Twój komentarz?

Niemcy oczami Polki

Wszystkie ugrupowania będą teraz walczyć o prawicowego wyborcę. Skutki tego będą dla wielu zaskakujące. Słyszałam głosy tutejszych Polaków, którzy autentycznie się cieszyli, że jest wreszcie partia, której program rozumieją i która zrobi porządek z uchodźcami. Za obcych uważają tylko muzułmanów, wierzą, że sami są z kategorii „obcy” wykluczeni. Nie rozumieją, że są raczej wykluczeni z kategorii „swój, czyli prawdziwy Niemiec”.

Jest na to nowe słowo – „biodeutsch”. Pomaga ono zdefiniować, kto jest „rdzennym, prawdziwym, czystym Niemcem”, a przy tym nie boli tak, jak terminy z czasów nazistowskich. Czy zmiana słowa to zmiana paradygmatu? Każdy, kto ma innych niż oryginalnie niemieckich rodziców już nie jest bioNiemcem. Ta prawda jeszcze do „polskich Niemców” nie dotarła. „My dobrze pracujemy” – mówią. Na ścianie wschodniej, czyli przy całej granicy z Polską AfD zanotowała najwyższe wyniki, często powyżej 30%. Wielu Polaków nie widzi związku przyczynowo-skutkowego, że to oni są na tych terenach obrazem cudzoziemca i w rozmowach wyraża poparcie dla niemieckiej prawicy. Zdumiewająca bezmyślność.

ARTYKUŁ

Zdaję sobie sprawę, że źródło przytoczonego artykułu może razić użytkowników naszego zacnego portalu. Jednak w tym przypadku nie jest w ogóle istotne, kto i gdzie, tylko co napisał.

Podobnie jak w publicystyce na temat Rosji, ciężko o obiektywny, wolny od zacietrzewienia i ideologicznych wykoślawień obraz dzisiejszych Niemiec w polskich mediach. Od wazeliniarstwa i czasami niemal wiernopoddańczego tonu bądź kajania się organów nazwijmy to "proeuropejskich" do histerii i rozdzierania szat niczym Rejtan w środkach przekazu "neokonserwatywnych". Życie jednak jak na złość publicystom idzie własnym torem, niezależnie od kreowanej medialnej rzeczywistości.

Przytoczony tekst zawiera dużo ciekawych, bardziej przyziemnych obserwacji i wniosków. Autorka na bazie osobistych doświadczeń stara się zaprezentować postrzeganie dzisiejszej rzeczywistości przez przeciętnego Niemca, tego z Volku, a nie z polityczno-finansowych elit. Fragmenty o tym, jak nas Polaków momentami widzą nasi sąsiedzi zza Odry są dość rozbrajające.

Artykuł zwraca też uwagę na wciąż obecne echa wielkogermańskich, szowinistycznych resentymentów. Czyżby temperatura w kotle powoli rosła?

Zapraszam do dyskusji

Gringo

gościnnie

Goszczą na prawicy.net Autorzy, którzy nie piszą tutaj na stałe, ale ciekawe teksty są dostępne dla Czytelników.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.