Informacje Prawicy.net

Dział informacji PN. Prosimy dodawać ważne informacje tutaj (każdy zarejestrowany użytkownik ma takie uprawnienie). Jeśli nie chce ci się - wyślij choćby link na redakcja@prawica.net :-)DGP: koniec hejtowania gejów, rząd ma zmienić kodeks karny (wg pracownicy RPO)

Przestępstwem z nienawiści ma być także działanie ze względu na orientację lub płeć ofiary.
(...)
Podczas trwającej właśnie w Genewie Rady Praw Człowieka ONZ zapowiedział spore zmiany w Kodeksie karnym i rozszerzenie katalogu przestępstw z nienawiści. - Czekamy na nowelizację - mówi DGP Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Główny Koordynator ds. Strategicznych Postępowań Sądowych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Obecnie w polskich przepisach dotyczących przestępstw z nienawiści wymienione są enumeratywnie możliwe przesłanki: pochodzenie, rasa, narodowość, wyznanie religijne, poglądy polityczne.

Czyli gdy przestępstwo - czy to mowa nienawiści, czy czyny fizyczne - popełniane jest z któregoś z tych powodów, sprawcę czeka znacznie surowsza kara, niż w przypadku zwykłego czynu karalnego. Do tej pory jednak nie ścigano w Polsce za nienawiść wobec osób o innej orientacji seksualnej czy z powodu płci.
(...)

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Dzieci poza małżeństwami

Ciemne pola - dużo dzieci poza małżeństwami.
Jasne pola - mało dzieci poza małżeństwami.

Dzieci_w_konkubinatach_Europa

Źródło

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

B’nai B’rith protestuje przeciw uczczeniu NSZ

Żydowska loża B’nai B’rith zaprotestowała przeciwko uczczeniu pamięci żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych przez Sejm RP.

Do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

Do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Pana Marka Kuchcińskiego

Z bólem i niepokojem przyjęliśmy informację, że Sejm RP uczcił pamięć żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, a przede wszystkim Brygady Świętokrzyskiej. Działalność gloryfikowanej obecnie Brygady Świętokrzyskiej była potępiana jeszcze przez przedstawicieli Armii Krajowej, którzy piętnowali jawną współpracę Brygady z gestapo.

Jeszcze większym niepokojem napawać musi fakt, że Prezydent RP obejmuje swoim patronatem obchody ku czci NSZ z udziałem Leszka Żebrowskiego, znanego z licznych wypowiedzi i przedsięwzięć jawnie nacjonalistycznych i antysemickich oraz wsparcia udzielanego ONR.

Przyzwolenie ze strony najwyższych przedstawicieli władz państwowych rozzuchwala skrajnych nacjonalistów – nie ma dnia, by media nie donosiły o fizycznych i słownych napaściach na osoby innych narodowości, wyznań czy poglądów. Czujemy się zagrożeni stale poszerzającym się zakresem tolerancji dla tego rodzaju postaw.

Sergiusz Kowalski,
w imieniu B’nai B’rith

Bnai

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Prawica.net pod cenzurą na Twitterze

Konto prawica.net na Twitterze zostało objęte blokadą wyświetlania zdjęć w postach (jest to element czyniący kliknięcie atrakcyjniejszym dla odbiorców).

pn-twitter.jpg

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
4.666665
Ogólna ocena: 4.7 (głosów: 3)

Tematy: 

Resocjalizacja kłamcy oświęcimskiego

Były parlamentarzysta belgijski Laurent Louis, 37 lat, opatrzony naklejką "kontrowersyjny" został w 2015 roku skazany na pół roku więzienia i $21570 dolarów kary za "minimalizowanie znaczenia Holocaustu" na swoim blogu.

W środę apelacja polityka została rozpatrzona przez brukselski sąd najwyższy, który zawiesił na pięć lat wyrok. Jednak ma on się udać do pięciu obozów koncentracyjnych i opisać swoje wrażenia. Po każdej wizycie ma dostarczyć tekst, co najmniej 50 linijek o tym, "co widział w obozie i jakich doznał wrażeń". Ma to opublikować na Facebooku do miesiąca po wizycie.

Jego prawnik powiedział, że Louisowi jest was “szczerze żal” za to, co zrobił. Przeprosił on za swoje opinie na Facebooku.

antysemityzm

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Uciszyć kościoły - mandaty za zbyt głośne dzwony

Rybnickie parafie są karane za to, że ich dzwony zbyt głośno biją. Najpierw skarżono się na parafię Królowej Apostołów, potem bazylikę św. Antoniego. Dostało się nawet proboszczowi małego kościółka na terenie szpitala psychiatrycznego.

- Zapłaciliśmy mandat, ale dostaliśmy drugi, mimo że już ściszyliśmy dzwony. Jestem w kontakcie z mecenasem. Nie mamy już chyba innego wyjścia jak tylko wystąpić na drogę sądową - mówi ojciec Jan Pilek, proboszcz parafii Królowej Apostołów.

Ojciec Jan Pilek, proboszcz parafii Królowej Apostołów mówi, że pierwszą karę zapłacił bez jakiegokolwiek odwoływania. - Myślałem, że będę miał spokój, ale nic nie uzyskałem. Jak przyszła druga kara, adwokat doradził mi, by napisać pismo, że nie będę płacić. Wtedy trafi to na drogę sądową - mówi proboszcz „misjonarzy”. Dodaje, że nie rozumie, dlaczego straż miejska pisze do sądu od razu o ukaranie, a nie sprawdzenie całej sprawy. Zaznacza, że problem nie dotyczy tylko jego parafii, a jest „ogólnoświatowy”.

W 1983 roku byłem w Monachium w naszym domu. Wówczas współbracia mówili mi, że ktoś tam ma pretensje, że dzwony biją w kościele. Pomyślałem sobie wtedy, co za ludzie tu mieszkają? Komu przeszkadzają dzwony, które od wieków dzwonią? Niestety dożyłem czasów, że spotkało to także nas - mówi.

Dzwony u Ojców Werbistów biją już o wiele ciszej i krócej niż kiedyś. Wyniki pierwszych pomiarów, jakie robił Inspektorat Ochrony Środowiska wykazały, że hałas jest przekroczony, więc w niedzielę zamiast 3 dzwonów bijących naraz, bił tylko jeden i z 3 minut skrócono do minuty.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

Macierewicz chce większej obecności wojsk amerykańskich w Polsce

Minister Macierewicz  środę udał się z wizytą do USA, mając w planie rozmowy z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem.

Wzmocnienie obecności amerykańskiej w Polsce jest pierwszorzędnym tematem każdej mojej rozmowy z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych

Obecność Stanów Zjednoczonych, obecność NATO w Polsce, są gwarancjami naszego militarnego bezpieczeństwa. I to jest absolutnie pierwszorzędnym tematem każdej mojej rozmowy z naszymi sojusznikami, w szczególności ze Stanami Zjednoczonymi

Wiemy o współzależności z globalną sytuacją i tą, która się dzieje na flance wschodniej. Obserwujemy z niepokojem coraz bardziej agresywne, prowokacyjne i zmierzające do konfliktu zachowania bloku rosyjsko-chińsko-koreańskiego, który prowokuje Stany Zjednoczone w sposób zupełnie oczywisty. Mam nadzieję, że otrzyma on skuteczną ripostę, która nie pozwoli na wszczęcie awantury, ale przetnie te działania

Celem jest integracja i możliwości współdziałania między wojskami: polskimi i amerykańskimi, umacnianie tego sojuszu i umacnianie obywatelskiego charakteru armii polskiej.

Zgodnie z memorandum podpisanym na początku lipca, rząd USA zgodził się na sprzedaż Polsce baterii obrony powietrznej Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, jakiej mają używać wojska lądowe Stanów Zjednoczonych. Dostawy maja się zacząć w roku 2022, w pierwszej fazie obejmując cztery jednostki ogniowe (tj. dwie baterie z 12 wyrzutniami) uzbrojone w pociski Lockheed Martin PAC-3 MSE i wyposażonych w nowy system zarządzania polem walki IBCS. W późniejsze fazie Polska ma otrzymać baterie uzbrojone także tańsze pociski SkyCeptor i radar o polu obserwacji 360 stopni.

Negocjujemy równolegle ze Stanami Zjednoczonymi, drugi, bardzo ważny kontrakt na system rakietowy Homar, który będzie dostarczony dużo wcześniej, wstępne rozmowy na to wskazują i on będzie bardzo skuteczną bronią odstraszającą jakiegokolwiek agresora

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Ukraińscy migranci zarobkowi w Polsce

Ukraińscy migranci zarobkowi stali się ważnym czynnikiem ekonomicznym w Polsce.

Narodowy Bank Polski wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim przygotował badanie dotyczące ukraińskich migrantów zarobkowych.

Liczbę obywateli Ukrainy, uczestniczących w gospodarce Polski według stanu na 2016 rok, można oszacować na poziomie 770 tysięcy osób - w ciągu ostatnich trzech lat liczba takich pracowników wzrosła prawie czterokrotnie. W zeszłym roku na podstawie zaproszenia od pracodawców wydano 127 tysięcy wiz krajowych, to jedynie w pierwszym półroczu 2017 roku wydano ich 94,8 tysięcy.

Jeszcze w 2013 roku ponad połowa (56%) ukraińskich pracowników pracowała w województwie mazowieckim (w tym w Warszawie). Na podstawie wyników samego 2016 roku udział regionu stołecznego spadł do 28%. Ukraińcy zaczęli częściej pracować w innych województwach.

Obecnie większość (58,7%) ukraińskich migrantów w Polsce to doświadczeni pracownicy, którzy średnio 9 razy wyjeżdżali na zarobki, odwiedzając Polskę 2-3 razy w roku. 41,3% przyjechało do Polski po raz pierwszy w 2014 roku lub później. Badania pokazują wzrost procentu ludzi, którzy pierwszy raz przyjechali do pracy do Polski. Nowością ostatnich lat jest wzrost liczby młodych pracowników z wyższym wykształceniem. Między innymi w województwie lubelskim średni wiek ukraińskich pracowników wynosi 21,8 (wśród nich jest wielu studentów, studiujących w Lublinie), w mazowieckim – 38,7 lat. 32,4% pracowników posiada wykształcenie wyższe, a 37,2% – średnie zawodowe.

W 2013 roku 93,7% ukraińskich pracowników przybyło do Polski z Zachodniej i Centralnej Ukrainy, w ostatnich latach udział Ukraińców ze wschodu i południa wzrósł z 6,3% do 28,4%.

Większość Ukraińców – 38% – pracuje w gospodarstwach domowych. Za małym wyjątkiem, to kobiece prace – stosunek kobiet do mężczyzn w tym zakresie wynosi 37 do 1. 24% Ukraińców pracuje w budownictwie (stosunek 23 mężczyzn na 1 kobietę). 13% ukraińskich mężczyzn i 7% kobiet pracuje w rolnictwie.

Największy poziom wynagrodzenia występuje w branży budowlanej (2729 zł miesięcznie). Najniższy – w gospodarstwach domowych (1826 zł). Przy tym w gospodarstwach domowych i w sektorze usług pracuje się najdłużej. Ukraińcy, którzy pracują w tych sektorach, pracują średnio 58 godzin w tygodniu, podczas gdy ogólnie ten wskaźnik wynosi 54 godziny w tygodniu. Oprócz wynagrodzenia, 26% pracowników dodatkowo otrzymuje darmowe zakwaterowanie i wyżywienie.

Całkowita wysokość wynagrodzeń ukraińskich pracowników w 2016 roku wyniosła 12,6 mld zł. Dla porównania, w 2013 roku wskaźnik ten wyniósł zaledwie 3,6 mld zł. Z tych pieniędzy Ukraińcy wydają w Polsce „na życie” średnio 34,2% swoich dochodów, resztę wysyłają do domu.

Narodowy Bank notuje gwałtowny wzrost takich przelewów. Między innymi na podstawie wyników 2016 roku liczba ta wyniosła 8,1 mld zł. To nie tylko 2,5 razy więcej niż w 2013 roku. To jest dokładnie połowa przelewów wszystkich pracujących w Polsce migrantów.

O planach powrotu na stałe na Ukrainę mówi tylko 2,4% studentów studiujących w Polsce. W tym 36,6% respondentów chce pozostać w Polsce na stałe, a 32,5% jeździć tam na zarobki. 22% studentów chce wyjechać z Polski do innych krajów.

ukraina praca

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
3
Ogólna ocena: 3 (głosów: 2)

Tematy: 

DRAGON-17. Ruszają największe manewry wojskowe w Polsce

Rozpoczynają się największe w tym roku ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem DRAGON-17. Manewry zostaną oficjalnie otwarte dziś przed południem na terenie jednostki łączności w podwarszawskim Zegrzu.

DRAGON-17 to ćwiczenia narodowe, ale zostali na nie zaproszeni również sojusznicy z NATO oraz krajów partnerskich. Z polskimi żołnierzami będą ćwiczyć między innymi oddziały z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii i Rumunii, a także z Litwy i Łotwy oraz z Gruzji i Ukrainy. W sumie w manewrach weźmie udział ponad 17 tysięcy mundurowych i 3,5 tysiąca jednostek sprzętu. Ćwiczenia będą odbywały się na kilku poligonach w kraju - na lądzie, morzu i w powietrzu

Scenariusz zakłada, że jedno z państw sąsiedzkich próbuje destabilizować sytuację polityczną w kraju. Chce zająć część jego terytorium, by uzyskać dostęp do surowców. Zadaniem ćwiczących wojsk będzie reagowanie na zagrożenia i odpieranie ataku. Przewidziano reakcję zarówno na zagrożenia konwencjonalne, jak i hybrydowe.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Budżet wojskowy USA jeszcze większy

Amerykański senat niemal jednogłośnie (89-9) przegłosował budżet Pentagonu (National Defense Authorization Act). Na nowy rok finansowy wydatki wojskowe będą wynosić 700 miliardów dolarów - o

Ustawa o 1215 stronach przewiduje 640 mld $ na podstawowe potrzeby Pentagonu - o 37 mld$ więcej niż chciał prezydent Trump. Dodatkowo 60 miliardów na wojny zagraniczne w Afganistanie, Iraku, Syrii i innych miejscach.

Pieniądze na wojsko dla innych państw są wskaźnikiem polityki zagranicznej. Przeznacza się na to 600 milionów dolarów, w tym na broń dla Ukrainy 150 milionów, dla państw bałkańskich na "odparcie rosyjskiej agresji" 100 mln$. Dla Izraela oprócz pomocy, wynikającej z podpisanych umów, przeznacza się 705 milinów $ (aż 558 mln więcej niż chciał prezydent).

usa defence

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Emerytury, z których nie da się przeżyć

1 października zacznie obowiązywać nowy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Uprawnionych do przejścia w stan spoczynku jest w związku z tym 330 tysięcy osób. Do 18 września do ZUS wpłynęły wnioski o przyznanie emerytury od 139 tysięcy. Szacunki Zakładu wskazują zatem, że w 2017 r., o emeryturę zwróci się 550 tys. osób. Ponad dwa razy więcej niż dotąd, bo rocznie przechodziło na nią 200-230 tys. Polaków.

PiS zmieniając wiek emerytalny, nie zrobił nic z tzw. zasadą zdefiniowanej składki, która została wprowadzona w 1999 roku przez rząd Buzka. Dzięki niej emeryt dostanie tyle, ile odłożył w ZUS. W sytuacji polskiego rynku pracy, gdzie dominują okresy bycia na tzw. umowach śmieciowych, pracy na czarno, pracy za granicą i konieczności samozatrudniania się, miliony osób nie są w stanie w ZUS odłożyć kwoty gwarantującej egzystencję.

Dziś aż 250 tys. osób pobiera emeryturę niższą niż 1 tys. zł brutto. „Na rękę” daje to niecałe 700 złotych. W 2013 r. najniższe świadczenie dostawało 91 tysięcy, a w 2016 r. 130 tysięcy osób. Szacunki wskazują, że za kilka lat będą to miliony.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

Ukraina wyludnia się - milion rocznie

Według danych Państwowej Służby Statystyki Ukrainy w państwie tym mieszkało 1 sierpnia 2017 roku 42,456 mln osób. To o 128,5 tys. mniej niż na początku roku. W okresie tym urodziło się na Ukrainie 209,4 tys dzieci. To o 13,3 tys. mniej niż w analogicznym okresie roku 2016. Jednocześnie liczba urodzeń w stosunku do liczby zgonów w tym okresie ukształtowała się w stosunku 61 do 100.

Dane nie uwzględniają Krymu i opanowanego przez separatystów części Donbasu. Potwierdzają one jednak permanentną tendencję spadku liczby ludności na Ukrainie. Jeszcze na początku 2015 liczyła ona (również bez uwzględnienia Krymu i części Donbasu) 43,45 mln osób (o milion więcej). Jedyny spis powszechny przeprowadzony w niepodległej Ukrainie wykazał 48,663 mln jej mieszkańców. Według ostatniego spisu radzieckiego z 1989 r., mieszkało na terenie Ukraińskiej SRR 52 mln osób (10 milionów więcej niż dzisiaj) [korekta].

Istotnym czynnikiem redukcji populacji Ukrainy i jej stopy rodności, jest masowa emigracja osób w wieku reprodukcyjnym. Do końca 2015 roku 660 tys. obywateli Ukrainy wyjechało do Rosji, z czego 440 tys. zwróciło się do rosyjskich władz o nadanie statusu uchodźcy. Jeszcze chętniej Ukraińcy kierują się do Polski. W zeszłym roku pracę na terytorium Polski, na podstawie oświadczenia pracodawcy, podjęło 1,3 mln Ukraińców.

ukraina

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Więcej amerykańskiego sprzętu wojskowego w Polsce

W tym tygodniu do nabrzeża terminalu DCT Gdańsk zacumował transportowiec Endurance amerykańskiego armatora American Roll-on Roll-off Carrier (ARC). Po raz pierwszy sprzęt amerykańskiej brygady pancernej został przywieziony bezpośrednio do polskiego portu. Wśród pojazdów, które przybyły do Polski znajduje się 87 czołgów M1 Abrams, 103 pojazdy bojowe Bradley, 18 samobieżnych haubic Paladin, oraz inne sprzęty wojskowe i ciężarówki. Łącznie to prawie 1000 sztuk sprzętu.

Po zakończeniu operacji morskich, sprzęt wojskowy ładowany jest na 21 pociągów, z których każdy wymaga specjalistycznego załadunku i mocowania, a także na około 150 ciężarówek, a następnie transportowany w ciągu 7-10 dni do kilku jednostek wojskowych w Polsce.

– DCT Gdańsk jest dumne, że zostało wybrane jako pierwszy port w Polsce, aby asystować w misji amerykańskiego wojska, która jest częścią relokacji sił NATO – komentuje Cameron Thorpe, prezes Zarządu DCT Gdańsk.

port

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Amerykańskie bombardowania coraz intensywniejsze

Amerykańskie i sojusznicze bombardowania trzech państw - Afganistanu, Syrii i Iraku - są coraz intensywniejsze. W samym sierpniu wojsko zrzuciło 5 075 bomb w Afganistanie i Iraku. W całym roku 2017 zrzucono 32800 bomb, wobec 30700 w ubiegłym roku.

W rezultacie bombardowań zginęło w tym czasie około 2200 cywilów.

Przed objęciem prezydentury donald Trump wielokrotnie zapowiadał, że "zabombarduje ISIS na śmierć".

usa bomber

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Izrael popiera niepodległy Kurdystan

Na kilka dni przed referendum w irackim Kurdystanie, premier Izraela Benjamin Netanyahu poparł ideę niezależnego Kurdystanu.

Premier Netanyahu uznał Partię Pracujących Kurdystanu za organizację terrorystyczną (podobnie jak USA i Turcja), jednak izraelski generał Yair Golan uważa, że "nie jest to organizacja terrorystyczna".

W 2014 roku premier również mówił o Kurdach:

"Powinniśmy wspierać kurdyjskie aspiracje do niepodległości, Kurdowie to naród wojowników, którzy dowiedli, że są politycznymi sojusznikami i są warci niepodległości".

Irak zażądał odwołania referendum, a iracki wiceprezydent Nouri al-Maliki powiedział amerykańskiemu ambasadorowi, Douglas Silliman, że "Irak nie będzie tolerował drugiego Izraela".


Izrael od lat 60-tych popiera Kurdów, starając się osłabić Irak, Iran, Syrię i Turcję.

Niepodległy Kurdystan będzie sojusznikiem Izraela w tym regionie i będzie osłabiał irańskie wpływy w Iraku.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Kaczyński: wrogość wobec państwa Izrael to antysemityzm

Jarosław Kaczyński w przemówieniu podczas wręczenia odznaczeń im. Antoniny i Jana Żabińskich dla Polaków, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej stwierdził:

Holocaust był arcyzbrodnią, wyrazem najskrajniejszego zła. Był wyrazem skrajnego zła, które w historii pojawiało się wielokrotnie, ale w XX w. pokazało swoje najstraszliwszą twarz. Skrajnemu złu przeciwstawiło się coś, co można określić jako skrajne dobro, jako bohaterstwo najwyższej próby, które nie cofało się przed ryzykiem śmierci

Antysemityzm, którzy dzisiaj istnieje przybiera inne formy niż kiedyś. Dzisiaj antysemityzm bardzo często przejawia się jako wrogość wobec Państwa Izrael, jest ona charakterystyczna dla lewicy i innych sił funkcjonujących w Europie

Ktoś powiedział o Izraelu, że jest małym państwem. Otóż, Izrael nie jest małym państwem. Ono udowodniło, że nie terytorium, ale siła ducha i determinacja świadczą o wielkości państwa. Jest państwem na swój sposób wielkim. Tą wielkość musimy traktować jako dowód siły ducha, ale także jako dowód, że nad nami jest siła wyższa, która o wszystkim decyduje, bo bez niej Izrael nie mógłby istnieć. To cud naszych czasów. Dzisiaj właśnie przeciwko Izraelowi kieruje się współczesny antysemityzm.

Kaczyyński Żydzi

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
3
Ogólna ocena: 3 (głosów: 2)

Tematy: 

IPN - "Niezwyciężeni"

"Niezwyciężeni" to tytuł nowego filmu animowanego, który w cztery minuty przedstawia kluczowe wydarzenia polskiej historii - od pierwszego dnia II wojny światowej aż do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku.

Film, także w wersji anglojęzycznej z głosem Seana Beana, zaprezentowano w piątek w Warszawie, w IPN.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
3.666665
Ogólna ocena: 3.7 (głosów: 6)

Tematy: 

USA uważa RT za "zagranicznego agenta"

Departament Sprawiedliwości USA (DOJ) żąda od telewizji Russia Today, żeby zarejestrowała się jako "zagraniczny agent". Amerykańska spóła RT otrzymała list od DOJ, żądający zarejestrowania się jako "zagraniczny agent". Przepisy te stosują się do lobbystów, reprezentujących interesy obcych rządów, media są wyjęte spod działania tych przepisów.

FBI przesłuchiwała w tej sprawie byłego korespondenta RT w Białym Domu - Andrew Feinberga. Dzieje się to w ramach śledztwa, czy RT i Sputnik nie łamią przepisów Foreign Agents Registration Act (FARA) z 30 lat ubiegłego wieku, wprowadzonego dla przeciwdziałania niemieckiej propgandzie.

Dymitr Pieskow, rzecznik prezydenta Rosji, stwierdził że jest to cenzura i że w Rosji nie stosuje się cenzury i że zagraniczne media są w Rosji traktowane na równi z krajowymi.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Prezydent Duda walczy o władzę nad MON

- Prezydent powinien mieć wpływ na obsadę stanowiska szefa MON, jest bowiem zwierzchnikiem Sił Zbrojnych z największym mandatem społecznym, wybieranym w wyborach bezpośrednich - uważa szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Przyznał, że przy obecnej obsadzie personalnej urzędy prezydenta i ministerstwa obrony narodowej mają problemy z porozumieniem się w wielu sprawach.

Zaznaczył, że obecnie żaden prezydent nie ma wpływu na obsadę tego stanowiska, podobnie jak stanowiska ministra spraw zagranicznych. A moim zdaniem powinien mieć wpływ, jeżeli ma być prezydentem, który jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, prezydentem, który ma największy mandat społeczny w postaci bezpośrednich wyborów - zaznaczył.

Soloch pytany był w czwartek w radiu Zet, czy prezydentowi Andrzejowi Dudzie sprawiłaby dużą przykrość dymisja szefa MON Antoniego Macierewicza.

- Sensowniej jest mówić o współpracy między ośrodkiem prezydenckim, a MON-em, o współpracy między prezydentem, a rządem i między prezydentem, a ministrem obrony - odpowiedział szef BBN. Dodał, że nie wie nic na temat tego, czy prezydent wyraził oczekiwanie zmiany na stanowisku szefa MON.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
2.5
Ogólna ocena: 2.5 (głosów: 2)

Tematy: 

Cztery państwa UE wystosowały protest w sprawie ukraińskiej ustawy oświatowej

Cztery państwa Unii Europejskiej wystąpiły ze wspólnym protestem wobec przyjętej 5 września br. przez Radę Najwyższą Ukrainy ustawie oświatowej. Stosowne pismo został wręczone ministrowi spraw zagranicznych Ukrainy. Ma ono też zostać przekazane do OBWE i do Rady Europy. Pod pismem podpisali się ministrowie spraw zagranicznych Węgier, Rumunii, Grecji i Bułgarii - poinformowała szefowa MSZ Bułgarii, Jekatierina Zachariewa.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

W sprawie obecności wojsk amerykańskich w Polsce

LIST OTWARTY

My niżej podpisani – polskie organizacje społeczne i mieszkańcy Warszawy – w 72. Rocznicę Wyzwolenia Stolicy Polski spod okupacji niemieckiej, wyrażamy swoje obawy i sprzeciw wobec wprowadzenia i rozlokowania wojsk Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej na terytorium naszej Ojczyzny. Obecność obcych wojsk na terytorium naszego kraju zawsze w historii była symbolem pozbawiania Polaków rzeczywistej Niepodległości i pełnej Suwerenności. Dziś obecność obcych wojsk na polskim terytorium stanowi zagrożenie naszego pokojowego bytu i niesie groźbę wciągnięcia nas, pod flagą NATO, w konflikt z naszymi sąsiadami w imię nie polskich interesów.

Bieg historii wskazuje, że USA od dwóch wieków realizuje politykę prowadzenia działań zbrojnych poza granicami swego kraju. Równocześnie za sprawą USA wybuchały i wybuchają wojny w różnych zakątkach globu ziemskiego. To jest podstawą ich dzisiejszej imperialnej potęgi. Wszędzie poza terytorium USA żołnierze amerykańscy strzegą wyłącznie interesów amerykańskiego kapitału i amerykańskiej racji stanu, a nie kraju do którego wkroczyli.Tam gdzie pojawiają się amerykańscy żołnierze, wcześniej lub później dochodzi do krwawych lokalnych wojen, rzekomo „w obronie demokracji”. Na przykładzie krajów bałkańskich, Iraku, Libanu, Afganistanu, Syrii, widać, że także w ostatnich latach, rezultatem obecności wojsk USA w innych krajach zawsze są miliony zabitych i okaleczonych ludzi oraz potworne zniszczenia dóbr materialnych – lecz nigdy amerykańskich.

Nie chcemy w Polsce powtórki z Bałkanów. Nie chcemy być kolejnym krajem, w którym Amerykanie wprowadzają siłą swoje „demokratyczne” porządki, swój ład i swoje zwyczaje oparte na bezwzględnym wyzysku ludzi pracy, poprzedzając je obecnością swoich wojsk. Nie wierzymy w skuteczność obrony Polski przez Amerykanów, gdyż w przeszłości mieliśmy już smutne doświadczenia z wywiązywania się ówczesnych Sojuszników z przyjętych zobowiązań wobec Polski, w tym Stanów Zjednoczonych. Pamiętamy, że decyzje tzw. Wielkiej Trójki, jakie zapadły na konferencjach w Teheranie i Jałcie w latach 1943 i 1945, były bez zastrzeżeń akceptowane przez Rząd USA i nie uwzględniały interesów Polski, mimo że byliśmy wówczas liczącym się państwem walczącym z Niemcami. Właśnie wówczas zostaliśmy sprzedani przez naszych sojuszników z USA, którzy kierowali się wyłącznie swoimi, egoistycznymi interesami. Jesteśmy przekonani, że zrobią to ponownie jeżeli będzie to leżało w ich interesach.

O własny potencjał obronny powinniśmy zadbać sami. Amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa, wyrażane poprzez instalowanie własnych wojsk na terytorium naszej Ojczyzny, to czysta iluzja, to slogan pozbawiony realnej wartości albowiem wbrew propagandowej retoryce dziś Polsce nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Nie zgadzamy się, aby nasza Ojczyzna – Polska, stała się kolejną ofiarą amerykańskiej imperialnej polityki, amerykańskiego ekspansjonizmu. Nie chcemy, by tragiczną prawdą okazał się powtarzany obecnie w Polsce sarkazm, że „USA zamierza bić się z Rosją o Ukrainę do ostatniego polskiego żołnierza”.

Sygnatariuszami „Listu otwartego” są:

organizacje kombatanckie i społeczne:
Krajowa Rada Kombatantów Wojska Polskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych,
Zarząd Rejonowy ZKRPiBWP Warszawa-Praga Północ,
Rada Krajowa Środowiska Polaków Byłych Żołnierzy Armii Radzieckiej Związku Kombatantów RP i BWP,
Rada Krajowa Żołnierzy Armii Ludowej przy ZG ZKRPiBWP,
Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej,
Komitet Budowy Pomnika Ofiar Obozu KL Warschau,
Społeczny Komitet Obrony Symboli Pamięci Ofiar Wojen,
Warszawski Komitet Antywojenny,
Stowarzyszenie Żołnierzy Zawodowych W Stanie Spoczynku i Rezerwy oraz Ich Rodzin,
Ruch Odnowy Rzeczypospolitej Polskiej,
Ruch Suwerenność Narodu Polskiego,
Obóz Wielkiej Polski,
Bractwo Świętego Stanisława,
Okręg Warszawski Polskich Drużyn Strzeleckich,
CSLI Lazarus Union,
Ekumeniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku;

osoby indywidualne:
Żołnierz Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej pod dowództwem Jana Piwnika „Ponurego” w Okręgu Kielecko-Radomskim AK „Jodła” i Batalionów Chłopskich pod dowództwem Jerzego Madeja w Obwodzie Koneckim na Kielecczyźnie,
Oficerowie Wojska Polskiego rezerwy i w stanie spoczynku,
Emeryt Policji,
Syn reżysera Bohdana Poręby

„List otwarty” został przekazany do wiadomości:
– Prezydenta RP,
– Marszałka Sejmu RP,
– Marszałka Senatu RP,
– Premiera Rządu RP,
– Mediów.
„List otwarty” został przekazany do wiadomości:

      

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
4.363635
Ogólna ocena: 4.4 (głosów: 11)

Tematy: 

Najnowsze wieści o Mary Wagner

Mary Wagner skazana na więzienie, lecz wolna. Koniec procesu kanadyjskiej obrończyni życia

Dziewięć miesięcy więzienia – to wyrok, jaki usłyszała we wtorek w Toronto Mary Wagner – niestrudzona obrończyni dzieci nienarodzonych. Ponieważ wcześniej spędziła już w areszcie pół roku a sąd zaliczył jej ten okres na poczet kary – 1,5 dnia za każdy dzień za kratami – oskarżona po rozprawie mogła wyjść na wolność.

Wyrok zasądzony przez Erica Libmana jest o połowę niższy niż ten, którego domagał się prokurator. Być może przyczyniły się do takiej decyzji prowadzącego proces tysiące listów z Polski w obronie Kanadyjki. Mary Wagner wielokrotnie skazywano już w przeszłości za namawianie kobiet do ocalenia życia ich dzieci w aborcyjnych „klinikach śmierci”. (...)

całość tutaj

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Co roku 2 miliardy więcej na uzbrojenie

Projekt ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych po wtorkowej debacie w Sejmie trafił dalszych prac w komisji. Zakłada on zmianę sposobu obliczania udziału wydatków obronnych w PKB i ich wzrost. Wydatki na obronność mają w 2018 r. wynieść, co najmniej 2 proc. PKB, w roku 2020 wrosnąć do 2,1 proc. PKB, a docelowo - do minimum 2,5 proc. PKB w 2030 r. Będzie to oznaczać, że w każdym roku sukcesywnie minister finansów będzie musiał zwiększyć przewidywane nakłady na obronność o ok. 2 mld zł więcej.

Wiąże się to z ustaleniami państw NATO oraz deklaracjami rządu i prezydenta o zwiększeniu wydatków obronnych do 2 proc. PKB.

Projekt ustawy zmniejsza dopuszczalną liczebność sił zbrojnych w Polsce z obecnych 150 tys. do 130 tys. żołnierzy zawodowych. Zwiększa on dopuszczalną liczebność sił zbrojnych do 200 tys., ale będą rozbudowywane Wojska Obrony Terytorialnej.

Paweł Bejda (PSL) zaznaczył, że modernizacja polskiej armii to priorytet, chwalił projekt za zwiększenie wydatków PKB na modernizację i finansowanie armii i podkreślił, że należałoby rozważyć zwiększenie środków PKB do 3 proc. na obronność. Poseł Kukiz'15 Paweł Szramka poinformował, że w pełni zgadza się z zapisami projektu ustawy i będzie rekomendował przedstawicielom swojego klubu poparcie go.

Wiceszef MON Bartosz Kownacki podkreślił, że w roku 2015 było 95 tys. żołnierzy służby zawodowej, dzisiaj jest 101 tys. 584. Resort chciałby zwiększyć liczbę żołnierzy służby zawodowej do 130 tys. przy 25 tys. żołnierzy Narodowych Sił Rezerwy i 5 tys. żołnierzy służby przygotowawczej.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
3.666665
Ogólna ocena: 3.7 (głosów: 3)

Tematy: 

Węgrzy stosują sankcje dyplomatyczne wobec Ukrainy

Węgierscy dyplomaci dostali instrukcje, by nie wspierać działań Ukrainy na forum międzynarodowych organizacji, w sprawach ważnych dla Kijowa.

Peter Szijjarto, minister sprawa zagranicznych i handlu, wezwał wcześniej ambasadora Ukrainy na dywanik, w sprawie przyjętego ostatnio przez Wierchowną Radę prawa o edukacji.

szijjarto-flaga.jpg

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 5)

Tematy: 

Zadłużenie Polski rekordowo wysokie, ale wolniej rośnie

Na koniec półrocza dług sektora instytucji rządowych i samorządowych sięgnął rekordowych 1.016 mld złotych . Jednak od początku 2017 roku przyrost zadłużenia publicznego jest znacznie wolniejszy niż w latach ubiegłych.

W drugim kwartale dług sektora finansów publicznych (EDP) zwiększył się o blisko 2,95 mld złotych, czyli o 0,3%. Od początku roku do końca czerwca zadłużenie instytucji rządowych i samorządowych urosło o przeszło 9,7 mld złotych, a więc tylko o 1%.

zadluzeniepl.png

Po raz drugi od 2017 roku Polska ma szansę odnotować spadek relacji długu do PKB (jeśli wyłączyć efekt zaboru oszczędności z OFE w roku 2014).

Przez ostatnie 10 lat obciążenie długiem publicznym zwiększyło się z 44,2% do 54,4% PKB na koniec 2016 roku. W rezultacie Polska notuje jeden z wyższych wskaźników długu do PKB w naszym regionie. Względnie większy dług mają jedynie Węgry (74,3% PKB), Słowenia (81,4%) oraz Chorwacja (86,4%). Dla porównania relacja ta w Czechach  i na Litwie wynosi niespełna 40%, w Rumunii 37%, a w Estonii tylko 9,2%.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Nowe paszporty bez Orląt Lwowskich i Ostrej Bramy

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował o zmianie projektów, które są brane od uwagę jako nowe motywy na polskich paszportach - zamiast wizerunku Ostrej Bramy pojawi się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej, a zamiast wizerunku Cmentarza Orląt Lwowskich - postać Antosia Petrykiewicza.

Wyjaśnił, że te zmiany to efekt zakończonej w poniedziałek Kampanii Społecznej MSWiA "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018".

Jak powiedział kolejna zdecydował też, że w paszporcie zamiast wizerunku Ostrej Bramy pojawi się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej.

paszporty

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
1
Ogólna ocena: 1 (1 głos)

Tematy: 

DGP ujawnia zarobki gwiazd TVP

Z artykułu w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Ile dostają miesięcznie Rachoń, Holecka czy Ziemiec? Ujawniamy zarobki gwiazd Telewizji Polskiej

(...)
Za poprzedniego zarządu media donosiły o kilkudziesięciotysięcznych gażach gwiazd TVP, ich następcy dostają co miesiąc podobne kwoty.

Z dokumentów, do których dotarł DGP, wynika, że prezenter głównego wydania "Wiadomości" w TVP 1 Michał Adamczyk dostaje na rękę 40,25 tys. zł miesięcznie plus VAT, bo dziennikarz prowadzi działalność gospodarczą. Do niedawna zarabiał 35 tys. zł, ale w lipcu tego roku dostał podwyżkę, gdyż zaczął dodatkowo prowadzić publicystyczną audycję "Bez retuszu" w TVP Info.

Inna twarz "Wiadomości", Danuta Holecka, jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, kosztuje publicznego nadawcę 40 tys. zł miesięcznie (plus VAT). Działalność gospodarczą prowadzi również Krzysztof Ziemiec, trzecia z głównych twarzy programu informacyjnego TVP. Jego umowa z telewizją według naszych informacji opiewa na 33,5 tys. zł miesięcznie netto.

Władze TVP nie skąpią też pieniędzy dziennikarzom brylującym w TVP Info: Michałowi Rachoniowi i Adrianowi Klarenbachowi. Obaj mają etaty po 4 tys. zł, ale znacznie większą część ich wynagrodzeń stanowią honoraria za przygotowywane programy. W przypadku Klarenbacha - prowadzącego w TVP Info m.in. "Gościa poranka" i "Forum" - jest to ok. 30 tys. zł miesięcznie. Wysokość honorarium jest ustalana co miesiąc, zależnie od liczby wydań audycji. W aneksie do umowy o pracę z Klarenbachem zapisano, że w czerwcu dziennikarz dostał za "prace twórcze" 31,5 tys. zł - czyli razem z pensją podstawową zarobił 35,5 tys. zł. W lipcu jego honorarium wyniosło 30 tys. zł, co razem z płacą zasadniczą dało 34 tys. zł.

Trochę mniej, bo około 24 tys. zł netto miesięcznie, telewizja publiczna przeznacza dla Michała Rachonia, który jest w jej kanale informacyjnym gospodarzem programów "Minęła dwudziesta" i "Woronicza 17". Jak wynika z dokumentów, w kwietniu tego roku Rachoń dostał oprócz podstawowego wynagrodzenia 25,52 tys. zł, w maju 25,01 tys. zł, a w czerwcu 22,5 tys. zł. Przy takich stawkach Rachoń inkasuje rocznie ok. 340 tys. zł, a Klarenbach ponad 400 tys. zł. Na troje głównych prowadzących „Wiadomości” telewizja wydaje rocznie 1,4 mln zł netto.

(...)

Na prawicy i w tabloidach temat zarobków twarzy TVP z poprzedniego rozdania żyje zresztą do dziś. W końcu sierpnia tego roku portal wPolityce grzmiał, że Hanna Lis "zarabiała astronomiczne sumy w TVP". Serwis cytował przy tym news „Super Expressu” o tym, że od września 2012 r. do stycznia 2016 r. - tj. przez 41 miesięcy - Hanna Lis za prowadzenie "Panoramy", "Po przecinku" i kącika w "Pytaniu na śniadanie" podpisała z TVP umowy o łącznej wartości 2 mln zł brutto. Dziennikarka dementowała na Twitterze, że jej zarobki "nawet nie otarły się o taką kwotę". Podana przez "SE" suma odpowiada dzisiejszym zarobkom Danuty Holeckiej i Michała Adamczyka. Przy obecnych stawkach przez 41 miesięcy na każde z nich wypadnie właśnie 2 mln zł brutto.

(...)

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 3)

Tematy: 

„Polski Szaniec” numer 2/2017

szaniec_2017_02.png

„Polski Szaniec” 2/2017 ukazał się w sprzedaży. Tematem przewodnim najnowszego wydania naszego czasopisma jest rozwijająca się w świecie chińska ekspansja gospodarcza i związane z nią zagrożenia. Przedstawiamy także kulisy wyborów prezydenckich i parlamentarnych we Francji. Opisujemy również aktualną sytuację na polskiej scenie politycznej i poruszamy sprawę narastającej fali antypolskich ataków na Ukrainie.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

BAS: roszczenia odszkodowawcze od Niemiec zasadne

Opinia Biura Analiz Sejmowych ws. reparacji wojennych stwierdza, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione.

"W okresie drugiej wojny światowej Polska poniosła największe, w stosunku do całkowitej liczby ludności i majątku narodowego, straty osobowe i materialne ze wszystkich państw europejskich. Straty te nie wynikały tylko z działań wojennych, ale przede wszystkim z niemieckiej polityki okupacyjnej, w szczególności celowej i zorganizowanej eksterminacji ludności na okupowanych terenach państwa polskiego, a także z intensywnej eksploatacji społeczeństwa polskiego, w tym pracy przymusowej oraz celowego niszczenia mienia, m.in. zburzenia stolicy państwa polskiego Warszawy".

"W związku z tym zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione".

Uwzględniając treść m.in. IV konwencji haskiej z 1907 r., ustalenia konferencji poczdamskiej oraz postępowanie Niemiec w stosunku do innych państw poszkodowanych w trakcie drugiej wojny światowej, polegające na zawieraniu z nimi umów i wypłacie odszkodowań "państwo niemieckie powinno skompensować państwu polskiemu szkody związane z okresem drugiej wojny światowej".

"Według powojennych szacunków straty i szkody materialne w mieniu państwowym i prywatnym, spowodowane przez Niemcy w związku z drugą wojną światową, wyniosły ponad 258 mld przedwojennych zł. W przeliczeniu na walutę dolarową wynosiły one około 48,8 mld dolarów amerykańskich, przy zastosowaniu kursu z sierpnia 1939 r., zgodnie z którym 1 dolar odpowiadał 5,3 zł".

"Straty w majątku trwałym szacowano na 62 mld przedwojennych zł, co stanowiło 3,5 – krotną wartość strat państwa polskiego z okresu pierwszej wojny światowej (17,8 mld przedwojennych zł)".

Straty biologiczne społeczeństwa polskiego ogółem wyniosły przeszło 6 mln ludzi. "W 1946 r. liczba żyjących obywateli polskich, poszkodowanych w wyniku zbrodni i terroru III Rzeszy Niemieckiej wynosiła 10 mln 84 tys. 585 osób".

"Mimo poniesienia w trakcie wojny największych obok ZSRR strat i zniszczeń, Polska i polscy obywatele otrzymali świadczenia pieniężne od Niemiec nie tylko niewspółmierne do poniesionych szkód, ale zdecydowanie niższe niż odszkodowania wypłacone przez RFN innym państwom i ich obywatelom".

"RFN przeznaczyła na rzecz obywateli państwa polskiego około 600 mln marek niemieckich, licząc łącznie wypłaty dla ofiar eksperymentów pseudomedycznych oraz »Fundacji Polsko – Niemieckie Pojednanie«. Kwota ta nie stanowi nawet 1 proc. sumy, jaką rząd niemiecki przeznaczył po drugiej wojnie światowej na wypłaty odszkodowań dla obywateli państw Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych oraz Izraela".

Według art. 3 IV konwencji haskiej z 1907 r. dotyczącej praw i zwyczajów wojny lądowej, podpisanej także przez Niemcy, państwo prowadzące wojnę odpowiada za każdy czyn osoby wchodzącej w skład sił zbrojnych tego państwa. "Obowiązek ten nie został przez Niemcy do dziś zrealizowany wobec Polski".

W wyniku konferencji poczdamskiej postanowiono, że "Niemcy zostaną zmuszone do wynagrodzenia w jak najszerszym stopniu strat i cierpień wyrządzonych Narodom Zjednoczonym i z powodu których naród niemiecki nie może uchylić się od odpowiedzialności".

"Postanowienie to w stosunku do Polski do dziś nie zostało zrealizowane. Po Konferencji poczdamskiej został zawarty w 1946 r. układ paryski, dotyczący odszkodowań dla państw Europy Zachodniej, Wschodniej, Azji i Afryki, pominięto natomiast państwo polskie".

Poza zobowiązaniem ZSRR do zaspokojenia polskich roszczeń ze swojego udziału w reparacjach, protokół z konferencji poczdamskiej nie zawiera postanowienia, zgodnie z którym Polsce nie przysługują żadne inne świadczenia bezpośrednio od Niemiec.

"W Memorandum rządu polskiego, złożonym na konferencji zastępców ministrów spraw zagranicznych w Londynie w styczniu 1947 r., expressis verbis uznano: »stosownie do Uchwał Poczdamskich stwierdzających, że Niemcy będą zmuszone do wynagrodzenia w jak najszerszym stopniu strat i cierpień wyrządzonych Narodom Zjednoczonym – Polska zastrzega sobie prawo przedłożenia dalszych konkretnych wniosków w tym przedmiocie«".

"Po pierwszej wojnie światowej Polska i Niemcy zawarły w dniu 31 października 1929 r. tzw. umowę likwidacyjną, regulującą kwestię roszczeń finansowych i majątkowych, związanych z wojną oraz traktatem wersalskim. Umowa ta została ogłoszona w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Umowa tego rodzaju nie została zawarta między Polską a Niemcami po drugiej wojnie światowej. Republika Federalna Niemiec zawarła natomiast z innymi niż Polska państwami odrębne umowy dotyczące odszkodowań – przede wszystkim konwencję bońską oraz umowy dwustronne z 12 państwami europejskimi w latach 1959 – 1964 w przedmiocie odszkodowań indywidualnych dla obywateli tych państw".

"Jednostronne oświadczenie Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 1953 r. o zrzeczeniu się przez PRL reparacji wojennych naruszało obowiązującą wówczas Konstytucję z dnia 22 lipca 1952 r., ponieważ sprawy ratyfikacji i wypowiadania umów międzynarodowych należały do kompetencji Rady Państwa, a nie Rady Ministrów".

"Oświadczenie to nie zostało złożone z inicjatywy rządu polskiego, ale z inicjatywy i w wyniku nacisku ze strony ZSRR. Ponadto zgodnie z treścią protokołu z dnia 19 sierpnia 1953 r. z posiedzenia Rady Ministrów zrzeczenie dotyczyło tylko Niemieckiej Republiki Demokratycznej".

PRL podejmowała liczne próby uregulowania odszkodowań niemieckich po drugiej wojnie światowej. Miało to miejsce m.in. na XXI i XXII sesji Komisji Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz było związane z wystąpieniem polskiego delegata. Zwracał on uwagę, iż "obywatele polscy nie otrzymują do dzisiaj odszkodowania w związku z dyskryminacyjnym ustawodawstwem RFN i RFN nie poczuwa się do obowiązku spłaty tego tragicznego długu wobec narodu polskiego".

"Przez wiele lat dwubiegunowy podział polityczny świata uniemożliwiał załatwienie kwestii odszkodowań, co było związane z istnieniem dwóch państw niemieckich oraz polityką RFN".

Na podstawie umowy z dnia 16 października 1991 r. między rządami Polski oraz Niemiec utworzono "Fundację Polsko – Niemieckie Pojednanie". "Łącznie od 1992 r. do połowy 2004 r. fundacja wypłaciła 731 mln 843 tys. 600 zł 1 mln 60 tys. 689 osobom, co per capita wyniosło 689,97 zł".

"Niezałatwienie sprawy roszczeń odszkodowawczych za szkody spowodowane przez drugą wojnę światową przez ponad 60 lat sprawiło, że zdecydowana większość z 10 milionów 84 tysięcy 585 osób poszkodowanych w wyniku zbrodni i terroru III Rzeszy Niemieckiej zmarła nie uzyskawszy odszkodowania".

"Treść obowiązujących aktów prawa międzynarodowego oraz powojenna praktyka w zakresie reparacji, w tym dyskryminacyjna polityka RFN w stosunku do Polski i polskich obywateli w porównaniu z innymi państwami, które choć poniosły mniejsze straty materialne i osobowe otrzymały znacznie wyższe odszkodowania, przemawiają za dochodzeniem przez Polskę od Niemiec odszkodowań za szkody spowodowane drugą wojną światową".

Analizy w sprawie możliwości wystąpienia o reparacje od Niemiec prowadził również MSZ.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
3.833335
Ogólna ocena: 3.8 (głosów: 6)

Tematy: 

Regionalny transport publiczny zdycha

Leszno, Ciechanów, Mława, Ostrów Mazowiecka. Wszystkie te kilkudziesięciotysięczne miasta łączy jedno – w ciągu ostatniego kwartału straciły albo wkrótce stracą kolejne połączenia autobusowe.

Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym z 2010 roku nie powstrzymała upadku przewozów lokalnych, gdyż większość samorządów nie podjęła się organizowania przewozów pozamiejskich. Z tego powodu w ubiegłym roku przedłużono okres przejściowy, w trakcie którego przewoźnicy są uprawnieni do pobierania dopłat do biletów ulgowych bez zawarcia umowy z samorządem.

Temat regresu lokalnego transportu autobusowego w ogóle nie istnieje w świadomości Polaków. Media ogólnopolskie od lat nie podejmują problemu systematycznej likwidacji kolejnych połączeń i zapaści międzymiastowej komunikacji autobusowej.

Państwo wycofuje się z tego obszaru. O ile samorządy coraz chętniej wydają pieniądze na komunikację miejską (8,5 mld zł w 2015 roku, z czego 2,8 mld to wydatki samej Warszawy), to w temacie transportu pomiędzy miastami skutecznie umywają one ręce, uznając, że problem powinien rozwiązać rynek. Aktywność samorządów wojewódzkich sprowadza się jedynie do przekazywania co roku przewoźnikom autobusowym łącznie ok. 650 mln zł.

Wydatki publiczne na ten cel w ciągu ostatnich 8 lat wzrosły o 21%. Rynek zasilony publicznymi pieniędzmi problemu jednak nie rozwiązuje ‒ na przestrzeni wspomnianych 8 lat liczba przewożonych pasażerów spadła aż o 37%, liczba kursów o 20%, a liczba autobusów o 12%.

Warto przyjrzeć się bliżej wspomnianej dotacji w wysokości 650 mln zł. Stanowi ona sumę wypłat dla przewoźników autobusowych z tytułu stosowania najbardziej skomplikowanego systemu ulg ustawowych spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Konstrukcja tego systemu jest kuriozalna. Państwo de facto wymusza na przewoźnikach honorowanie ulg w zamian za dopłatę do każdego wystawionego biletu z ulgą. Rozwiązanie takie zachęca przewoźników do podnoszenia cen biletów i podejmowania prób wyłudzenia dopłat za niezrealizowane przejazdy.

Dodatkowy problem polega na tym, że samorządy nie tylko nie mogą skutecznie kontrolować wydatkowania tych środków, ale w wielu wypadkach nawet nie chcą tego robić. Nie próbują również w żaden sposób przeciwdziałać regresowi transportu, choć posiadają narzędzia do takiej interwencji.

Postawieni w takiej sytuacji Polacy rozwiązują swoje rosnące potrzeby komunikacyjne na własną rękę, kupując coraz więcej samochodów. W 2016 roku Polacy nabyli rekordową liczbę 1,37 mln samochodów osobowych, z czego ponad pół miliona to pojazdy mające przynajmniej 10 lat. Nie sposób nie zauważyć korelacji wyników sprzedaży aut z wypłatami z programu „Rodzina 500+”. Decyzje wielu rodzin o zakupie samochodu to jednak nie chęć zaspokojenia żądzy „luksusu”, ale właśnie próba zapewnienia sobie mobilności w podstawowym zakresie.

Decyzje gospodarstw domowych prawdopodobnie jeszcze bardziej napędzać będą zapaść transportu publicznego, która już zaczyna przynosić poważne konsekwencje. W 2016 roku, po raz pierwszy od 2011 roku, wzrosła liczba wypadków drogowych i ich ofiar. Policjanci, opisując okoliczności ubiegłorocznych wypadków, wskazują na znaczny wzrost ich liczby właśnie poza obszarami zabudowanymi.

Stopniowa likwidacja transportu publicznego to również mniej drastyczne i trudniej policzalne skutki, takie jak pogłębienie wykluczenia społecznego z powodu braku możliwości dojazdu do pracy lub szkoły czy dalsze wyludnianie się wsi.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
2.6
Ogólna ocena: 2.6 (głosów: 5)

Tematy: 

Pages