Twój komentarz?

Co czeka relacje rosyjsko-amerykańskie

Czy istnieje sposób na rozwiązanie impasu w sprawie Ukrainy? Z punktu widzenia Moskwy, rozwiązanie siłowe może być jedynym możliwym sposobem przełamania obecnego impasu na Ukrainie. Tak twierdzi Andranik Migranjan, profesor polityki międzynarodowej w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych, który jest kierowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji. Migranjan wyjaśnił, że to jest jego osobisty pogląd. Zasugerował, że ten obrót wydarzeń może być bardziej prawdopodobny w ramach administracji Trumpa, który, w przeciwieństwie do administracji Obamy, zdecydował się zatwierdzić zaopatrzenie Ukrainy w nowoczesną broń dla wojska.

Według Migranjana - który ma wgląd do najwyższych szczebli rosyjskiego rządu - dominującym poglądem wśród moskiewskich elit jest to, że porozumienia z Mińska nie działają. Kijów nie ma zamiaru honorować swojej części umowy, a problem ten bardziej zaostrza decyzja Waszyngtonu o uzbrojeniu ukraińskiego rządu. Tak więc dla Rosji eskalacja wojenna, to jedyne realne wyjście.

Rosja, jak zauważył Migranyan, ma znacznie ważniejszy wkład na Ukrainie niż Stany Zjednoczone. Ukraina - ze względu na swoje położenie geograficzne - ma strategiczne znaczenie dla Rosji. Co więcej, Rosja i Ukraina mają związki kulturowe, etniczne, ekonomiczne, językowe i religijne, które sięgają wieków. Migranjan zauważył ponadto, że sama cywilizacja rosyjska wyłoniła się z Rusi Kijowskiej, której serce leżało, tam gdzie jest dziś niepodległa Ukrainia. "Ukraina jest egzystencjalnym problemem dla Rosji, a Rosja nigdy nie pozwoli Ukrainie być częścią NATO ani żadnego innego bloku" – powiedział Migranjan, „Ukraina jest sercem Rosji”.

Według niego istnieją trzy warunki wstępne, które muszą zostać spełnione, aby był pokój na Ukrainie. Po pierwsze, Ukraina nie będzie częścią żadnej struktury sojuszniczej wrogiej Moskwie. Po drugie, Kijów musi pozwolić na zwiększenie autonomii dla swoich regionów. Trzeci jest taki, że rosyjskojęzycznym Ukraincom należy zezwolić na naukę i mówienie po rosyjsku - i pozostawienie im ich kultury, pomimo protestów ukraińskich nacjonalistów.

Rosja, według Migranjana, wolałaby, aby Ukraina utrzymała swoją integralność terytorialną - z wyjątkiem Krymu. Właśnie dlatego Rosja celowo zamknęła siły separatystyczne działające w regionie Donbasu, powiedział Migranjan. W rzeczywistości gdyby Rosjanie na to zezwolili, to siły rebeliantów mogły zająć terytorium znacznie dalej na południu w regionach, gdzie występuje duża koncentracja rosyjskich Ukraińców.

Na tych terenach istniały już gotowe struktury rządowe, które rebelianci wspierani przez Moskwę mogliby wykorzystać, ale Rosja ich nie wykorzystała w 2014 r. Co nie oznacza,że Rosja nie może zdecydować się na ponowne eskalowanie konfliktu, w momencie kiedy Stany Zjednoczone zaczną dostarczać broń Ukrainie. "Ukraina nie jest egzystencjalnym problemem dla Stanów Zjednoczonych, Ukraina jest egzystencjalnym problemem dla Rosji" - powiedział Migranjan. „USA stracą na kazdym poziomie konfliktu z Rosją na terenie Ukrainy, bo Rosja będzie u siebie i wykorzysta każdą okazję do ochrony własnej pozycji”.

Gdy pozycja Moskwy na Ukrainie będzie poważnie zagrożona, Rosja będzie otwarcie interweniować. Dostawy śmiercionośnej broni - eskalacja konfliktu - może skłonić Moskwę do otwartej interwencji w celu rozstrzygnięcia tego problemu. Nieuchronnie doprowadzi to do jeszcze większych napięć ze Stanami Zjednoczonymi, zwiększenie presji na Moskwę. Co więcej, takie posunięcie zmusi Moskwę do dalszego zwrócenia się w stronę Chin, by sprzeciwić się Waszyngtonowi. Rzeczywiście, zdaniem Migranjana, Moskwa zbliży się do "punktu bez wyjścia", w którym dążyć będzie do zawarcia sojuszu wojskowego z Chinami.

Migranyan twierdzi, że kiedy Stany Zjednoczone wejdą w konflikt z Chinami, Rosja zyska na znaczeniu. Chińczycy, według Migranyana, rozumieją, że potrzebują Rosji, aby mieć szansę na podważenie Stanów Zjednoczonych jako dominującej siły. W związku z tym Chiny prawdopodobnie wzmocnią Rosję, ponieważ nie mogą pozwolić, by ich strategiczny sojusznik upadł w obliczu presji amerykańskiej, Pekin nie może przeciwstawić się USA bezpośrednio, ale za pośrednictwem Rosji to zrobi.

"Nie mogę wykluczyć, że pod presją, Rosja może się też poddać” - powiedział Migranjan. „Chiny zrozumieją, że ta wojna nie jest o przetrwanie Rosji. To jest problem egzystencjalny dla Chin. W przeciwnym razie złamana Rosja – opuści Chiny i Chiny zostaną sam na sam przeciwko Stanom Zjednoczonym. To dlatego w chińskim interesie egzystencjalnym jest wspieranie Rosji. Według Migranyana sojusz chińsko-rosyjski byłby o wiele silniejszy niż same Stany Zjednoczone. Jednak Rosja zapłaci cenę za sojusz z Chinami - Moskwa może znaleźć się w niższej pozycji w takim partnerstwie. "Chiny nie są organizacją charytatywną" - powiedział Migranyan. "Wszystko ma swoją cenę".

Jeśli Stany Zjednoczone nadal będą wywierać coraz większą presję wojskową i ekonomiczną na Rosję, będą musiały zmierzyć się z następstwami w postaci nowego bloku Eurazji, który podważy jego dominację, powiedział Migranyan. Tak więc Migranyan sugeruje, że Waszyngton powinien uważnie rozważyć swoje posunięcia w odniesieniu do Rosji, aby zapobiec takiemu wynikowi. "To naprawdę może być tragiczne wydarzenie, aby popchnąć Rosję do sojuszu wojskowego i politycznego z Chinami podczas ostatecznej konfrontacji" - powiedział Migranyan. "To skończy tragicznie dla wszystkich".

ukraine-usa-russia.jpg

Dave Majumdar
redaktor ds. wojskowych National Interest
relacjonuje rozmowę z profesorem stosunków międzynarodowych. Dla Here's What's in Store for U.S.-Russia Relations

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
3.92857
Ogólna ocena: 3.9 (głosów: 14)

Tematy: 

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.