FILM o Wojciechu Ziembińskim

11 replies [Najnowsza wypowiedź]
Offline
Od: wt, 23:56

Oglądałem częściowo 7.11.2006 r. film o Wojciechu Ziembińskim w programie 1TVP.
Czy uzyskam gdzieś informację o tym filmie?
Chętnie obejrzę go w całości.

Głosów: 0

Maciek

To jest: wiki3
Offline
Od: nie, 8:02
Oglądałem, jak brak nam

Oglądałem, jak brak nam takich ludzi.

Offline
Od: pi, 18:53
To prawdziwe

szczęście, że Polska ma takich ludzi.

Profesor zmarł w 2001 roku, ale wielu mamy jeszcze mądrych patriotów. Uczmy się od nich póki jeszcze żyją. Chłońmy ich mądrość, wielkość, patriotyzm.

To jest: Junona
Offline
Od: pon, 10:41
Film/Program

Dziś na TVP Polonia o 15.oo będzie powtórka całego wczorajszego programu "A dobro Polski". Poza tym iTVP archiwizuje wszystkie odcinki, lada dzień pewnie zawieszą i ten :

http://www.itvp.pl/adobropols...

To jest: Romuald Szeremietiew
Offline
Od: czw, 21:04
Wspomnienie o Kasztance

Obejrzałem wczoraj film o Ziembińskim - był taki może zbyt na kolanach, ale oddawał prawdę o zwolennikach nierealnego (jak mawiali "korowcy") postulatu niepodległości w czasach PRL-a. Dyskusja po filmie, w tym o roli tych niepodległościowców wyjątkowo marna (np. ani słowa o KPN?). Był Henio Wujec głoszący, że wszyscy(???) dążyli do niepodległosci i nieśmiało oponujacy Naimski, a do tego szacowny bardzo prof. Cisek, który nie tak dawno przyjechał do Polski z USA i tamte sprawy zna z relacji, m.in. moich, gdy byłem w Instytucie J. Piłsudskiego w Nowym Jorku.
Nie o tym jednak chcę mówić. Naimski w pewnym momencie powiedział, że Ziembińskiego nazywano "Kasztanka", co jego zdaniem było dowodem: że inni dostrzegali bezkrytyczne zapatrzenie Wojtka w II RP, a dwa - świadczyło to o poczuciu humoru samego Ziembińskiego. Oczywiście Naimski, jako osoba związana z trochę innym środowiskiem niepodległościowym niż ja nie mógł wiedzieć skąd sie wzięło to miano Ziembińskiego.
A było tak:
W Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela wydawaliśmy pismo "Opinia" (pierwsze z nazwiskami redagujących i adresem redakcji - w prywatnym mieszkaniu).
Ziembiński zajmował się w "Opinii" działem historycznym.
Otóż w wspomnieniach Piłsudskiego z okresu walk legionowych mamy taką scenę: Piłsudski na swojej Kasztance wjeżdża do Przemyśla. Na ulicy spotyka automobil. Jego klacz, wychowana na wiejskich pastwiskach, widząc cudaczny pojazd spłoszyła się. I wtedy Piłsudski wspomina: "poklepałem ją po szyi i powiedziałem, nie bój się głuptasku, jeszcze na tobie wjadę do Wilna".

Wojtek w swoim artykule opisał tę scenę w ten sposób: Marszałek Piłsudski w rozmowie z "Kasztanką" powiedział, jeszcze na tobie wjadę do Wilna. Korektor nie zauważył tego lapsusu i "Opinia" z tekstem Wojtka poszła do czytelników. I wtedy to Ziembiński żartobliwie został nazwany "Kasztanką".

Czyli w ponurych czasach PRL-a bywało też wesoło.
Pozdrawiam.
R. Szeremietiew

To jest: Junona
Offline
Od: pon, 10:41
Wojciech Ziembiński - cd

Owszem, Panie Romualdzie, dokument o Wojciechu Ziembińskim może i był troszkę "koturnowy", ckliwy, przerysowany (głównie w warstwie narracyjnej).
Poza tym w moim postrzeganiu tej postaci nie mam Pańskiego weryfikatora pt.: osobista znajomość. Mimo to, film był próbą ukazania nie tylko życiorysu, ale przede wszystkim dorobku działalności pana Ziembińskiego, a ten praktycznie nie istniał w powszechnym odbiorze. Coś niecoś wiadomo było, kto zacz, ale tylko bardzo nielicznym i przeważnie jawił się on jako nieszkodliwy w istocie Don Kichot, archaiczny w obyciu, anachroniczny w symbolice, do której się odwoływał, niewygodny w radykalizmie - ot bohater romantyczno-tragiczny. Tymczasem, dorobek jego życia jest imponujący, a przecież dotychczas właściwie nie dostrzegany lub zupełnie z nim nie kojarzony. Mam nadzieję, że postać pana Ziembińskiego doczeka się solidnej monografii i choćby symbolicznej tablicy pamięci. Skoro on o tylu pamiętał i o pamięć o nich całe życie zabiegał? Bardzo często mijam Pomnik Poległych i Pomordowanych na Wschodzie (owe wagony z krzyżami). Więc póki co, w pewnej cząstce jest to dla mnie również pomnik jego pomysłodawcy ? pana Wojciecha właśnie.
A tak w ogóle myślę sobie, że gdyby więcej takich Ziembińskich było w polskiej polityce końca lat 80ych/początku lat 90ych ? bylibyśmy w zupełnie innym miejscu niż dziś.

Art
Offline
Od: sob, 18:21
Mną ten film wstrząsnął,

Mną ten film wstrząsnął, nic przecież dotąd o tym wielkim człowieku nie wiedziałem.
Pomyśleć tylko, jak ONI zakłamali naszą historię, podmieniając Ziembińskich swoimi kukłami.

Offline
Od: sob, 17:32
Art- ja wybałuszałem gały z niedowierzaniem, z zachwytem

W publicznej , polskiej telewizji po raz pierwszy pokazano człowieka, którego trzymano w cieniu, w niebycie.
I mam pytanie, skoro był taki anachroniczny, taki nieszkodliwy, taki mało skuteczny- jak Wujec chciał go zadołowac, to czego to lewackie draństwo się bało?
Ano prawdy się bało, uroku tego człowieka, charyzmy, której lewusy nigdy nie miały i miec nie będą.

Michał5

Art
Offline
Od: sob, 18:21
Naimski ładnie mówił, a

Naimski ładnie mówił, a Wujec to nawet mową ciała pokazywał że sam nie wierzy w swoje świergolenie.

Wczoraj widziałem kawałek TVP Kultura o jakiejś książce Bikont&Szczęsnej, w tym programie z kolei błyszczała Siedlecka, dowalając tym GWiedźmom(prezencja koszmarna - Joasia przy nich jak Misska)kilkakrotnie, zwyczajną prawdą.

To jest: Junona
Offline
Od: pon, 10:41
Henryk Wujec

[quote=RSz]Był Henio Wujec głoszący, że wszyscy(???) dążyli do niepodległosci [/quote]

Tak. Szokująca była zbitka nazwisk, które na jednym oddechu wyminił pan Wujec mówic o tych "WSZYSTKICH".
Taka linia, a raczej...kreska.
Od czasu wstąpienia p. Wujca do PD - zero złudzeń
(choć chyba we wrześniu, w zw. z sojuszem z SLD wypisał się)

To jest: warmiaczka
Offline
Od: czw, 21:27
Lekcja patriotyzmu

Film oglądałam z zapartym tchem, żałuję, że nie mogłam zobaczyć powtórki.
Dziękuję Junonie, za wiadomość o archiwum programu w i-tvp (niestety strona jeszcze nie została zaktualizowana)
Jak mizernie wypadają przy Wojciechu Ziembińskim bohaterowie wykreowani przez okrągłostołowców... Ilu ludzi wielkiego formatu zostało zamilczanych...
Bóg, Honor, Ojczyzna.
Wystarczy wierność temu hasłu i od razu jest piękniej.

Offline
Od: czw, 20:02
Już jest! Kto nie widział

Już jest! Kto nie widział niech ogląda, film o człowieku, który należy do tego grona ludzi, dzięki którym Polska jest tym czym jest... jeszcze nie zginęła.

http://www.itvp.pl/adobropols...

To trzeba oglądnąć by pamiętać o tym co niektórym ludziom zawdzięczamy.

.

"Wolność polega na świadomym i dobrowolnym wyborze dobra."

.

"Wolność polega na świadomym i dobrowolnym wyborze dobra."