Twój komentarz?

oto Krzych Adam

"Wolność w rozumieniu Karonia".

Pan adam_54 słusznie zauważył, że to słowo "wolność" jest jednym z rzeczowników, które nie posiadają obiektywnie definiowalnego znaczenia, a ich desygnaty są definiowane indywidualnie przez każdego człowieka. I tak na przykład dla Spartakusa bycie wolnym oznaczało odwrócenie sytuacji takie, że z niewolnika on sam stawał się kimś mogącym posiadać niewolników. Dla hajdamaki w ukraińskim stepie wolność to było siedzenie na koniu z szablą u boku i z arkanem oraz samopałem przy siodle. Można też wolność pojmować jako stan prawny, w którym obowiązuje konstytucja Nihil novi, albo np. Magna Carta.

Na filmie widzieliśmy protesty owych "wolnościowców", z którymi dyskutował Karoń, że to słowo należy rozumieć inaczej, jako stan bez krępowania przez zewnętrzne siły prawa do podejmowania decyzji. Tymczasem wolność w rozumieniu Karonia to termin zdefiniowany do rozważań takich jakie on prowadzi, a nie obiektywnie sformułowany absolut stosowalny zawsze i wszędzie.

BTW, żeby było jasne. Uważam, że to co robi p. Krzysztof Karoń jest bardzo potrzebne. Pomaga w rozumieniu wielu zjawisk i biegu historycznych wydarzeń. A na najniższym poziomie objaśnia znaczenie słów. Do mnie trafił najpierw tym, że podobnie jak ja sam niecierpiący używania słowa "lewactwo" jako epitetu, uważa to słowo za nieposiadające dziś już sensownego znaczenia.

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.