Twój komentarz?

oto Ech...

A ja sądzę, że sprawa jest "głębsza", niż Pan to napisał

Pytanie o Holocaust jest bowiem dramatycznym pytaniem o Boga i Jego naturę. O Jego abdykację w sytuacji, kiedy był najbardziej potrzebny. Dlatego pewnie Bóg przez wielu Żydów (żydów) został wówczas „uśmiercony”. W sytuacji dojmującego opuszczenia zdecydowali się uznać Go za umarłego, niż dźwigać brzemię poczucia braku empatii z Jego strony.

A dlaczego w ten sam sposób Boga nie "uśmiercili" choćby Polacy - czy zadał Pan sobie to pytanie? Czyżby wycierpieli mniej, niż Żydzi? Nie - wbrew temu, co w tym momencie chieliby nam wmówić Żydzi, wcale nie mniej. Ale nie chcę tego kłaść na wadze, i liczyć co do grama - nie o to teraz chodzi.
Tak więc: dlaczego Polacy tego nie zrobili? Odpowiedź nasuwa się sama: bo Żydzi czuli się "narodem wybranym" - i prędzej sami zachowaliby się, jak wtedy Niemcy (czego dowodem jest choćby to, jak w Izraelu traktuje się Palestyńczyków), niż spodziewaliby się, że tak właśnie zostaną potraktowani przez kogoś innego: jak ostatnie śmiecie do "wysprzątania".

To jest źródłem tego dojmującego rozczarowania: ten niesamowity rozziew pomiędzy mniemaniem o sobie jako o "rasie wybranej przez Boga do panowania nad gojami ("bydłem")" - nie muszę chyba przytaczać cytatów ("Będziesz pożyczał wszystkim..." itd.) - a tym, co się okazało w praktyce. I że dobry Bóg nie pokarał natychmiast Niemiec potopem, czy innymi plagami egipskimi.

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.