Prof. Romuald Kukułowicz nie żyje

Pogrzeb odbędzie się 30 kwietnia o godz. 14.00 w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach.Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 25 kwietnia 2008 zmarł

prof. Romuald Kukułowicz

żołnierz AK, działacz konspiracji niepodległościowej, członek Solidarności Walczącej, doradca prymasa Stefana Wyszyńskiego i Józefa Glempa, delegat na I Zjazd „Solidarności”, odznaczony 11 listopada 2007 r. przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb odbędzie się 30 kwietnia o godz. 14.00 w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach.

cytat z internetu:
[quote=www.radiopik.bydgoszcz.pl]22 i 23 marca 1981 roku miało dojść do inwazji wojsk radzieckich na Polskę - taką informację ujawnił profesor Romuald Kukułowicz - niegdyś doradca prymasa Stefania Wyszyńskiego. Prof. Kukułowicz wziął udział w dyskusji dotyczącej wydarzeń "bydgoskiego marca". Obchody ich 25. rocznicy odbyły się w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

W marcu 1981 roku profesor był wysłannikiem prymasa Wyszyńskiego do Bydgoszczy i na jego polecenie obserwował to, co działo się w WRN. Został jednak wezwany do Warszawy na spotkanie z osobą z kręgu ówczesnych władz. Urzędnik ten pokazał a potem wręczył profesorowi Kukołowiczowi plany inwazji wojsk radzieckich na Polskę. Miało do niej dojsć w dniach 22 i 23 marca. Profesor pokazał je następnie prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu a potem Lechowi Wałęsie.

Prymas powiedział wówczas "Jeśli nie dojdzie do porozumienia z władzą i nastąpi agresja wojsk radzieckich, plany tej interwencji zostaną ujawnione na zachodzie.

Pewne porozumienia, do których doszło w Bydgoszczy spowodowały, że radzieckiej interwencji ostatecznie nie było -powiedział dziś Romuald Kukołowicz i dodał, że z pewnych względów informacje te ujawnia dopiero po 25 latach
za: www.searchengines.pl]
[/quote]

Głosów: 0
To jest: Romuald Szeremietiew

Wspomnienie o Romku

Miałem honor współpracować z Romualdem Kukołowiczem.
Polska poniosła stratę.
Cześć Jego pamięci.

Romuald Kukołowicz
Urodził się w Wilnie w 1921 roku. Maturę w zakresie liceum mat.-fiz. uzyskuje na kompletach tajnego nauczania w Wilnie w 1944. Po wojnie uzyskuje stopień magistra ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim i magistra socjologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1958-72 pracownik naukowy KUL, doktoryzuje się w dziedzinie filozofii gospodarczej.
Od 1949 bliski współpracownik Ks. Arcybiskupa Stefana Wyszyńskiego, od 1972 Jego doradca do spraw gospodarczych i społecznych. W sierpniu 1980 skierowany przez Ks. Prymasa do Stoczni Gdańskiej w charakterze Jego Delegata. Po powstaniu Krajowej Komisji Porozumiewawczej Delegat Ks. Prymasa do KKP i osobiście do Lecha Wałęsy.
W roku 1992 wiceminister Pracy i Polityki socjalnej, od 1993 r. doradca ministra w Centralnym Urzędzie Planowania.
Od października 1939 żołnierz Polski Walczącej, członek Związku Wolnych Polaków, żołnierz Służby Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Uczestnik Powstania Wileńskiego 1944 (operacja „Ostra Brama”) odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych, awansowany w 1944 na stopień porucznika WP.
Członek władz Partii Wolności, od końca 1993 roku członek i następnie wiceprzewodniczący Ruchu dla Rzeczypospolitej (przew. R. Szeremietiew).
Kawaler orderu „Polonia Restituta”.

R. Szeremietiew

Pamietam

Pamietam Romualda Kukulowicza z 1980/81 roku w nowej siedzibie "Solidarnosci" przy ul. Grunwaldzkiej w Gdansku Wrzeszczu.
Przeprowadzilam z nim rozmowe i nakreslilam moj plan. "Alez prosze pani, na to trzeba dziesiatkow lat !"

Wycofalam sie i juz nigdy wiecej nie zabralam glosu, idzcie wlasna droga, zobaczymy, gdzie was zaprowadzi- pomyslalam.

Dzisiaj juz wiemy wszyscy w Polsce i emigranci na calym swiecie.

Nie sluchacie madrych rad - bedziecie cierpiec !

Najgorsze dopiero przed nami !

Elzbieta Gawlas

Toronto

To jest: julek

Wieczny Odpoczynek

Wieczny Odpoczynek
Racz Mu dać Panie
a Światłość wiekuista
niechaj Mu świeci