZ Opole, od km 7 do km 11,
 32. linia kolejowa nr 306, Gogolin – Prudnik, od km 0,34 do km 5,630,
 33. linia kolejowa nr 307, Kępno Zachodnie – Kępno, od km 39,256 do km 41,503,
 34. linia kolejowa nr 310, Kobierzyce – Piława Górna, od km 0,62 do km 40,207,
 35. linia kolejowa nr 312, Marciszów – Jerzmanice, od km 0,421 do km 33,43,
 36. linia kolejowa nr 314, Trzebień – Modła, od km 13,9 do km 32,019,
 37. linia kolejowa nr 316, Złotoryja – Rokitki, od km 20,62 do km 29,688,
 38. linia kolejowa nr 318, Srebna Góra – Bielawa Zachodnia, od km 12,38 do km 28,295,
 39. linia kolejowa nr 319, Strzelin – Kondratowice, od km 32,88 do km 51,139,
 40. linia kolejowa nr 323, Nowa Wieś Grodziska – Raciborowice Górne, od km 0,303 do km 8,28,
 41. linia kolejowa nr 323, Iwiny – Bolesławic Wschód, od km 12,96 do km 24,762
 42. linia kolejowa nr 331,Jawor – Roztoka, od km 10,920 do km 13,762,
 43. linia kolejowa nr 339, Ruszów – Gozdnica, od km 0,36 do km 8,533,
 44. linia kolejowa nr 341, Bielawa Zachodnia – Dzierżoniów, od km 0,53 do km 5,89,
 45. linia kolejowa nr 357, Sulechów – Luboń, od km 0,485 do km 34,045,
 46. linia kolejowa nr 361, Puszczykówko – Osowa Góra, od km 0,35 do km 5,072,
 47. linia kolejowa nr 366, Miejska Górka – Kościan, od km 8,737 do km 64,5,
 48. linia kolejowa nr 377, Gniezno Winiary – Sława Wlkp., od km 0,51 do km 33,
 49. linia kolejowa nr 384, Sulechów – Świebodzin, od km -0,245 do km 27,304
 50. linia kolejowa nr 388, Konin – Kazimierz Biskupi, od km 9,05 do km 14,55,
 51. linia kolejowa nr 410, Grzmiąca – Kostrzyń, od km 144,5 do km 174,54
 52. linia kolejowa nr 411, Stargard Szczeciński – Siekierki, od km 72,41 do km 93,579,
 53. linia kolejowa nr 414, Gorzów Wlkp. Zieleniec – Chyrzyno, od km -0,90 do km 53,390,
 54. linia kolejowa nr 415, Gorzów Wlkp. – Myślibórz, od km 4,1 do km 48,603,
 55. linia kolejowa nr 416, Wałcz Raduń – Wierzchowo Pomorskie, od km 0,56 do km 38,182,
 56. linia kolejowa nr 420, Worowo – Wysoka Kamieńska, od km 0,77 do km 61,181,
 57. linia kolejowa nr 426, Strzelce Krajeńskie Wschód – Strzelce Krajeńskie, od km 3,330 do km 7,275,
 58. linia kolejowa nr 514, Prostyń Bug – Treblinka, od km -0,163 do km 3,180,
 59. linia kolejowa nr 518, Łęgówek – Lesk, od km 0,02 do km 1,292
 60. linia kolejowa nr 564, Kolonia – Siedliska, od km 0 do km 1,264,
 61. linia kolejowa nr 616, Jelinka – Kornie, od km 0 do km 1,482,
 62. linia kolejowa nr 620, Basznia – Kaplisze, od km 0,471 do km 1,5,
 63. linia kolejowa nr 662, D.G. Huta Katowice – D.G. Piekło, od km 0 do km 3,254,
 64. linia kolejowa nr 671, Maciejów Półn. – Gliwice T3, od km 0 do km 2,661,
 65. linia kolejowa nr 690, Jastrzębie Z. Moszczenica R22 – Jastrzębie Z. Moszczenica R21, od km 0 do km 0,394,
 66. linia kolejowa nr 738, Lipusz R31 – Lipusz R32, od km 0 do km 0,674,
 67. linia kolejowa nr 744, Lipowa Tucholska – Szlachta Zachód, od km 0,045 do km 1,744,
 68. linia kolejowa nr 746, Gdynia Główna – Gdynia Port Centralny, od km 206,034 do km 207,145,
 69. linia kolejowa nr 762, Wrocław Osobowice – Jeżyny, od km 0 do km 1,275,
 70. linia kolejowa nr 767, Kuniów – Smardy, od km 0 do km 7,16,
 71. linia kolejowa nr 768, Ligota Dolna – Gotardów, od km 0 do km 3,112,
 72. linia kolejowa nr 769, Opole Zach. OP2 – Opole Zach. OPZ1, od km 0 do km 0,88,
 73. linia kolejowa nr 777, Bolesławiec – Bolesławiec Wschód, od km 0,03 do km 1,074,
 74. linia kolejowa nr 781, Pieńsk – Granica Państwa, od km 0 do km 1,343,
 75. linia kolejowa nr 782, Małowice Wołowskie – Iwno, od km 0 do km 1,301,
 76. linia kolejowa nr 817, Leszno Grzybowo – Leszno, od km 0,142 do km 4,166,
 77. linia kolejowa nr 818, Leszno – Marysiewice, od km 0,011 do km 1,089,
 78. linia kolejowa nr 924, Bocznica Straszewo N, od km 0 do km 3,325,
 79. linia kolejowa nr 925, Bocznica Grzybowce N, od km 0 do km 2,224,
 80. linia kolejowa nr 926, Bocznica Straszewo S, od km 0 do km 2,489,
 81. linia kolejowa nr 927, Bocznica Grzybowce S, od km 1,1 do km 2,903,
 82. linia kolejowa nr 929, Bocznica Krzywólka, od km 0 do km 6,752,
 83. linia kolejowa nr 969, Jaworzno Szczakowa – Szyb Sobieski, od km 0,184 do km 9,164.

Minister właściwy do spraw transportu rozstrzygnął, że w zakresie dalszej likwidacji linii kolejowych, zostaną wstrzymane tego typu działania. Nie oznacza to jednak, że dla linii kolejowych dotychczas zlikwidowanych zostanie przywrócony status linii kolejowych. Decyzje dotyczące likwidacji linii kolejowych, które wydane zostały do końca roku 2015 nadal obowiązują. Przedmiotowe decyzje wydane zostały ponad 10 lat temu a czynności podejmowane przez PKP SA są konsekwencją ich realizacji. Dlatego też prace rozbiórkowe na tych terenach zostały już zakończone bądź nadal trwają.

Wiceminister Andrzej Bittel poinformował również, że obecne przepisy nie przewidują możliwość nieodpłatnego użycia nieczynnej, w tym likwidowanej infrastruktury linii kolejowej, organizacjom pro-kolejowym w celu utworzenia tam kolei historycznej bądź okazjonalnego prowadzenia ruchu. Ponadto poinformował, że grunty po zlikwidowanych liniach kolejowych nie stanowią, w wyniku wydanych decyzji, linii kolejowej w rozumieniu przepisów ustawy o transporcie kolejowym.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Pages