Twój komentarz?

oto Stonoga

dziwne argumenty

Chiny to kraj, który 40 lat temu produkował tenisówki, ołówki i wieczne pióra. To były ich główne towary eksportowe. W 2017 r jest to kraj, który dzięki nakładom na naukę wszedł do ścisłej czołówki na świecie, lub jest nawet liderem. W chwili obecnej, jest to jedyny kraj na świecie gdzie nakłady na naukę rosną w szybkim tempie i przekroczyły w ubiegłym roku 2% PKB. Chiny wydają więcej na naukę, niż na armię. Proszę mi wierzyć, że to widać - jeżdżę na konferencje naukowe (nauki ścisłe) -10 lat temu w mojej tematyce Chińczyków praktycznie nie było. Na ostatniej konferencji stanowili już 30%.
Pisze Pani, że w Chinach na wsi dominują bawoły? Chińskie rolnictwo jest przede wszystkim intensywne, które potrafi wyżywić 1.5 mld ludzi. A Chińczycy nie odżywiają się obecnie gorzej niż Europejczycy. A jest to kraj, którego połowa powierzchni stanowią góry, suche stepy lub pustynie. Jeżeli Chińczycy zaczynają obecnie kupować żywność to robią to głównie dlatego, że rośnie tam konsumpcja mięsa. Zresztą robią to na swój sposób - wykupując lub dzierżawiąc duże obszary ziemi uprawnej w Rosji, na Ukrainie, czy w Kazachstanie.

Dlaczego w Rosji zanosi się na smutę? Znajomy Rosjanin, pracujący od dłuższego czasu w Niemczech widzi to tak. Obecny lider zapewnia kontynuację linii politycznej i gospodarczej, która doprowadziła kraj do stagnacji. (Jeżeli pisze Pani o zacofaniu i biedzie chińskiej prowincji, to co powie Pani o rosyjskiej prowincji?). Ludzie w Rosji chcą już zmian. Obecna "stabilizacja" przestaje być argumentem, który Rosjanie popierają. Wybory oczywiście wygra obecny prezydent, ale będzie miał znacznie trudniejszą sytuację wewnętrzną, o problemach Rosji ze światem nie wspomnę. Generalnie, w Rosji panuje pesymizm i przygnębienie. Rosjanin ten twierdzi, że w Rosji elita, która ukształtowała się za Jelcyna obrała taką drogę, że ich kraj czeka w najlepszym przypadku marginalizacja. Nie wierzy, żeby Rosja kiedykolwiek zeszła z drogi "surowcowego imperium".

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.