Twój komentarz?

oto Mar.Jan

W zasadzie zgadzam się z panem

a co do

pytania te dotykają jedynie wycinka problemu.

Oczywiście. Nie sa to pytania, na które poprawne odpowiedzi rozwiązują wszystkie problemy społeczne i ekonomiczne.
Jednak zupełnie przypadkiem zauważyłem czytając ten fragment Ewangelii, że odpowiadaja na sporo pytań, które sa na okrągło wałkowane w sferze dyskusji publicznych i ludzie wymyslaja przerózne pomysły, jak powinno byc.
Co do wykorzystania zysku, też się z Panem zgadzam. Jeśli ktoś potrafi zgromadzić bardzo duzy majątek dzięki prowadzeniu przedsiuebiorstwa, to z pewnościa nie potrzebuje takich pieniędzy na własne potrzeby. Sporo przedsiębiorców wpada wtedy na pomysl, aby finansowac rózne potrzeby społeczne, w postaci fundacji, darowizn na rózne cele, lub po protu inwestycji służących społeczeństwu.
W naszym ubogim społeczeństwie, które dopiero powili wyrasta z socjhaistycznych ograniczeń, zwłaszcza umysłowych, takie postawy są jeszcze zbyt rzadko spotykane, a zwłaszcza katolicy powinni mieć zakodowaną potrzebe dzielenia sie swoim majątkiem z bardziej potrzebującymi.
Problem w tym, że taka działanośc charytatywna czy społeczna powinna wynikac z dobrej woli przedsiebiorcy. Tymczasem zwolennicy "sprawiedliwości społecznej" chcieliby odebrac im majątki za pomoca przymusu prawnego, czyli siłą!
Dlatego jest tak, jak napisałem w innym miejscu, że wolność i wolny rynek mogą służyc tylko ludziom wyznającym zasady etyczne zbudowane na swiatopoglądzie chrzescijanskim, chociaz wiele wypowiedzi hierarchów koscielnych sprawia wrażenie, że wielu z nich (nie wszyscy) nasiąkło duchem socjalizmu oraz "sprawiedliwości ludowej".

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.